پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸

ماه گرفتگی جزئی بامداد چهارشنبه در قم قابل مشاهده است

روتیتر: مدیر موسسه نجوم و علوم اسلامی کبریا از مشاهده ماه گرفتگی جزئی در بامداد چهارشنبه در قم خبر داد و گفت: نماز آیات از حدود ۱۵ دقیقه بامداد چهارشنبه واجب می‌شود.

به گزارش روتیتر: سید رضا قلمکاریان اصفهانی اظهار داشت: ماه گرفتگی در ایران بامداد چهارشنبه ۲۶ تیرماه به صورت جزئی قابل رؤیت است و ۶۵ درصد ماه در منطقه مرکزی کشور گرفته و وارد سایه کامل می‌شود.

وی گفت: ماه حدود ساعت ۲۰ و ۶ دقیقه روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه طلوع می‌کند و در ساعت ۲۳ و ۱۶ دقیقه وارد نیم سایه می‌شود که زمان ورود به نیم سایه تغیرات نور در سطح ماه قابل رؤیت نیست.

مدیر موسسه نجوم و علوم اسلامی کبریا ادامه داد: از حدود ۱۰ دقیقه بامداد ۲۶ تیرماه آثار نزدیک شدن به سایه بر روی ماه پدیدار می‌شود و در ساعت ۳۵ دقیقه بامداد چهارشنبه وارد سایه می‌شود.

وی اظهار داشت: حداکثر گرفتگی ماه حدود ساعت ۲ بامداد است و حدود ساعت سه و ۲۸ دقیقه از سایه خارج می‌شود و تا حدود ساعت سه و ۵۰ دقیقه هنوز آثار تیرگی بر سطح ماه قابل مشاهده است.

قلمکاریان اصفهانی گفت: به دلیل اینکه ماه از نیم سایه خارج نشده است ماه از ۱۰ دقیقه بامداد روز چهارشنبه تا ۱۰ دقیقه به چهار با ۶۵ درصد گرفتگی قابل رؤیت است.

وی اظهار کرد: در قم مکان‌های مختلفی برای رصد اعلام شده است که از جمله می‌توان به معابر گنبد سبز در محدوده گلزار شهدا که رصد عمومی انجام می‌شود از ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه و رصدخانه امام علی (ع) اشاره کرد.

مدیر موسسه نجوم و علوم اسلامی کبریا گفت: نماز آیات از حدود ۱۵ دقیقه بامداد روز چهارشنبه واجب می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اقامه نماز آیات واجب است می‌توان به جماعت برگزار کرد بنابراین بهتر است در مساجد اقامه نماز به صورت جماعت انجام شود.

قلمکاریان اصفهانی بیان کرد: گروه‌های رصدی می‌توانند با شماره ۳۲۹۳۶۳۱۱ الی ۱۵ جهت هماهنگی شرکت در برنامه‌های رصدی تماس حاصل کنند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های تابستانی برای دانش آموزان افزود: کلاس‌های نجوم برای دانش آموزان در ایام تابستان برگزار می‌شود.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*