جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹

لذت جنگل‌نوردی در دل کویر/ خنکای نسیم نهر مسیح تابستان را دل‌انگیز می‌کند

روتیتر: نام یزد گرچه با کویر عجین شده اما در میان همین کویر وسیع، یکی از زیباترین جنگل‌های دست‌کاشت قرار دارد که می‌تواند لذت یک روز جنگل‌نوردی را برای همیشه در ذهن دوستداران طبیعت ماندگار کند.

به گزارش روتیتر: یزد را همه با بافت تاریخی و مساجد و حسینیه‌ها، بناهای خشت و گلی می‌شناسند و تا نام این دیار به میان می‌آید، گردشگری در دل تاریخ در اذهان تداعی می‌شود اما در کنار جاذبه‌های تاریخی، جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی در این کویر پهناور وجود دارد که می‌تواند تابستان گرم و خشک کویر را دل‌انگیز کند.

مردم استان یزد که تابستان همیشه برای آنها طولانی و طاقت‌فرساست، همواره به دنبال فضایی برای فرار از گرمای سوزان تابستان هستند که به طور قطع، جنگل باغ شادی، نهر مسیح و دیگر جاذبه‌های طبیعی شهرستان خاتم می‌تواند برای آنها دل‌انگیز باشد و آخر هفته‌ای متفاوت را برایشان رقم بزند.

موقعیت جغرافیایی شهرستان خاتم

اگر از مرکز یزد مسافتی حدود ۲۴۰ کیلومتر به سمت جنوب استان طی کنید، به شهرستان خاتم می‌رسید، شهرستانی که در  جنوبی‌ترین نقطه استان یزد قرار گرفته و از شمال با شهرستان مهریز، از شمال غرب با شهرستان ابرکوه، از شرق با شهرستان شهربابک در استان کرمان، از غرب با شهرستان بوانات در استان فارس و از جنوب با شهرستان نی‌ریز در استان فارس هم‌مرز است.

این شهرستان جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد اما یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های گردشگری شهرستان خاتم، جنگل باغ شادی است که در همه ایام سال حتی در زمستان زیبایی‌های خاص خود را دارد.

جنگل باغ شادی عرصه پرورش گوزن زرد ایرانی

این جنگل گرچه از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می‌رود و در پهنه وسیعی از آن گوزن زرد ایرانی به صورت محصور پرورش داده می‌شود، اما دامان سخاوتمند آن برای همه علاقمندان به طبیعت‌گردی جا دارد و می‌توان یک روز تعطیل را با آرامش خیال در این جنگل گذراند.

برای رسیدن به این جنگل زیبا که مملو از درختان بنه، بادام کوهی و انواع گونه‌های جانوری و گیاهی است، باید ابتدا به شهر هرات شهرستان خاتم رفت و پس از آن با طی مسافت حدود ۶۰ کیلومتری به دهستان چاهک رفت، بعد از عبور از دهستان چاهک، جنگل باغ شادی آغاز می‌شود.

جنگی مملو از درختان پسته وحشی که محلی‌ها به آن بنه می‌گویند یا بادام کوهی که به آن چنار ناز می‌گویند، درختانی که حتی در فصل زمستان نیز زیبایی منحصر به‌فردی در منطقه ایجاد می‌کنند و تابستان نیز سایه‌گستر و سرسبز، گردشگران را به سوی خود فرا می‌خوانند.

بی‌همتایی جنگل باغ شادی از نظر تنوع در گونه‌های گیاهی و جانوری

مدیرکل محیط زیست استان یزد در مورد جنگل باغ شادی به مهر گفت: منطقه حفاظت شده باغ شادی ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار وسعت دارد و به لحاظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در نوع خود منحصر به‌فرد است.

نیره پورملائی بیان کرد: از گونه‌های گیاهی منطقه می‌توان به بنه، بادام کوهی، کیکم، کلاه میرحسین، چوبک، زیره سیاه، عجوه، جاشیر، چرخه، آفتاب‌پرست، گوش بره، آلوچه وحشی و انواع گیاهان فصلی و از گونه‌های جانوری می‌توان به خرس قهوه‌ای، گراز، کاراکال، کبک، دارکوب سوری، سنگ چشم، چرخ ریسک و انواع گنجشک‌سانان اشاره کرد.

