یکشنبه, ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹

خدمت‌رسانی گسترده نهادهای انقلابی برای مقابله با کرونا/ چرا دولت از ظرفیت دارایی ۱۸۰۰۰هزار میلیاردی‌اش استفاده نمی‌کند؟

روتیتر: درحالی که نهادهای انقلابی بعد از شیوع کرونا اقدامات قابل‌توجهی برای کاهش آسیبهای مربوطه در دستور کار قرار داده‌اند، دولت نیز می‌تواند با استفاده از ۱۰درصد ظرفیت اموال خود، حداقل منابع ۷۰۰هزار میلیارد تومانی برای مقابله با این چالش فراهم کند.

به گزارش روتیتر: در هفته‌های اخیر با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب‌وکارها علی‌الخصوص کسب‌وکارهای خرد دچار چالش شده‌اند. مسئولان، کارشناسان و… در خصوص جبران خسارتهای ناشی از شیوع ویروس جدید اتفاق نظر دارند در این بین محل تأمین منابع برای مقابله با این چالش سؤال‌برانگیز شده است.

رئیس جمهور چند روز قبل پیشنهاد برداشت ۱ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی را مطرح کرد که حتی همین موضوع هم به محل بحث کارشناسان تبدیل شده است. به‌اعتقاد کارشناسان منابع صندوق توسعه ملی با توجه به کاهش قیمت نفت باید به‌عنوان یک منبع قابل اتکا در روزهای چالش‌برانگیز مضیقه ارزی استفاده شود.

در این بین کواکبیان یکی از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است، “دولت برای کرونا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اختصاص داده اما با توجه به کاهش قیمت نفت و کاهش فروش فرآورده‌های نفتی و عدم تحقق درآمدهای مالیاتی و… می‌توان به‌جای استفاده از صندوق توسعه ملی کمکهای بین‌المللی را جذب و از اموال بنیاد مستضعفان، آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان اوقاف بهره جست.”

نکته اول اینکه در روزهای اخیر نهادهای انقلابی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام و همچنین بنیاد مستضعفان به‌صورت تمام‌قد برای حمایت از اقشار آسیب‌دیده از کرونا به‌ویژه در مناطق محروم وارد عمل شده‌اند.

بیشتر بخوانید

از سوی دیگر دولت برای مقابله با چالشهای ویروس کرونا و کاهش آسیبهای واردشده ابزارهای مختلفی را غیر از صندوق توسعه ملی در اختیار دارد؛ به‌اعتقاد بسیاری از کارشناسان امروز موقعیت مناسبی برای استفاده از اوراق برای کاهش کسری بودجه فراهم شده است. مزایای استفاده از اوراق در حدی است که روز گذشته سازمان برنامه و بودجه وعده داد که با استفاده از ظرفیت اوراق و با عبور از صعوبتهای پرداخت خزانه امکان تخصیص ۸۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تا پایان اردیبهشت ماه فراهم شده است.

ضرورت فعال‌شدن استفاده از ظرفیتهای اموال و داراییهای دولت

نکته دیگر اینکه، به‌اذعان مقامات دولتی به‌خصوص در وزارت امور اقتصاد و دارایی برآوردها از ارزش ۷ تا ۱۸ هزار هزار میلیارد تومانی اموال دولت ایران خبر می‌دهند.

در گزارش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه در حالی نسبت حجم دارایی‌های عمومی دولت به تولید ناخالص داخلی در کشورهای مختلف جهان ۱۱۴ درصد است که در برآورد حداقلی این میزان در ایران ۲۰۶ درصد و در برآورد حداکثری این میزان ۷۴۱ درصد است. همچنین برآوردهای مراکز پژوهشی دولتی نشان می‌دهد ارزش دارایی‌های شمارش‌شده دولت در ایران ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان و ارزش کل دارایی‌های فهرست‌شده و نشده دولت حدود ۱۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان است. برای تصور درشتی این رقم کافی است بدانیم این میزان ۹ برابر حجم نقدینگی امسال و ۱۴ برابر رقم نقدینگی سال ۹۶ (سال شمارش دارایی‌های دولت) است.

این رقم آن‌چنان بزرگ است که اگر فقط به‌اندازه ۱۰ درصد این اموال بهره‌وری ایجاد شود با احتساب اموال ۷ هزار هزار میلیاردی با مولدسازی دقیق می‌توان ۷۰۰ هزار میلیارد تومان منابع کسب  کرد.

بر این اساس به‌خوبی مشخص است که دولت منابع قابل توجهی در اختیار دارد تا بدون برداشت از منابع صندوق توسعه ملی در موضوع جبران خسارتهای کرونا وارد عمل شود.

ضمن اینکه  اموال و داراییهای نهادهای انقلابی بسیار کوچکتر از داراییهای دولت است و مستندات مختلف نیز این موضوع را تأیید می‌کند.

مجید شاکری کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش رسمی وزارت اقتصاد در خصوص برآورد ۱۸ هزار هزار میلیارد تومانی اموال دولت تأکید دارد، “مجموع اموال غیرمنقول نهادهای حکومتی اعم از بنیاد مستضعفان حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. چطور دولتی که خودش تمام قوانین و مقررات مربوط به داراییها و املاک را اعمال می‌کند نمی‌تواند به‌اندازه یک پیرزن که در خیابان فردوسی به‌اندازه ۷ درصد از اموال خود ROA کسب می‌کند از داراییهای خود بازدهی کسب کند؟”

البته همان طور که پیشتر اشاره شد، در روزهای چالش‌برانگیز بحران کرونا نهادهای انقلابی مثل بنیاد مستضعفان از جمله مجموعه‌هایی بودند که با تمام امکانات مالی و تولیدی خود وارد عمل شده کنار مردم قرار گرفتند.

از طرف دیگر توجه به این نکته ضروری است که این نهادها هرکدام خودشان وظایف قانونی دارند که مشغول انجام این تکالیف از جمله ساخت مسکن، ازدواج و راه‌اندازی واحدهای کوچک تولیدی در مناطق محروم کشور هستند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این روزها تمام امکانات خود را بسیج کرده‌اند و با وجود وظایف سازمانی ساخت ۴۸ساعته بیمارستان در تهران از سوی این نهادها قابل توجه بود.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*