سه شنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۸

سایه سنگین تردیدها و کارشکنی ها بر سر توافق شکننده صلح یمن

روتیتر:نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری یمن که از حمایت ائتلاف حمله به یمن برخوردار هستند با پایبند نبودن به بندهای توافق صلح سوئد در اجرایی بودن این توافق تردیدهایی را به وجود آورده اند.

به گزارش  روتیتر ، چهارمین دور مذاکرات صلح یمن ۱۵ آذرماه گذشته با میانجیگری «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد آغاز شد و نمایندگان دولت نجات ملی و دولت فراری یمن پس از یک هفته مذاکره در ۲۲آذر ماه گذشته درباره برقراری آتش بس در شهر و بندر الحدیده و بنادرالصلیف و عین عیسی به توافق رسیدند و برای عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از شهر و بندر الحدیده نیز یک مهلت۱۴روزه تعیین شد.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود. قرار شد که طرف های درگیر برای امدادرسانی و توزیع مواد غذایی و دارویی از مناطقی در استان و بندر الحدیده خارج شوند.
در پی مذاکرات طرف های یمنی و اعلام گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل، آتش بس در یمن از بامداد روز سه شنبه ۲۷ آذر ماه گذشته آغاز شد.
با وجود اینکه گروه مردمی انصارالله و کمتیه های مردمی یمن به تعهدات خود در این زمینه عمل کردند، اما نیروهای وابسته به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری فراری یمن که از پشتیبانی ائتلاف حمله به یمن هم برخوردار هستند به تعهدات خود عمل نکردند و از همان روز نخست آتش بس را نادیده گرفتند و هنوز هم این روند ادامه دارد.
تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدان آن به بن بست رسیده است.
روزنامه «الاخبار» لبنان در این زمینه در گزارشی با عنوان «بازی ائتلاف با توافق سوئد» نوشت: ائتلاف حمله به یمن به سردمداری عربستان سعودی توافق ها و تفاهم های مذاکرات صلح یمن در سوئد را اجرا نکرد. در نتیجه این توافق قرار بود میدان های نبرد روی آرامش را به خود ببیند و توافق هایی درباره بندر الحدیده و تعز و تبادل اسراء صورت گرفت، اما ائتلاف حمله به یمن با این توافق بازی می کند. بر پایه این توافق قرار بود که در مرحله نخست در الحدیده آتش بس برقرار شود و همه تشکیلات نظامی از آن خارج شوند. اما ائتلاف نه تنها تشکیلات نظامی خود را از آن خارج نکرد و تنها دو روز پس از مذاکرات سوئد، ائتلاف ۳بار آتش بس را هم نادیده گرفته است و در روزهای بعد روند حمله های ائتلاف افزایش پیدا کرد و نیروهای ائتلاف در روز دوم آتش بس ۱۲ بار بندر الحدیده را زیر آتش قرار دادند.
به نوشته روزنامه الاخبار، بازی ائتلاف حمله به یمن با توافق سوئد سبب شده است که گروه مردمی انصارالله در جدیت این ائتلاف درباره برقراری صلح با شک و تردید نگاه کند. به طوری که «سلیم المغلس» یکی از اعضای این جنبش گفت ائتلاف حمله به یمن نخستین تهدید برای بندر الحدیده به شمار می روند. «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل هم اوضاع یمن را در سال ۲۰۱۹ بسیار ناگوار توصیف کرده و گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن هم در شرایطی که نقض آتش بس توافق سوئد را با تهدید روبرو کرده است، خواستار اجرایی سازی بندهای توافق سوئد شد و از طرف های جنگ خواست به آتش بس پایبند باشند.
روزنامه «العرب» چاپ لندن نیز نوشت: شور و اشتیاق فراوانی که درباره توافق سوئد برای برقراری آتش بس در یمن به وجود آمده بود به دلیل سختی ها و موانع موجود در مسیر برقراری صلح از بین رفت. مقام های منطقه ای و بین المللی که از روند صلح سخن به میان می آورده اند اکنون هشدار می دهند که فرصت بی نظیر برای برقراری صلح در یمن در حال از دست رفتن است. منابع سیاسی گفته اند که در شرایطی که افق های حل سیاسی بحران مسدود شده و اجرای توافق با موانعی روبرو شده است، نقض آتش بس در بندر الحدیده و آغاز درگیری نظامی میان گروه مردمی انصارالله و نیروهایی که از حمایت ائتلاف کشورهای عربی برخوردارند، قابل پیش بینی بود.
