شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹

گزارش|محافظ سلمان را چه کسی کشت؟/ رد پای خون در کاخ + عکس و فیلم

روتیتر: رسانه‌های رسمی سعودی از کشته شدن «عبدالعزیز‌الفغم» محافظ شخصی ملک سلمان پادشاه عربستان در یک درگیری دوستانه و در منزل دوست وی خبر داده‌اند که ابهامات زیادی را به وجود آورده است.

به گزارش روتیتر: رسانه‌های رسمی سعودی  مدعی شدند که  الفغم به دست یکی از دوستانش و به دلیل اختلافات شخصی کشته شده است.

الفغم به مدت ۳۰ سال جزو محافظان شخصی عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان بوده است.وی فارغ التحصیل دانشکده نظامی ملک خالد است که در گارد پادشاهی عربستان مشغول به فعالیت شد.

روایت رسمی درباره مرگ محافظ شخصی ملک سلمان

خبرگزاری رسمی سعودی(واس) به نقل از سخنگوی اطلاع رسانی پلیس منطقه مکه مکرمه گزارش داد :«شامگاه شنبه هنگامی که سرتیپ عبدالعزیز بن بداح الفغم سرتیپ گارد پادشاهی به دیدار دوستش، ترکی بن عبدالعزیز السبتی در منزلش در محله الشاطی(ساحل) در استان جده رفته بود، دوست مشترکی بر آنها وارد شد که نامش ممدوح بن مشعل آل علی بود. هنگام صحبت کردن، بحث میان سرتیپ الفغم و ممدوح آل علی بالا گرفت  که در نهایت ممدوح در حالی که سلاح گرم به دست داشت از منزل خارج شد و به سمت الفغم آتش گشود که منجر به زخمی شدن وی و دو نفر دیگر از کسانی شد که در منزل بودند که یکی از آنها برادر صاحب منزل و دیگری یک کارگر فیلیپینی‌الاصل بود، هنگامی که دستگاه‌های امنیتی به مکانی که فرد جانی در آن پناه گرفته بود، وارد شدند، وی شروع به تیراندازی کرده و با تسلیم شدن خود مخالفت کرد که سبب برخورد نیروهای امنیتی برای رفع خطر وی و در نهایت کشته شدن جانی به دست نیروهای امنیتی شد، اما سرتیپ عبدالعزیز الفغم که به ضرب گلوله زخمی شده بود، پس از انتقال به بیمارستان کشته شد…»

تردیدافکنی مخالفان درباره علت کشته شدن محافظ ملک سلمان

فعال توئیتری معروف به افشاگر اطلاعات محرمانه آل‌سعود در صفحه شخصی خود در توییتر، با مشکوک خواندن کشته شدن محافظ شخصی پادشاه این کشور ابراز عقیده کرد که بن سلمان به وفاداری او نسبت به خود اطمینان نداشته است. مجتهد نوشت: عبدالعزیز الفغم، محافظ شخصی ملک سلمان در زمان حادثه در کاخ بود نه با دوستش.

این منتقد سعودی افزود: «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی الفغم را عضو قدیمی گارد سلطنتی که به عموم آل سعود وابسته بود، می‌دانست و در واقع به وفاداری او نسبت به خودش اطمینان نداشت.

وی تأکید کرد، محمد بن سلمان بارها تمایلش را برای حذف الفغم اعلام کرده بود.

مرگ مشکوک مخزن اسرار ملک سلمان

الفغم ابتدا محافظ شخصی «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق این کشور بود که بعد از فوتش محافظ شخصی ملک سلمان شد. ملک سلمان در سال ۲۰۱۷ با ترفیع درجه الفغم، به وی درجه سرتیپی داد.