البته وجود اینگونه‌ها در منطقه برای گردشگران جای نگرانی ندارد اما در مجموع اطراق شبانه در این جنگل توصیه نمی‌شود ولی می‌توان از زیبایی‌های آن در طول روز به اندازه کافی لذت برد.

لذت تجربه تماشای گوزن زرد ایرانی را در باغ شادی تجربه کنید

علاوه بر جذابیت‌های این منطقه، با هماهنگی محیط بانان شاید بتوان تجربه تماشای گوزن زرد ایرانی را نیز در این جنگل زیبا به تمام زیبایی‌های بصری اضافه کرد.

برای اینکه لذت طبیعت‌گردی پایان هفته در شهرستان خاتم تکمیل شود، می‌توان نیمی از روز را نیز در کنار نهر مسیح سپری کرد، نهری باستانی و زیبا که خنکای نسیم و آب گوارای آن، کسالت یک روز گرم تابستانی را از بین می‌برد.

نهر مسیح در شهر هرات قرار دارد یعنی در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از مرکز استان یزد و تقریبا ۶۰ کیلومتری جنگل باغ شادی.

نهر مسیح؛ نهری زیبا به جا مانده از دوره اول زمین شناسی

این نهر زیبا که قدمت آن به دوره اول زمین شناسی باز می‌گردد، به شکل تفرجگاهی دارای امکانات رفاهی مناسب درآمده و خانواده‌ها می‌توانند ساعاتی از روز را به راحتی در آن سپری کنند ضمن اینکه فاصله بسیار کمی از شهر هرات دارد و با طی مسافت پنج کیلومتر می‌توان به امکانات یک شهر دسترسی پیدا کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در مورد این جاذبه زیبای گردشگری گفت: نهر مسیح تنها رودخانه دائمی استان یزد است و به لحاظ قدمت و زیبایی که دارد، درسال ۱۳۸۷با شماره ثبتی ۷ در فهرست آثار طبیعی – ملی ایران به ثبت رسید.

مصطفی فاطمی عنوان کرد: طبیعت بکر و مسیرهای کوهپیمایی، چشمه و خود مسیر چشمه به قنوات می‌تواند برای گردشگران و علاقمندان به طبیعت‌گردی جذابیت‌های بسیاری داشته باشد.

وی با بیان اینکه این مکان تفرجگاهی به امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، بوفه، آلاچیق، رستوران و برخی امکانات اقامت موقت مجهز شده است، افزود: بهار و تابستان بهترین زمان برای گذران وقت در کنار این چشمه باستانی است.

خاتم نقطه تلاقی تاریخ و طبیعت

به گفته فاطمی، جاذبه‎‌های گردشگری شهرستان خاتم به جنگل باغ شادی و نهر مسیح ختم نمی‌شود زیرا این شهرستان ۲۵۰ اثر تاریخی و طبیعی دارد که نزدیک به ۷۰ مورد آن در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده و تعداد دیگری نیز در انتظار ثبت به سر می‌برند.

غار خانه خدا، قلعه ملکی هرات، قلعه محمد باقری، باغ معدن، منطقه شکار ممنوع قره تپه هرات، قنات تاج آباد، قنات نفس القریه، چنارهای کهنسال و جنگل‌های کرخنگان، مسیرهای کوهپیمایی، طبیعت بکر، چشمه و کانال آب به شکل مسیر قنوات و … از جاذبه‌هایی است که خاتم را به عنوان دورترین شهرستان از مرکز استان یزد، برای یک یا چند روز تعطیل، تماشایی می‌کند.

شهرستان خاتم نقطه تلاقی تاریخ و طبیعت است و سفر به این شهرستان تجربه‌ای متفاوت برای دوستداران تاریخ و طبیعت است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*