سه شنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۸

سه بار درخواست نتانیاهو از واشنگتن درباره الحاق جولان به اسرائیل به در بسته خورد

روتیتر : با وجودی که نخست وزیر رژیم صهیونیستی سه مرتبه از آمریکا خواست الحاق ارتفاعات جولان سوریه به حاکمیت ارضی این رژیم را به رسمیت بشناسد اما واشنگتن هنوز به این درخواست توجهی نکرده است.

به گزارش روتیتر : منابع نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم به خاطر نادیده گرفتن درخواست به رسمیت شناختن الحاق جولان اشغالی به اراضی اشغالی توسط جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا اجرایی شدن آن را بعید دانستند. این منابع گفتند، بولتون به این درخواست نتانیاهو پاسخ نداد و سفر به جولان اشغالی سوریه را رد کرد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابع مذکور تاکید کردند، نتانیاهو روز یکشنبه به هنگام استقبال از بولتون به عمد این درخواست را علنی مطرح کرد و گفت، ارتفاعات جولان برای امنیت اسرائیل واقعا مهم است و رژیم صهیونیستی به هیچ وجه از آن خارج نخواهد شد، همه کشورها باید حاکمیت این رژیم بر ارتفاعات جولان را به رسمیت بشناسند. وی از بولتون خواست به این منطقه سفر کند تا اهمیت آن را دریابد.

نتانیاهو ضمن صحبت با بولتون به او گفت: “در صورت مساعد بودن هوا،‌ فردا من و تو به ارتفاعات جولان می‌رویم،‌ آنجا تو می‌توانی اهمیت به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را درک کنی. امیدوارم ایالات متحده تصمیم ما درباره الحاق ارتفاعات به اسرائیل را به رسمیت بشناسد”. نتانیاهو تلاش کرد این به رسمیت شناختن و خروج آمریکا از سوریه را به یکدیگر ربط دهد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی انتظار داشت بولتون درباره این درخواست واکنشی نشان دهد اما بولتون آن را نادیده گرفت و به مسائل دیگری درباره همکاری امنیتی میان دو طرف و تصمیم دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج از سوریه و دیگر مسائل پرداخت و بدون جواب به درخواست نتانیاهو و اظهار کلمه‌ای درباره جولان، اراضی اشغالی را به مقصد ترکیه ترک کرد.

منابع آگاه در تل‌آویو اعلام کردند، نتانیاهو از اوایل ماه میلادی جاری سه مرتبه از دولت آمریکا خواسته در ازای خروج از سوریه پیوستن جولان به اراضی اشغالی را به رسمیت بشناسد. او این درخواست را ابتدا در قالب پیامی از طریق سفارت، سپس در پیامی در زمان دیدارش با وزیر خارجه آمریکا در برزیل و بار سوم در نشست خود با بولتون در قدس غربی مطرح کرد.

به گفته این منابع، با وجودی که نتانیاهو چند ماه پیش هم این درخواست را مطرح کرده بود و پاسخ مثبتی دریافت نکرده بود باز هم با اصرار زیاد دولت ترامپ را در این باره تحت فشار قرار می‌دهد، دولت آمریکا هم در لفافه نگرانی خود را در ازای واکنش تند روسیه درباره چنین اقداماتی اعلام کرده و تصمیم گرفت در این مرحله الحاق ارتفاعات جولان به حاکمیت اراضی اشغالی را به رسمیت نشناسد.

منابع مذکور معتقدند، این اقدام نتانیاهو تصادفی نیست بلکه با مطرح شدن برخی طرح‌ها در سنا در رد بایکوت اسرائیل همزمان است که درخواست دولت برای به رسمیت شناختن حاکمیت اراضی اشغالی بر جولان سوریه نیز جزء این طرح‌هاست.

این منابع تصریح کردند،‌ کاخ سفید هنوز موضع خود را درباره این قوانین اعلام نکرده و رژیم صهیونیستی امیدوار است که ترامپ پس از خروج از سوریه سیاستی را در برابر این رژیم اتخاذ کند که شامل به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم بر جولان اشغالی باشد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*