«علی الاحمد»، روزنامه‌نگار تحقیقی «اندیشکده خلیج»(فارس) که جزو اولین کسانی بود که کشته شدن عبدالعزیر الفغم را اعلام کرد . وی نوشته است که الفغم چند روز پیش توسط محمد بن سلمان اخراج شده بود که همین موضوع مرگ او را مشکوک می‌کند

او در یک پیام دیگر نوشته است : الفغم، مخزن اسرار زیادی بود و حسب اطلاع وی از سال ۲۰۰۲ محافظ شخصی ملک عبدالله بوده. به همین جهت، محمد بن سلمان او را تهدیدی علیه خودش می‌دید، خصوصاً آنکه الفغم، سرپرست محافظانی در کاخ پادشاهی بود که جمال خاشقجی را به قتل رساندند.

«حمزه الحسن» معارض مشهور عربستانی با مشکوک خواندن کشته شدن محافظ شخصی ملک سلمان نوشته است : کشته شدن عبدالعزیز الفغم محافظ شخصی ملک سلمان، به چندین دلیل مشکوک است،‌اول اینکه هیاهوی رسانه‌ای بسیار زیادی که مگس‌های سایبری(تیم‌های فعال وابسته به بن سلمان در فضای مجازی) به راه انداخته‌اند، تنها با هدف سرپوش گذاشتن و سانسور دلایل واقعی کشته شدن وی و کسانی که در پس قتل وی هستند، به راه افتاده است.

وی در توئیت‌های خود نوشت : ما نمی‌توانیم روایت حکومت سعودی را بپذیریم که گفته است عبدالعزیز الفغم به خاطر مسائل شخصی کشته شده است،‌چرا که قاتل و مقتول هر دو محافظ پادشاه هستند و هیچ شاهدی وجود ندارد که روایت دیگری را به ما  ارائه کند، فقط از روایت رسمی حمایت می‌شود که این روایت باطل است و باید روایت واقعی از یک طرفی که بی‌طرفانه عمل کند، ارائه شود، روایت رسمی سعودی  دروغ است.

الحسن افزود : نکته بعدی این است که اگر اختلافات شخصی میان دو محافظ پادشاه وجود داشت،‌پس چرا یکی از آنها، کشتن طرف دیگر را در منزل و نه در یک فضای عمومی انتخاب کرد، عبدالعزیز الفغم که کشته شده، در خیابان ورزش می‌کرد و کشتن وی بدون هرگونه هیاهویی و بدون اینکه کسی از ماهیت فاعل(قاتل) مطلع شود،‌آسان تر بود.

در ادامه فیلمی از زمانی که محافظ مقتول در خیابان در حال ورزش کردن بود، در فضای مجازی منتشر شده است .

این معارض عربستانی در توئیت دیگری نوشته است : خانواده‌ مقتول(عبدالعزیز الفغم) باید به  دنبال قاتل وی در دربار پادشاهی بگردند.

در عکس زیر، قاتل محافظ شخصی ملک سلمان و مقتول( عبدالعزیز الفغم) مشخص شده است.

«یحیی عسیری» فعال حقوق بشری سعودی هم گفته است : روایتی که رسانه‌های رسمی سعودی درباره شرایط قتل سرتیپ عبدالعزیز الفغم آورده‌اند، روایت متزلزلی است و نشان می‌دهد که مقامات سعودی، چیزهایی را پنهان می‌کنند.

فعالان عربستانی در فضای مجازی در نتیجه‌گیری کلی با مبهم و مشکوک خواندن قتل محافظ شخصی ملک سلمان و تردید افکنی درباره روایت رسمی سعودی، مسئولیت قتل سرتیپ (عبدالعزیز الفغم) را متوجه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با توجه به تجربه هولناک قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار مشهور سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال گذشته دانسته‌اند، عکسی در فضای مجازی در همین رابطه منتشر شده که تداعی کننده نحوه قتل فجیع خاشقجی به دست عوامل بن سلمان است که به نوعی تلاش می‌کند قتل مشکوک محافظ شخصی ملک سلمان را به هم مرتبط کند.

انتهای پیام/

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*