شنبه, ۲۱ تیر , ۱۳۹۹

غول‌های هوانوردی دنیا در چنگال پاندمی؛ آیا راه نجاتی هست؟

روتیتر : یک اندیشکده بانفوذ آمریکایی در مقاله‌ای به بررسی ضربه سهمگین پاندمی (بیماری عالم‌گیر) کووید-۱۹ به بزرگان صنعت هوانوردی جهان پرداخته و آینده روشنی را برای نجات این صنایع پیش بینی نمی‌کند.

به گزارش روتیتر : در این گزارش که به قلم «جاناتان مسترز» از نویسندگان و سردبیران اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا به رشته تحریر درآمده، تصریح شده است: ویروس کرونا آنقدر که به صنعت هوانوردی و هوافضا آسیب رسانده، به کمتر صنایع دیگری صدمه زده است و برخی از شرکت‌های مهم از نظر راهبردی در تنگنای سنگین مالی قرار دارند.

در این مقاله با اشاره به توصیه مقامات آمریکا به خودداری از سفر و تمایل برخی از آمریکایی‌ها برای انجام سفرهایشان با وجود این توصیه‌ها، آمده است: واقعیت این است که این پاندمی میزان تقاضا برای مسافرت هوایی بین‌المللی را کاهش داده و بسیاری از مسافرانی که از هواپیما برای سفرهایشان استفاده می‌کنند اکنون در خانه‌های خود پناه گرفته‌اند یا این که از راه دور به کارهای خود رسیدگی می‌کنند. سقوط جهانی در میزان سفر ضربه سختی به شرکت‌های هوانوردی و هوافضای غربی وارد کرده و احتمال دارد این ضربه به یک صنعتی که از نظر راهبردی و اقتصادی حیاتی به شمار می‌رود، ضربه‌ای پایدار و ماندگار باشد.

به نوشته این اندیشکده، دیدن هواپیماهایی که عمدتاً خالی هستند برای صنعت هوانوردی جهانی مسئله‌ای است که بطور مکرر تکرار شده، حال آن که قرار بود که سال ۲۰۲۰ سال پر درآمدی برای این صنعت باشد. «الکس دیختر»، از شرکای شرکت مکنزی در ماه فوریه گفته بود “بطور حتم صرفنظر از معیارهایی سنجش، این پرسودترین دوره پنج ساله در طول هشتاد سال تاریخ صنعت هوایی است.”

اما خطوط هوایی آمریکا که اکنون تنها با بخش کوچکی از ظرفیت پروازی خود فعالیت می‌کنند در حال دریافت میلیاردها دلار از کمک مالی فدرال هستند به این امید که بتوانند وضعیت توفانی ماه‌های پیش رو را از سر بگذرانند.

بیشتر بخوانید

در این گزارش با مشابهت سازی دوران پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، آمده است: اندک تردیدی وجود ندارد که این صنعت برای همیشه دستخوش تغییر خواهد شد درست بمانند بعد از حملات ۱۱ سپتامبر. در آن زمان که امنیت اولویت اول فرودگاه‌ها و ایرلاین‌ها شده بود، اکنون نیز انتظار می‌رود که تدابیر ضدویروس و بهداشتی مورد توجه و تمرکز آنها قرار گیرد. خطوط هوایی تلاش خواهند کرد که ضدعفونی کردن هواپیماها و فیلتر‌های هوارسان و تهویه مطبوع هواپیما را بهبود بخشند و خدمه و مسافران را مجبور به ماسک زدن خواهند کرد یا این که اقدام به تغییرات پرهزینه‌تری مانند بازطراحی در کابین هواپیما خواهند کرد.

شرکت‌های هوافضای بزرگ نیز ضربه این کاهش ماسفر را می‌بینند و این امر برای دولت‌های غربی نگران کننده است. ایرباس که از سوی یک کنسرسیومی از کشورهای اتحادیه اروپا اداره می‌شود و شرکت بوئینگ آمریکا به عنوان فعالیت راهبری قلمداد می‌شوند که سهم بزرگ اقتصادی و امنیتی برای این کشورها دارند. این دو شرکت بیش از ۹۰ درصد از هواپیماهای تجاری دنیا را تولید می‌کنند و این بخش اعظمی از صادرات فناوری بالا برای اتحادیه اروپا و آمریکا است. ضمن این که این دو کشور ده‌ها هزار نفر از حرفه‌ای ترین و کارکشته‌ترین مهندسان و متخصصان دنیا را در خدمت دارند. ضمن این که این کسب‌وکارها برای بقای زنجیره‌ای از شرکت‌های تامین کننده کوچک تر حیاتی هستند.

بنا بر این گزارش، نگرانی سران این شرکت‌ها این است که برخی از شرکت‌های هوافضای چینی تحت حمایت‌های پکن، قدم پیش گذاشته بو بخواهند که خلاء به وجود آمده توسط رقبای آمریکا و اروپایی را پر کرده و شرکت‌های با سابقه را با قیمت‌های پایین به کار گیرد. اگر هم تنش‌های ژئوپلتیکی با چین در سال‌های آینده تشدید شود، پکن می‌تواند بازار به سرعت رو به رشد خود را با هواپیماهای تولید داخل پر کرده و دست بوئینگ و ایرباس را بطور کلی قطع کند.

در این گزارش درباره آینده این صنعت آمده است:مهمترین سوال‌ها این هستند که دولت‌ها چه زمانی محدودیت‌ها بر مسافرت‌های هوایی را لغو می‌کنند؟ یا این که مسافران چه زمان و در چه وسعتی دست به مسافرت می‌زنند؟ بسیاری از سران تجاری و تحلیلگران چندان خوشبین نیستند.

«وارن بافت»، سرمایه‌گذار معروف ۶ میلیارد دلار از سهام خود را در شرکت‌های هواپیمایی آمریکا فروخته است. بعد از آن نیز دیوید کالهون، مدیر بوئینگ پیش بینی کرد که یکی از ۴ شرکت بزرگ آمریکا امسال را دوام نخواهد آورد.

در این گزارش آمده است: اول اکتبر که ممنوعیت اخراج از سوی شرکت‌های هواپیمایی برداشته می شود، یکی از تاریخ‌های حیاتی است. حفظ نیروی کار، یکی از شرایط برخورداری از بخشی از کمک‌های مالی فدرال بود. شرکت‌های اروپایی هم‌اکنون کاهش سنگین در هزینه‌ها داشته‌اند و بسیاری بر این عقیده‌اند که همتایان آمریکایی‌ آنها نیز در این راه گام خواهند نهاد.

در انتهای این گزارش با اشاره به وضعیت بوئینگ و ایرباس آمده است، کاهش تولید در شرکت‌ غول هوانوردی آمریکا یعنی بوئینگ احتمالا به زنجیره‌ای تامین کالاها نیز سرایت خواهد کرد و تعداد زیادی از شرکت‌های زنجیره‌ای وابسته در سیاتل و کالیفرنیای جنوبی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. حال آن که این شرکت هم اکنون نیز بخاطر زمین‌گیر شدن هواپیماهای ۷۳۷ مکس پس از سقوط مرگبار این نوع هواپیماها در جهان، در گرفتاری بود. حال این که پیش بینی تحلیلگران دال بر این بود که این توقف در تولید در دسامبر ۲۰۱۹ منجر به کاهش ۴ دهم درصدی خروجی اقتصاد آمریکا در سه ماهه اول ۲۰۲۰ می‌شود.

بیشتر بخوانید

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*