‘در این زمینه «فارس البیل» کارشناس مسائل سیاسی پیش بینی کرد که توافق سوئد برای برقراری آتش بس در بندر الحدیده به بن بست برسد و هیچ امیدی به موفقیت آمیز بودن این توافق وجود ندارد. سازمان ملل متحد با شتاب زدگی در انعقاد این توافق و خلاهایی که در بندهای این توافق وجود دارد مسوول نخست شکست آن است. این تحلیلگر درباره رایزنی ها گریفیتس در صنعا و ریاض و احتمال پیشرفت سیاسی در توافق آتش بس الحدیده گفت هیچ موفقیتی از این سفر نصیب وی نخواهد شد و دو گزینه فراروی وی وجود دارد. یا او باید جامعه بین الملل و شورای امنیت سازمان ملل را برای نجات این توافق تشویق کند و در این صورت امکان ادامه مذاکره وجود خواهد داشت و یا اینکه او باید این توافق را از بین ببرد و با تعدیل این توافق فرصتی دیگری را به گروه انصارالله بدهد. در هر دو صورت پیروزی نصیب گروه انصارالله خواهد شد و این گروه فرصت بیشتری را برای مانور خواهد داشت.’
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن هم در گزارشی به قلم «امجد عبدالحفیظ» نوشت: نیروهای وابسته به ائتلاف حمله به یمن، کبوتر صلح نیستند و واقعیت های تحمیل شده علیه خود را نمی پذیرند. همچنین گزینه های آنها برای حضور در قدرت فراهم نیست. این موضوع سبب شده است که دو طرف توافق سوئد را برپایه منافع خود مورد تحلیل قرار دهند و طرف دیگر را به کار شکنی متهم کنند. هر یکی از دو طرف ادعا می کند که حق حضور در قدرت را دارد و مخالف راه حل های میانه هست. اما پذیریش این موضوع برای سازمان ملل که به دنبال برقراری صلح در یمن است و همچنین مردم این کشور که در نتیجه جنگ دچار درد ورنج های بسیاری شده اند منطقی به نظر نمی رسد.
روزنامه القدس العربی اضافه کرد: به نظر می رسد گرو انصارالله در مرحله کنونی توان ورود به مذاکره صلح را ندارد. این گروه در اندیشه دستیابی به پیروزی است. شاید این گروه به راهبرد فرار فکر می کند تا با دور کردن حمله های دردناک ائتلاف بتواند صف های خود را سامان دهد و بار دیگر مانور دهد. این گروه از مذاکرات به عنوان پلی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند. پیش از این شورای امنیت، کشورهای غربی و عربی آنان را کودتاچی به شمار می آوردند اما اکنون این گروه با مانورها و پیشروی های خود سبب شده است که به عنوان یک طرف مذاکره مطرح شود. گروه انصارالله باید این موضوع را به رسمیت بشناسد برقراری صلح فراگیر نیاز به معمارانی از همه قشرهای جامعه دارد.
‘ نیروهای وابسته به ائتلاف هم باید به این موضوع اعتراف کنند که گروه انصارالله بخشی از ساختار اجتماعی یمن است که نمی توان آن را نادیده گرفت. هر دو طرف باید به این موضوع پی ببرند صلح از طریق سلاح برقرار نمی شود. بلکه راه حل واقعی آن است که به جنگ پایان داده شود و عقلانیت به عنوان گزینه اساسی در دستور کار قرار گیرد.’
روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن هم نوشت: گروه مردمی انصارالله در میدان های نبرد دست برتر را دارد. این گروه بیشتر مناطق بندر الحدیده را در کنترل خود دارد. آنان افزون بر حضور در مناطق شهری و روستایی این استان، بخش های بزرگی از مراکز حساس مانند بندر الحدیده، بندر الصلیف(محل استقبال از کانتینرهای بزرگ) و بندر راس عیسی(محل صادرات نفت) را در کنترل خود دارند.
به نوشته روزنامه العربی الجدید، «منی صفوان» روزنامه نگار یمنی با اشاره به نادیده گرفتن آتش بس در الحدیده گفت کسانی که از توافق آتش بس زیان دیده اند تلاش می کنند عقربه های ساعت را به عقب برگردانند. زیرا توقف تدریجی جنگ که در نتیجه موفقیت آمیز بودن آتش بس در الحدیده رخ می دهد، سبب می شود برخی که منافع خود را در ادامه جنگ می بینند، زیان کنند. زیرا در این صورت جهانیان آزاده از پایان جنگ و مجازات سعودی ها سخن خواهند گفت و در این صورت یمن پیروز خواهد شد.
به نوشته روزنامه العربی العربی، حل سیاسی فراگیر بحران یمن رویکرد آشکار در عرصه بین الملل است و همه طرف ها به این نتیجه رسیده اند که زمان پایان دادن به این جنگ فرارسیده است و باید با استفاده از فشارهای بین المللی توافق سوئد را پیش برد. اما با توجه به پیچیدگی های بحران زمانی می توان بحران را حل کرد که میان همه کنشگران فعال منطقه ای و بین المللی در یمن اراده لازم برای بر پایان دادن به جنگ و برقراری صلح وجود داشته باشد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*