دوشنبه, ۱۶ تیر , ۱۳۹۹

معجزه عشق از شلمچه تا دمشق/ روزی که آن‌سوی مرز شوکه شد

رویتتر: ازدحام و معطلی چندساعته زائران مرزهای اربعین که روز پنج‌شنبه رخ داد، درس‌ها و عبرت‌های بی‌شماری در دل خود داشت.

به گزارش روتیتر: همه افرادی که در سال‌های اخیر اخبار و رخدادهای مربوط به اربعین حسینی و اعزام زائران اربعین از طریق مرزها را پیگیری می‌کردند، می‌دانستند، چهارشنبه شب‌ها و صبح پنج‌شنبه‌های نزدیک به روز اربعین حسینی، ازدحام و تردد زائران اربعین حسینی به اوج خود می‌رسد.

مردم ایران از تعطیلی پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها معمولاً خوب استفاده می‌کنند و از چهارشنبه عصر به سمت مرزها روانه می‌شدند. سال های قبل مشکل اصلی در خود مرزهای داخلی پیش می آمد و معمولا گیت های خروجی جوابگو نبود ولی امسال هر چقدر در مرزهای ایران آمادگی برای اعزام وجود داشت، طرف عراقی شرایط را مهیای حضور خیل عظمی زائران اباعبدالله نکرده بود و تقریبا از همان چهارشبنه شب می شد حدس زد که پنج شنبه، مرزهای سمت عراق به علت جوابگو نبودن امکاناتشان قفل می‌شوند.

پنج شنبه تقریبا هر سه مرز شلمچه و مهران و چذابه شاهد توقف حرکت زائران شدند ولی جرقه اولیه در بخش عراقی شلمچه رخ داد. معمولا شلمچه به‌واسطه آمادگی خوبی که هرسال داشت و هم‌مرز بودن با استان بزرگ بصره عراق که امکانات مناسبی در اختیار زائران اربعین قرار می‌داد همیشه مهیای پذیرش زائران بود و چنین توقف‌هایی در آن صورت نمی‌گرفت.

ظاهراً سیل حضور عاشقان امام حسین(ع) را هیچ سدی یارای مقاومت نیست به‌گونه‌ای که نه‌تنها اتوبوس‌های عراقی جوابگوی حتی نیمی از زائران نبود که وقتی طرف ایرانی آمادگی خود برای اعزام اتوبوس به‌اندازه کافی به داخل خاک عراق را اعلام کرد، طرف عراقی اعلام کرد که حجم مسافران این‌قدر زیاد است که حتی جوابگوی تأمین سوخت اتوبوس‌ها هم نیست.

در کنار تمام مشکلاتی که مسدود شدن چندساعته مرزها داشت، این اتفاقات به همه دنیا نشان داد که عظمت واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع)  برای مردم ایران و عراق کم‌رنگ شدنی نیست و این واقعه سال‌به‌سال برای مردم این دو کشور پررنگ‌تر می‌شود.

به نظر می‌رسد برای سال های آینده باید در کنار توسعه امکانات این‌سوی مرز، باید توسعه نقل‌وانتقال زائران ایرانی در آن‌سوی مرز را نیز مدنظر قرار داد و این کار را به اتوبوس‌های ایرانی سپرد تا بتوانند زائران را به خوبی منتقل کنند.

دیرز ازدحام جمعیت در مرزها و بسته شدن آن منجر به شکستن داربست های شلمچه شد، این عشق که داربست‌های شلمچه را شکست، همان انگیزه‌ای است که در ایران شیفتگانی مثل مدافعان حرم را خلق می‌کند و این فشار به داربست همان عقیده‌ای است که کیلومترها آنسوتر، حرم حضرت زینب این پیام‌آور بزرگ واقعه عاشورا را در میان آتش و انفجار و حملات کینه‌توزانه تکفیری‌ها حفظ می‌کند.

از دل همین مردم، شهید حججی‌ها و طاهری‌ها و دریساوی ها و … بیرون آمده‌اند که رسالت کربلایی خود را در دیار دمشق می ببیند و خود را به سوریه می‌رساند تا مدافع حرم حضرت زینب باشند. این ازدحام و فشار زائران نشان داد چشمه جوشان غیرت ایرانی و شیعی خشک شدنی نیست و در دل همین ازدحام‌ها و فشار آوردن‌ها برای حضور در اربعین حسینی در کشور عراق می‌توان به‌وضوح امثال مدافعان حرم و مادران شهدای مدافع حرم جدید را دید.

این ازدحام شاید برنامه‌ریزی نشده بود ولی برنامه‌های بسیاری را نقش بر آب کرد، آنهایی که ماه‌ها برنامه‌ریزی کردند که ماجرای اربعین حسینی را امسال کم‌رنگ کنند، آنهایی که ماه‌ها نشستند تا در آستانه اربعین حسینی به ناآرامی‌های خودساخته در عراق دامن بزنند و کاری کنند که کسی برای اربعین حسینی به عراق سفر نکند، قطعاً با این ازدحام به لاک دفاعی خود فرورفته‌اند.

این درس خوبی برای داخلی‌ها هم هست که می‌گفتند مردم ایران این بار به علت ناآرامی‌های کشور عراق، قید حضور در مراسم اربعین حسینی را می‌زنند و از رفتن به این دیار پرآشوب خودداری می‌کنند ولی روز پنج شنبه جوابی دندان‌شکن برای همه نظریه‌پردازان داخلی و خارجی بود چرا که آنها هنوز شناخت خوبی از مردم ایران به دست نیاورده‌اند.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*