دوشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۸

رمزگشایی ازفرافکنی‌های شبکه آمریکایی؛الحره بازوی رسانه‌ای سیا

روتیتر: شبکه «الحره» که با بودجه اولیه بالغ بر ۶۲ میلیون دلار در فوریه ۲۰۰۴ میلادی باحمایت و نظارت کنگره آمریکا تأسیس شد، اکنون فعال‌تر از گذشته در مسیر پیاده سازی سیاست‌های واشنگتن گام برمی دارد.

به گزارش روتیتر: رسانه‌های وابسته به ایالات متحده آمریکا تلاش‌های خود برای تحریف افکار عمومی در سطح منطقه و جهان را وارد فاز تازه ای کرده‌اند. درهمین ارتباط، شبکه آمریکایی «الحره» با انتشار گزارشی موهن، به نهادهای دینی در عراق اهانت کرده است؛ مسأله ای که موجی از اعتراضات گسترده را به دنبال داشته است.

اما اکنون سوال اینجاست که شبکه «الحره» چگونه و توسط چه کسی تأسیس شد؟ این شبکه پس از تأسیس رادیو صدای امریکا در سال ۱۹۴۲ جز پروژه‌های عظیم و پرهزینه رسانه‌ای تلقی می‌شود و اولین شبکه ای است که به زبان عربی از سوی آمریکا برای ۲۲ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا برنامه پخش می‌کند.

در خصوص تهیه برنامه‌های شبکه الحره می‌توان به قراردادی اشاره کرد که با بی بی سی امضا کرده است. بر اساس این قرارداد بی بی سی متعهد شده تا یک سال برای این شبکه برنامه‌هایی چون بسته‌های خبری، گزارش‌های اجتماعی و مستندهای تاریخی بسازد. در واقع، هدف اصلی و اساسی واشنگتن از تأسیس این شبکه، تلاش برای بهبود چهره آمریکا، خنثی سازی جنگ تبلیغاتی علیه واشنگتن و همچنین انجام فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای علیه گروه‌های مقاومت بوده است.

همانطور که پیشتر گفته شد، شبکه الحره در راستای سیاست‌های آمریکایی خود اقدام به انتشار گزارش موهن به نهادهای دینی در عراق کرده است. به دنبال این اقدام مذبوحانه، هیئت مطبوعات و ارتباطات عراق روز دوشنبه هفته جاری مجوز همه دفاتر شبکه الحره را به مدت سه ماه به دلیل اهانت به مراجع دینی عراق به حال تعلیق درآورد. در بیانیه این هیئت آمده است: «با نظر به تخلفات شبکه الحره، مجوز دفاتر شبکه الحره در عراق به مدت سه ماه تعلیق و فعالیت‌های این شبکه تا بازنگری موضع آن متوقف می‌شود».

این هیئت در ادامه بیانیه خود آورده است: «شبکه الحره باید به خاطر برنامه‌ای که در آن به مراجع اهانت کرده و به وجهه آنها نزد عراقی‌ها ضربه زده است، عذرخواهی کند. این به مثابه هشدار نهایی است و اگر تخلفات این شبکه تکرار شود، مجازات بسیار سختی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. طرف‌ها و شخصیت‌های زیان دیده حق شکایت نزد مراجع قضائی را دارند».

اعتراض‌ها به گزارش موهن شبکه الحره که مداخله جویانه و توهین آمیز توصیف شد، نخست در سطح شبکه‌های اجتماعی عراق آغاز شد و کاربران عراقی نسبت به انتشار این گزارش دروغ که انعکاس دهنده سیاست آمریکا نسبت به عراق خصوصاً نهادها و مراجع دین است، هشدار دادند. در اولین واکنش بعد از انتشار کامل گزارش الحره، کمیسیون رسانه و ارتباطات در پارلمان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارش این تلویزیون آمریکایی درباره نهادها و مراجع دین اهل سنت و شیعیان عراق سراسر دروغ و ساختگی است و هدفش تنها تحریف حقایق و تخریب نهادهای دینی این کشور است.

