شنبه, ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹

ضرورت ایجاد تشکل برای حفظ حیات وحش/ وجود ۲۰ هزار سلاح شکاری در همدان

روتیتر: معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه ایجاد تشکل شکارچیان در اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان روز به روز جدیتر می شود، گفت: لازم است حفاظت از گونه‌های جانوری توسط شکارچیان و محیط زیست در کنار هم انجام شود.

به گزارش روتیتر: مهدی صفی‌خانی امروز در نشست مشورتی حفاظت و بهره‌برداری پایدار از حیات وحش استان همدان، بیان کرد: اگر نتوانیم همراهی مردم و اهالی طبیعت را جذب کنیم تمامی مناطق محیط زیستی استان در معرض تهدید هستند و به همین علت تلاش فراوان داریم ارتباط با شکارچیان و طبیعت‌دوستان به بهترین نحو باشد.

وی ادامه داد: مناطق حفاظت شده خان‌گرمز، منطقه لشکردر، منطقه آلمابلاغ و … مناطقی بودند که با تعداد کمی از گونه‌های جانوری شروع به کار کردند که امروز اتفاقات خوبی در آنها مشاهده می شود.

صفی‌خانی با تاکید بر اینکه بیشترین تنشها در این حوزه محیط زیستی را از استانهای همجوار داریم،اظهار کرد: برگزاری این نشست خواست شکارچیان بود که در راستای برقراری  ارتباط بیشتر عملی شد.

وی با ابراز امیدواری از اینکه نشست مشورتی مبنا و مطلعی برای ارتباط با شکارچیان باشد، گفت: برقرای ارتباط دو طرفه از اهداف این نشست بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه فشار بیش از حد روی جامعه طبیعت‌دوست و شکارچیان وجود دارد که همانطور که پیشتر ذکر شد عمدتا از سوی استانهای همجوار است، به همین علت تشکیل یک جبهه مشترک برای مقابله با این موضوع و حفظ حیات وحش استان همدان ضروری است.

صفی‌خانی اضافه کرد: هدف از ایجاد این تشکل این است که به دوستداران واقعی طبیعت سودی برسد چرا که آنها قوانین طبیعت را نه به عنوان قوانین نوشتاری بلکه به عنوان قوانین طبیعی آموخته‌اند.

وی با توضیح اینکه حفاظت از گونه‌های جانوری اهلی در کشور ما دارای پیشینه خوبی است، گفت: با این وجود در حمایت از حقوق این حیوانات پیشرو نبوده‌ایم، البته دوستانی برای حمایت و حفاظت از این حیوانات تلاش کرده و کمپین زده‌اند که نتایج خوبی رقم خورده است.

وی افزود: متاسفانه در عرصه گونه‌های جانوری وحشی و گونه‌هایی که در طبیعت وجود دارند این کمپین وجود ندارد و این نقطه ضعف و خلایی است که در برنامه‌ریزی‌های ما وجود نداشته است.

در ادامه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه دغدغه برگزار نشستهای این چنینی در عرصه ملی را دارد و در صدد آن است، گفت: بحث بازنگری قوانین صید شکار از موضوعات مهمی است که فرایند طولانی دارد .

محسن جعفری‌نژاد بسطامی ادامه داد: متاسفانه نمایندگان مردم دغدغه‌ای در مورد این قوانین ندارند و از طرفی ما هیچگاه از آنها درخواست نکرده ایم که در این امر مبادرت کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان در ادامه گفت: ضرورت دارد ما و شکارچیان به نقطه و هدف مشترکی برسیم و آن نقطه مشترک، حفاظت از حیات وحش است.

جواد نوری اظهر افزود: محیط زیست یعنی محیط زندگی و ما به عنوان شهروند باید برای حفاظت از آن تلاش کنیم که این اتفاق نیازمند برنامه منسجمی است.

وی با اشاره به اینکه امروزه زندگی صنعتی به روند حفظ محیط زیست آسیب زده است، اظهار کرد: لازم است شکارچیان کنار ما باشند، ما از نظرات آنها استقبال می کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

نوری اظهر ادامه داد: در حال حاضر ۲۰ هزار سلاح شکاری به صورت رسمی و مجاز در استان همدان وجود دارد و چنانچه ماموران محیط‌بان رفتار نادرستی با شکارچیان داشته باشند مورد تایید ما نیست و قطعا با آنها برخورد خواهد شد.

رئیس اداره آموزش و پژوهش محیط زیست استان همدان در ادامه نشست گفت: سعی در این است که ارتباط با شکارچیان بیشتر شود و بتوانیم جلسات را در شکلهای مختلف برگزار کنیم.

عباس ایزدی ادامه داد: هدف اصلی ایجاد تشکلی است که در راستای ارتباط راحتتر و کمتر شدن سختیهای کار باشد و با ایجاد این تشکل قانونمند به دنبال این هستیم که ایجاد دانش و سپس فهم و درک درست برسیم.

وی در پایان عنوان کرد: دوستان شکارچی می توانندبرای عضویت در این تشکل اعلام حضور کنند و تشکلی ۷تا ۹ نفره ایجاد شود که به صورت رسمی و ثبت شده آغاز به کار شود.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*