یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸

بررسی سریع نمونه های آزمایشگاهی با کمک حسگر زیستی دانشمند ایرانی

روتیتر:یک محقق ایرانی با رهبری گروهی از دانشمندان، یک حسگر زیستی ابداع کرده که می‌تواند نمونه آزمایشگاهی بیماران را برای وجود باکتری های مضر در مدت زمانی بسیار کوتاه تحلیل کند.

 

به گزارش روتیتر به نقل از نیواطلس، در حال حاضر برای تشخیص اینکه آیا باکتری زیان‌آوری در نمونه‌های بیولوژیک بیمار وجود دارد یا خیر به طور معمول طی ۲ تا ۵ روز مشخص می‌شود و در این زمان احتمال دارد هرگونه عفونتی در بدن او وخیم‌تر شود.

در همین راستا محمدحسین ظریفی استادیار دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا با رهبری گروهی از محققان و با همکاری با دانشگاه کلگری یک حسگر زیستی ابداع کرده‌اند که می‌تواند نمونه‌ها را بلافاصله در محل بررسی کند.

هم اکنون نمونه اولیه این حسگر ساخته شده کوچک و ارزان است. دستگاه مذکور سیگنال های میکروویو ۲.۵ گیگاهرتزی را به نمونه های مایع زیستی وارد می کند. حسگر با تحلیل تغییرات در دامنه رزونانس و فرکانس سیگنال می تواند هر گونه باکتری را شناسایی و میزان غلظت آن در نمونه را تعیین کند.

این حسگر هنگامی که روی نمونه های مایع با غلظت های مختلف باکتری E.coli آزمایش شد، خوانش دقیقی از میزان باکتری و تقریبا بلافاصله و در مدت زمانی بسیار کوتاه ارائه کرد.

این تحقیق در نشریه Nature Scientific Reports منتشرشده است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*