دوشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۷

روسیه به خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد پاسخ داد

روتیتر: در بیانیه‌ای توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه طی دیداری با وزرای دفاع و امور خارجه سرگئی شویگو و سرگئی لاوروف اعلام شد که، روسیه از مشارکت در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد (INF) کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش روتیتر به نقل از “وِستنیک قفقاز”، ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه اظهار داشت: “ما به شرح زیر ادامه کار خواهیم داد: پاسخ ما یک پاسخ متقابل خواهد بود. رقبای آمریکایی اعلام کرده‌اند که مشارکت خود را در این پیمان به حالت تعلیق درآورده‌اند پس ما نیز به حالت تعلیق درمی‌آوریم”.

در همین زمان، او دستور داد تا فعالیت‌ها برای آغاز مذاکرات در مورد INF متوقف شود. ولادیمیر پوتین اظهار داشت: “همه پیشنهادهای ما همچنان مانند گذشته در این زمینه روی میز قرار دارد و درهای مذاکره باز هستند. در عین حال، از هر دو وزارتخانه می‌خواهم که هیچ مذاکره‌ای در این زمینه را آغاز نکنند. منتظر می‌مانیم تا رقبای ما آماده آن باشند تا با هم گفتگوی برابر و پرمحتوا در مورد این موضوع مهم –هم برای ما، و هم برای رقبایمان و هم برای کل جهان- داشته باشیم “.

رییس جمهور یادآور شد که مسکو سالهاست موضوع مذاکرات اساسی در مورد موضوعات خلع سلاح در همه جنبه‌ها را مطرح کرده است. وی گفت: “و در سال‌های اخیر ما هیچ حمایتی برای ابتکارات خود از جانب رقبای خود ندیدیم.”

رئیس جمهور از وزیر دفاع خواست تا وضعیت را پس از تصمیم ایالات متحده ارزیابی کند، که شویگو پاسخ داد که طرف روسی بیش از یک سال است که شاهد نقض کامل پیمان INF توسط واشنگتن بوده است. به گفته وی، ایالات متحده در واقع خیلی وقت است که این موشک‌ها را تولید کرده است. در این راستا، او پیشنهاد کرد تا کار بر روی استفاده از موشک‌های کروز دریایی “کالیبر” را در نسخه زمینی و ایجاد پایگاه‌های زمینی موشک‌های هایپرسونیک بالستیک میان برد ​​و کوتاه برد آغاز کنند. پوتین نیز با این پیشنهاد موافقت کرد.

رئیس جمهور همچنین گفت که پس از تعلیق مشارکت در پیمان INF، روسیه، بدون افزایش بودجه وزارت دفاع، سلاح‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد. پوتین در این مورد به گزارش شویگو گوش داد، که اطمینان می‌داد که وزراتخانه او در روزهای آینده، یک اصلاح بودجه‌ای را پیشنهاد می‌کند که این اصلاح موجب می‌شود تا این فعالیت‌ها را در حجم بودجه‌ای که برای این سال ارائه شده است، انجام دهند.

علاوه بر این، رئیس جمهور خاطرنشان کرد که روسیه موشک‌های میان برد و کوتاه برد خود را تا زمان نمایش چنین سلاح‌هایی توسط آمریکایی در اروپا و دیگر کشورها به نمایش نخواهد گذاشت. ولادیمیر پوتین افزود: “ما بر این باوریم که اگر سلاح‌های میان برد و کوتاه برد توسط ایالات متحده، نه در اروپا و نه در سایر نقاط جهان ظاهر نشوند، روسیه نیز آنها را به نمایش نخواهد گذاشت. “

بیشتر بخوانید

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*