جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹

برکت در «برکت»

روتیتر: عشق حسین غیر ممکن ها را ممکن می‌کند، مهران شهر دوازده هزار نفری است که روزانه دویست هزار زائر از آن عبور می کنند؛ چنین رویدادی هر زمان دیگری غیر از اربعین امکان ندارد.

به گزارش روتیتر : همانطور که در ایام جنگ هرچه عرصه تنگ تر می شد مردم مهران بیشتر در میدان حضور می یافتند، این روزها نیز هرچه به اربعین حسینی نزدیک تر می شویم و سیل بازگشت زائران سنگین تر می شود خدمت رسانی مردم مهران نیز بیشتر می شود. شبانه روز کار می‌کنند و همه‌ زندگیشان را در خدمت به زوار الحسین خلاصه کرده اند.

با اینکه کنارتمام میادین، بلوارها و حتی نزدیک حوض برخی میادین شهر، ماشین پارک شده و وضعیت عبور و مرور اهالی مهران را مختل کرده اما هیچ کس شکایتی ندارند؛ مهران شهر دوازده هزار نفری است که روزانه دویست هزار زائر از آن عبور می کنند؛ چنین رویدادی هر زمان دیگری غیر از اربعین امکان ندارد اما دیدیم و آموختیم که عشق حسین غیر ممکن ها را ممکن می‌کند.

همین عشق است که خادمان را پای کار می‌آورد و قلوب زائران را به هم نزدیک می‌کند تا انجام کارها آسان‌تر شود. البته بی‌انصافی است اگر در این میان برای برقراری نظم و سهولت عبور و مرور زحمات شبانه‌روزی کارکنان نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی، شهرداری و ….را در مهران نادیده بگیریم اما این متانت، محبت و صبر میزبانان مهرانی و خدام الحسینی که از سراسر کشور برای خدمت و پذیرایی از مهمانان رحمت الله واسعه به مهرانی ها پیوسته اند وسعت زیبایی‌های اربعین را دوچندان کرده است. این روزها دنبال سوژه گشتن و توصیف حال اوضاع زائران و خدمت رسانی به آنها بهانه است مانند صیادی برای شکار معنویت و کسب برکت عازم پایانه برکت می‌شوم.

زائران پس از عبور از بلوار کربلا و میدان اربعین به پایانه برکت می‌آیند تا از این پایانه عازم شهر و دیار خود شوند البته ناگفته نماند از پایانه برکت تا میدان اربعین مسافتی حدود سه کیلومتر کنار جاده اتوبوس ایستاده تا زائران را از میدان اربعین به پایانه برکت منتقل کنند. تا چشم کار می‌کند اتوبوس ایستاده؛ اتوبوس‌هایی که برای خدمت رسانی به زائران از سراسر کشور در اینجا جمع شده اند.

داخل پایانه برکت می‌شوم، تعداد زائران بالاست و سوله‌ها دیگر برای استراحت زوار جا ندارد برای همین سطح پایانه را با موکت مفروش کرده‌اند و زائران زیر آفتاب بر روی آنها می‌نشینند تا خستگی‌شان رفع و مهیای سفر به استان خود شوند موکب ها نیز در پایانه برکت به‌طور مستمر از زائران پذیرایی می‌کنند.

سراغ حسین سلطان دوست پیرمرد زائری که در پایانه برکت برای استراحت آمده می‌روم او می‌گوید: شغلش کارگری و ۱۸ روز است که همراه یک کاروان ۵۱ نفری از نهبندان سفر رفت و آمدشان به کربلا زمان برده است، همسرش معلول جسمی است و با ویلچر اورا به کربلا برده از سختی‌های راه و وضعیت پذیرایی مواکب ایرانی می‌پرسم می‌گوید: هرکجا در مهران به موکب رسیدم وفور نعمت بود موکب های مردم مهران نسبت به موکب های عراقی از نظر بهداشت و پذیرایی زوار وضع بسیار بهتری دارند و در مواکب مهران زوار به بهترین نحو تکریم می‌شوند.

از نظر معنوی هم لحظه به لحظه این سفر زیبایی غیر توصیفی دارد که محبت مردم مهران زیبایی سفر ما را دوچندان کرده است. عشق حسین علیه السلام و علمدارش مرا به جاده‌ها کشانده و اگر عمری باقی باشد باز هم به این سفر می‌آیم و هر بارهم از مرز مهران عبور خواهم کرد.

در این میان نظرم را یک کاروان چهل نفره از جوانان ارومیه که درحال بازگشت به شهرشان بودند به خود جلب کرد که اکثرشان پیکسل عکس رهبر معظم انقلاب را به روی سینه خود چسبانده بودند.

محمد حسن علوی نیا یک از همین زوار ارومیه ای جوان می‌گفت: زندگی و عشق ما به ائمه علیه السلام و پس ازآن به رهبر معظم انقلاب معطوف شده است همچنین دومین بار است که به این سفر می‌آیم و امسال همه چیز از تعداد زائر گرفته تا جلوات معنوی باشکوه تر است و مردمی که از مهران عبور می‌کنند این جلوات را در رفتار مردم این شهر می‌بینند. امسال عبور و مرور جمعیت از مهران خیلی زیاد بود اما خدا را شکر مشکلات زائران توسط مردم این شهر به سرعت حل و فصل می شد.

روبه روی سوله ای که برای استراحت زائران در پایانه برکت مهیا شده بود. گروهی از جمعیت امدادگران هلال احمر استان ایلام کار خدمات رسانی به زوار سالارشهیدان را انجام می‌دادند. علی قنبری یکی از این نیروهای امدادگر می گوید: امسال به برکت امام حسین علیه السلام حال اکثر در پایانه برکت مهران زائران خوب است و نیرو های امدادگر فقط بحث اسکان و استراحت زوار را دنبال می‌کنند.

«سالها نوکری درگه مولا کردم گه توسل به حسین گاه به زهرا کردم؛ برسینه زدم عزت هر دو جهان یک شبه پیدا کردم» مسعود معبودی بازنشسته علوم پزشکی در پایانه برکت راه می‌رفت و این شعر را می‌خواند هفت و سه سال داشت و بار بیستم بود که از راه مهران به کربلا می‌رفت او هم می‌گفت هر سال رفتار مردم مهران در برخورد با زائران نسبت به سال قبل بهتر می‌شود و یک نوع تکامل معنوی در رفتار معنوی مردم این خطه رخداده است او نعمت خدمت رسانی به اباالاحرار را از برکت مقاومت این مردم و خون ۶۰۰۰ شهیدی که خاک این سرزمین را متبرک کرده بود می دانست.« ادامه دارد»

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*