دوشنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۸

مدیریت زباله در کرج سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد

روتیتر: رییس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر کرج گفت: مدیریت زباله ها در این کلانشهر سالانه حداقل ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد.


به گزارش روتیتر: حسین محمدی در حاشیه سومین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور اظهار کرد: از شهرداری کرج بابت برگزاری این جلسه که محفلی برای تبادل اندیشه و به اشتراک گذاری تجربیات موفق کلانشهرها در حوزه مدیریت پسماند است، قدردانی می کنم؛ امیدوارم خروجی های عملی نیز داشته باشد و به اتخاذ تصمیماتی راهبردی و عملیاتی منجر شود.

وی افزود: قانون مدیریت پسماند در ابتدای سال ۸۳ به صورت جامع تدوین و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به دولت ابلاغ شد که به باور بنده یکی از مترقی ترین قوانین زیست محیطی کشور است اما متاسفانه حداقل ۹۰ درصد از تکالیفی که قانونگذار بر عهده مدیریت اجرایی پسماند و سایر نهادهای متولی گذاشته، بلاتکلیف و بدون اجرا مانده است.

رییس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای اسلامی شهر کرج ادامه داد: در آیین نامه اجرایی پیش بینی شده بود که جمع آوری و انتقال زباله ها تا پایان سال ۹۲ باید به صورت تفکیک شده صورت پذیرد و از سال ۹۴ به بعد نیز هرگونه دفن سنتی (و غیربهداشتی) زباله ها ممنوع بوده و باید از الگوی بازیافت استفاده شود اما متاسفانه این دستورالعمل ها و الزامات قانونی روی زمین مانده است.

مدیرکل اسبق محیط زیست البرز در بخش دیگری با بیان اینکه تنها ۲ درصد از پسماندها در کرج بازیافت شده و ۹۸ درصد آنها به صورت سنتی در حلقه دره دفن می شوند، اذعان کرد: باید اذعان داشت که دفن زباله ها در طبیعت خسارت های زیست محیطی غیرقابل جبرانی به همراه دارد و تهدیدی علیه بهداشت عمومی نیز محسوب می شود.

مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه دولت، وزارت کشور و سایر نهادهایی که می توانند به شهرداریها کمک کنند، به خوبی به تکالیف قانونی شان عمل نمی کنند، تصریح کرد: در این فضا سازمانهای مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور می توانند از تجاربیات موفق خود و حتی سایر شهرهای جهان استفاده کنند و همچنین با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به مرور روند جمع آوری پسماندها را علمی و هوشمندسازی کنند.

محمدی در پایان عنوان کرد: متاسفانه در کرج سالانه حداقل ۱۵۰ میلیارد تومان برای مدیریت زباله ها هزینه می شود که با توسعه مشارکت شهروندی و فرهنگسازی رسانه ها می توان در این حوزه صرفه جویی قابل توجهی داشت و در قدم اول باید برای تفکیک زباله از مبداء و اصلاح شیوه های جمع آوری و انتقال زباله ها برنامه ریزی داشت.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*