پنج شنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۹

تحریم «فالح الفیاض» توسط واشنگتن/ توطئه‌ای جدید علیه «حشد شعبی» در راه است؟

روتیتر: اقدام آمریکا در قرار دادن نام رئیس سازمان «حشد شعبی» در فهرست تحریمی نشان از آن دارد که واشنگتن خود را برای پیاده سازی سناریو و توطئه‌ای جدید علیه این گروه مقاومتی در عراق آماده می‌کند.

به گزارش روتیتر: روز جمعه بود که وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه مسئولان گروه‌های مقاومت عراق وضع کرد. این وزارتخانه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «فالح الفیاض» رئیس سازمان حشد شعبی را جزء فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. وزارت خزانه داری آمریکا این اقدام خصمانه را به بهانه‌های مرتبط با مسائل حقوق بشری انجام داده است.

اقدام آمریکا در تحریم رئیس سازمان حشد شعبی واکنش‌های مختلفی را در داخل و خارج از عراق به دنبال داشت. بسیاری از احزاب، جریان‌ها و شخصیت‌ها در داخل عراق و خارج از آن، این اقدام واشنگتن را محکوم کردند. در همین ارتباط، سازمان حشد شعبی با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت اقدام آمریکایی‌ها، اعلام کرد: «ما به فالح الفیاض که دولت ایالات متحده آمریکا را او را برای خود دشمن می‌پندارد، تبریک می گوییم».

حزب الله لبنان: تحریم «فالح الفیاض» توسط آمریکا مدال افتخاری برای او محسوب می‌شود از سوی دیگر، حزب الله لبنان نیز در خصوص اقدام خصمانه آمریکا در زمینه تحریم فالح الفیاض، رئیس سازمان حشد شعبی عراق یک بیانیه صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «این اقدام آمریکا در راستای سلسله جنایات پی در پی این کشور علیه ملت عراق صورت گرفت. آمریکایی‌ها بعد از جنایت ترور شهید ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان حشد شعبی، این بار اقدام به تحریم رئیس این سازمان کرده‌اند».

در این بیانیه تاکید شده است: «ما این تحریم‌ها را مدال افتخاری برای فالح الفیاض و کارنامه جهادی او در زمینه مبارزه با تروریسم و تکفیری‌ها می‌دانیم». در همین حال، جنبش «أنصارالله» یمن نیز در بیانیه‌ای آورده است: ما اقدام آمریکا علیه فالح الفیاض را به شدت محکوم می‌کنیم. ما این تحریم‌ها را گامی خصمانه که به پرونده سیاه آمریکا در قبال عراق و مردم آن افزوده می‌شود، قلمداد می‌کنیم».

واقعیت آن است که اقدام ایالات متحده آمریکا علیه فالح الفیاض، رئیس سازمان حشد شعبی در واقع تعدی و تعرض به حاکمیت ملی عراق محسوب می‌شود و می‌تواند نماد بارزی از دخالت این کشور در امور داخلی عراق باشد. طبق مصوبه نمایندگان پارلمان عراق در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی سازمان حشد شعبی به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از ساختار و شاکله نیروهای مسلح عراق شناخته شد.

بر همین اساس، پُر واضح است که پس از مصوبه مذکور نمایندگان پارلمان عراق، سازمان حشد شعبی به یک نهاد کاملاً رسمی در ساختار نیروهای مسلح عراق تبدیل شده است و بدین ترتیب، از آنجایی که «حشد شعبی» سازمان رسمی و الفیاض مسئول رسمی این سازمان است، اقدام تحریمی آمریکا نقض حاکمیت عراق به شمار می‌رود هرگونه اقدام داخلی و خارجی علیه آن در واقع به مثابه اقدام علیه نیروهای مسلح عراق محسوب می‌شود. افزون بر این، تمامی افراد و چهره‌هایی نیز که در سازمان حشد شعبی فعالیت می‌کنند، به موجب مصوبه سال ۲۰۱۶ پارلمان عراق، جزء شخصیت‌های رسمی این کشور هستند.

بر این اساس، اقدام واشنگتن در تحریم فالح الفیاض به عنوان رئیس سازمان حشد شعبی نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود و به گواه کارشناسان و حقوقدانان دولت عراق می‌تواند از واشنگتن به دلیل نقض منشور سازمان ملل متحد، در مجامع بین المللی شکایت کند.

هرچند که وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای از اقدام آمریکا علیه رئیس سازمان حشد شعبی ابراز شگفتی کرده است اما مطالبه مردمی در عراق، شکایت از واشنگتن در مجامع بین المللی است.

بدیهی است که سلسله فعالیت‌های مجاهدانه رئیس سازمان حشد شعبی در طول سال‌های گذشته در اقدام واشنگتن برای تحریم او بی تأثیر نبوده است. فالح الفیاض سالهاست که در کسوت ریاست سازمان حشد شعبی فعالیت می‌کند و پیش از آن نیز به طور همزمان به عنوان مشاور امنیت ملی عراق فعالیت می‌کرد. وی در طول این سال‌ها ضمن اتخاذ مواضع ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی، همواره نقش مؤثری در تقویت قدرت حشد شعبی و نیز حفاظت و پاسداری از حاکمیت ملی عراق، ایفا کرده است.

واشنگتن با تحریم فالح الفیاض در واقع به دنبال مقدمه‌چینی برای پیاده سازی سناریو و توطئه‌ای بزرگ‌تر علیه شخصیت‌های برجسته حشد شعبی است بنابراین، بدیهی است شخصیتی که تاکنون نقش مهمی در تقویت قدرت حشد شعبی از یک سوی و حفاظت و حراست از حاکمیت ملی عراق از سوی دیگر ایفا کرده است، توسط واشنگتن در لیست تحریمی قرار گیرد. نکته دیگری که در خصوص تحریم رئیس سازمان حشد شعبی حائز اهمیت به نظر می‌رسد، همزمانیِ آن با صدور حکم جلب «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا توسط دستگاه قضائی عراق به دلیل دست داشتن او در ارتکاب جنایت ترور فرماندهان پیروزی، است.

در واقع، تحریم فالح الفیاض توسط آمریکا درست یک روز بعد از صدور حکم جلب ترامپ توسط دستگاه قضائی عراق انجام شد و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به نوعی تلاش کرده‌اند تا به اقدام دستگاه قضائی عراق واکنش نشان داده باشند. افزون بر آنچه که گفته شد، اینگونه به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا با تحریم رئیس سازمان حشد شعبی خود را برای پیاده سازی سناریو و توطئه ای جدید علیه حشد شعبی آماده می‌سازد.

پیش از ترور فرماندهان پیروزی از جمله شهید ابومهدی المهندس نیز شاهد آن بودیم که ایالات متحده آمریکا وی را در لیست سیاه خود قرار داده بود. اکنون نیز ناگفته پیداست که واشنگتن با اقدام تحریمی علیه الفیاض به دنبال زمینه چینی برای وارد آوردن ضربات بزرگ‌تر به سازمان حشد شعبی است. علت اصلی چنین سناریوها و توطئه چینی‌ها هم آن است که تلاش‌های سال‌های گذشته ایالات متحده برای خلع سلاح گروه مقاومتی حشد شعبی با بن بست مواجه شده است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*