جمعه, ۲ اسفند , ۱۳۹۸

پنج کشور دارنده بیشترین ذخایر طلا را بشناسیم

روتیتر:طلا در پنج هزار سال گذشته، همیشه به عنوان یکی از ارزشمندترین فلزات در جهان به شمار آمده است و بر پایه اعلام شورای جهانی طلا، بانک‌های مرکزی جهان در سال گذشته میلادی بالاترین رکورد خرید این فلز را در پنج دهه گذشته ثبت کردند.

به گزارش روتیتر به نقب از خبرگزاری روسی «راشاتودی» امروز (یکشنبه) در گزارشی نوشت: سرمایه گذاران در جهان عجله زیادی برای خرید فلزات گرانبها دارند و بانک های مرکزی جهانی هم از دهه پیش به جمع مشتاقان خرید طلا پیوسته اند.
خرید طلا از سوی بانک های مرکزی جهان در سال گذشته به بیش از ۶۵۱٫۵ تن رسید که در مقایسه با سال پیش از آن، ۷۴ درصد رشد کرد.
بلاتکلیفی اقتصادی و ژئوپولتیکی در سال ۲۰۱۸ میلادی به تنوع بخشی بانک های مرکزی و تمرکز مجدد سرمایه گذاری بر دارایی های امن منجر شد.
آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و روسیه دارنده بزرگ ترین ذخایر طلا در جهان به شمار می‌روند.
آمریکا با دارا بودن هشت هزار و ۴۰۷ تن طلا، بیشترین ذخایر این فلز زرد ارزشمند را در جهان به خود اختصاص می دهد و در جایگاه اول این فهرست قرار دارد. این رقم ۷۵ درصد ذخایر ارزی آمریکا را شامل می شود.
میزان ذخایر طلا در فرانسه ۲ هزار و ۵۱۸ تن طلا برآورد شده است که حدود ۶۰ درصد از کل ذخایر خارجی این کشور را به خود اختصاص می دهد.
«دویچه بوندس بانک» آلمان (بانک مرکزی آلمان) سه هزار و ۴۸۳ تن طلا در اختیار دارد که این رقم حدود ۷۰ درصد از ذخایر ارزی این کشور را به خود اختصاص می دهد. به این ترتیب آلمان در جایگاه دوم این فهرست قرار می گیرد.
ایتالیا با ۲ هزار و ۵۳۴ تن طلا، در جایگاه سوم این فهرست قرار می گیرد. این میزان طلا دستکم ۷۰ درصد ذخایر ارزی خارجی این کشور را شامل می شود. بر اساس سیاست های بانک مرکزی ایتالیا، طلا یکی از روش های امن سرمایه گذاری در بحران های اقتصادی به شمار می آید.
در سال ۲۰۱۷ روسیه موفق شد با ربودن گوی سبقت از چین در جایگاه پنجم فهرست کشورهایی که بیشترین ذخایر طلا را به خود اختصاص می دهند، بایستد.
سال گذشته میلادی، روسیه با خرید ۶۵۱٫۵ درصد تن طلا به یکی از بزرگ ترین خریداران طلا در جهان تبدیل شد.
بانک مرکزی روسیه در ماه فوریه (بهمن-اسفند ۹۷) ذخایر ارز خارجی را ۳۱٫۱ تن افزایش داد و میزان ذخایر این فلز گرانبها را به ۲ هزار و ۱۴۹ تن رساند.
یکی از دلایل اصلی روی آوردن روسیه به خرید طلا، فایق آمدن بر عواقب اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های غربی و حفظ ارزش روبل است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*