جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹

اهتمام ویژه مدیریت شهری در ساماندهی مرکز حلقه دره / مدیریت پسماند هوشمندسازی می شود

روتیتر : احداث لندفیل مهندسی و بهداشتی، تصفیه شیرابه، توسعه کارخانه کمپوست و استحصال گاز از مهمترین پروژه های عمرانی سال جاری مدیریت شهری کرج در مرکز حلقه دره است.به گزارش روتیتر: علی اصغر کمالی زاده در حاشیه بازدید از مرکز دفن زباله در حلقه دره اظهار داشت: با توجه به اهتمام و رویکرد تخصصی شورای شهر در حوزه محیط زیست شهری، تدوین طرح جامع مرکز حلقه دره و بازنگری در طرح جامع مدیریت پسماند و دریافت استاندارد ایزو ۱۴۰۰ و  تهیه پیوست های فنی و زیست محیطی پروژه های عمرانی این مرکز ضرورت دارد.

شهردار کرج با بیان اینکه دفن پسماند در زمین، خسارت های زیادی به دنبال دارد و سال‌ها باید سپری شود تا این خسارت‌ها جبران شود، افزود: بیشترین تلاش برای کاهش تولید زباله توسط شهروندان و دفن پسماند در زمین باید باشد.

وی از بسیج کلیه امکانات و اختصاص منابع و ایجاد ظرفیت مشارکت بخش خصوصی جهت استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای بازیافت و احیاء حداکثری مواد و انرژی از پسماندهای تولیدی خبر داد و خاطرنشان کرد: احداث لندفیل مهندسی و بهداشتی، تصفیه شیرابه، توسعه کارخانه کمپوست و استحصال گاز از مهمترین پروژه های عمرانی سال جاری مدیریت شهری کرج در مرکز حلقه دره است.

شهردار کرج از برگزاری جلسات متعدد با بخش خصوصی جهت احداث نیروگاه زباله سوز خبر داد و یادآور شد: با مشارکت دانشگاه های استان و تشکیل کارگروه های تخصصی و با پرهیز از اقدامات شتابزده و با بهرگیری از تجربیات سایر کلانشهرها به دنبال کاهش حدکثری بوی نامطبوع و اجرای پروژه های عمرانی این مرکز هستیم.

وی با اعلام خرسندی از اصلاحات مهندسی صورت گرفته در لندفیل و افزایش پوشش خاکی مناسب که موجب کاهش چشمگیر بوی نامطبوع و نازیبایی های بصری شده است خواستار عملکرد دقیق، علمی و خروج از حالت سنتی در مدیریت پسماند و حفاظت از محیط زیست و سلامت شهروندان شد که از مهم ترین دغدغه های مدیریت شهری به شمار می رود.

کمالی زاده با تاکید بر اینکه نگاه به مباحث مدیریت پسماند باید با نگاه توسعه پایدار همسو باشد، به میزان رو به رشد انواع زباله ها و اثرات مخرب آن بر محیط زیست اشاره کرد و گفت: زباله های قابل بازیافت اگر پس از تبدیل به مواد مختلف دوباره وارد چرخه مصرف شوند مقدار قابل توجهی از هزینه ها و خطرات دفن زباله کاهش می یابد.

وی ضمن تاکید بر فرهنگ سازی تفکیک از مبدا زباله برای تسهیل در بازگشت مواد بازیافتی به چرخه مصرف، گفت: بقای زندگی انسان و ارزش قائل شدن برای محیط زیست امری ضروری است و شهرداری کرج توجه ویژه ای به این موضوع دارد.

این مسئول حل مشکل پسماند را نیازمند توجه و اختصاص منابع ویژه و تعامل همه جانبه همه دستگاههای اجرایی استان دانست و افزود: روزانه ۱۵۰۰ تن زباله به این مرکز وارد می شود که بیش از ۵۰ درصد آن متعلق به سایر شهرهای استان است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*