این کمیسیون اعلام کرده است که به شدت این گزارش رسانه آمریکایی را که به نهادها و باورهای دینی مردم عراق توهین کرده، محکوم می‌کند. این کمیسیون تاکید کرده است که از راه‌های قانونی، شبکه عرب زبان آمریکایی را به خاطر گزارش اهانت آمیز تحت پیگرد قضائی قرار می‌دهد.

این اقدام مذبوحانه رسانه‌های وابسته به ایالات متحده آمریکا در واقع نشانه شکست و سرخوردگی آمریکا از سیاست‌هایش در قبال عراق و منطقه است؛ سیاست‌هایی که آمریکایی‌ها حساب ویژه ای روی پیروزی آن باز کرده بودند. در واقع، ایالات متحده آمریکا با هدایت رسانه‌های خود به سمت تفرقه افکنی در عراق و تحریف افکار عمومی، به دنبال نوعی انتقام جویی از این کشور است.

واقعیت آن است که آمریکایی‌ها تاکنون به هیچیک از اهداف اخیر خود در عراق دست پیدا نکرده‌اند. آنها از یک سوی موفق به اعمال محدودیت در فعالیت‌های حشد شعبی به عنوان بازوی مقاومت در عراق نشدند و نتوانستند دولت این کشور را مجاب به محدودسازی این گروه کنند. در همین حال، ایالات متحده آمریکا همچنین علیرغم تلاش‌های گسترده نتوانست دولت بغداد را از تقویت روابط آن با تهران بازدارد. برهمین اساس، آمریکایی‌ها با ابزارهای مختلف اکنون به دنبال ایجاد آشوب در عراق از طریق رسانه‌های تحت حمایت خود هستند.

به عبارت دیگر، گزارش اهانت آمیز منتشر شده از سوی شبکه الحره انعکاس دهنده رویکرد سفارت آمریکا در بغداد است، چرا که پس از شکست استراتژی‌های واشنگتن در عراق، این سفارتخانه به ابزار رسانه‌ها برای پیشبرد سیاست‌هایش روی آورده است. این مسأله زمانی بیشتر آشکار می‌شود که می‌بینیم سفارت آمریکا در بغداد همواره در صفحات متعلق به خود در فضای مجازی اقدام به انتشار مطالبی برخلاف امنیت ملی عراق می‌کند.

از جمله آخرین نمونه کارشکنی‌های سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق می‌توان به مطالب منتشر شده توسط آن علیه ارتش این کشور اشاره کرد که در صفحات متعلق به این سفارتخانه در فضای مجازی انتشار یافت. براساس آنچه که گفته شد، گزارش موهن منتشر شده از سوی شبکه آمریکایی الحره نمی‌تواند بی ارتباط با سلسله سیاست‌های تخریبی سفارت واشنگتن در بغداد باشد.

در همین ارتباط، واکنش سفارت ایالات متحده آمریکا به گزارش موهن الحره نیز تأمل برانگیز به نظر می‌رسد. این سفارتخانه که سابقه به راه انداختن‌های موج‌های رسانه‌ای و تخریبی علیه عراق را در کارنامه دارد، تنها یک روز پس از انتشار گزارش الحره، در بیانیه‌ای، هرگونه ارتباط با محتوای این گزارش را رد کرد اما در عین حال از برنامه‌های الحره حمایت کرده و گزارش‌های این رسانه را «شفاف» و «بی طرف» خواند! بیانیه صادره از سوی سفارت آمریکا در بغداد خود به تنهایی گواه بر حمایت آن از شبکه الحره است.

اما اقدامات مذبوحانه شبکه الحره تنها به عراق ختم نمی‌شود و در دیگر نقاط منطقه نیز وجود دارد. در واقع، سلسله گزارش‌هایی که این شبکه پخش می‌کند، جملگی در مسیر حمایت از سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در منطقه و جهان است. مشروعیت بخشی به سیاست اشغالگری ایالات متحده آمریکا، بهبود چهره واشنگتن، حمایت از جنایت‌های جنگی ایالات متحده در اقصی نقاط جهان تنها گوشه‌ای از خط مشی شبکه الحره محسوب می‌شود. بنابراین، پر واضح است که این شبکه امروز فعال‌تر از گذشته به عنوان بازوی رسانه‌ای واشنگتن فعالیت می‌کند.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*