چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰

خسارت زلزله به ۳۰ واحد مسکونی روستاهای مرزی مریوان و بانه/ ۴ مصدوم تاکنون/ ۴ استان غربی در وضعیت زرد

روتیتر: زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۳ ریشتر امشب در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، مرز عراق و استان کردستان را لرزاند.

به گزارش روتیتر ، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵٫۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین مرز عراق و استان کردستان را لرزاند. مختصات این زمین‌لرزه به شرح ذیل است:

بزرگی: ۵٫۳

 محل وقوع: مرز عراق و کردستان  – حوالی مریوان(کردستان)

 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ ۱۹:۴۲:۲۳

طول جغرافیایی: ۴۶٫۰۲

عرض جغرافیایی: ۳۵٫۶۹

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:

۲۴ کیلومتری مریوان (کردستان)

۲۷ کیلومتری چناره (کردستان)

۲۸ کیلومتری بوئین سفلی (کردستان)

 نزدیکترین مراکز استان:

۹۸ کیلومتری سنندج

۱۷۹ کیلومتری کرمانشاه

خسارت جانی گزارش نشده است 

محمد فلاحی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به وقوع زلزله اظهار داشت: ساعت ۱۹:۴۲:۲۳ امروز زلزله ۵٫۳ ریشتری عمق ۱۰ کیلومتری استان کردستان را لرزاند.

وی با بیان اینکه شدت این زمین لرزه به حدی بود که در تمام شهرستان‌های استان به‌ویژه مریوان و سنندج احساس شد، افزود: بر اساس آخرین گزارش اخذ شده، تاکنون این زمین لرزه هیچ خسارت  جانی و مالی در پی نداشته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان گفت: البته این زمین لرزه سبب ترک خوردن منازل روستاهای مرزی شهرستان مریوان شده که تیم‌های اعزامی در حال بررسی هستند.

فلاحی از اعزام چندین تیم و اکیپ امداد و نجات به روستاهای مرزی مریوان خبر داد و بیان کرد: تمام همکاران فرمانداری، هلال‌احمر، بخشداری و دهیاری در آماده‌باش کامل هستند.

مردم مریوان به سبب وقوع زلزله به بیرون از ساختمان‌ها فرار کردند 

به دنبال وقوع زلزله ۵٫۳ریشتری امروز غروب در مرز عراق و استان کردستان و احساس این زمین لرزه، مردم شهرستان مریوان به بیرون از ساختمان‌ها فرار کردند.

براساس مشاهدات عینی خبرنگار تسنیم، زلزله امروز موجب وحشت مردم و بیرون آمدن شهروندان از خانه‌های خود شدند.

خسروی یکی از شهروندان مریوانی به خبرنگار تسنیم گفت: شدت زلزله بسیار بالا بود و اکنون از ترس و وحشت به بیرون از خانه فرار کرده و در داخل کوچه هستیم.

مردم خونسردی خود را حفظ کنند؛ تیم‌های امدادی هلال‌احمر در آماده‌باش کامل

آرتیکاس اقبال در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مریوان، با تشریح آسیب‌های زلزله زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵٫۳ ریشتری استان کردستان حوالی این شهر اظهار داشت: در حال حاضر ارزیابی شروع شده و تیم‌های امدادی نیز در حال آماده باش هستند.

وی افزود: خوشبختانه در پی این زمین‌لرزه هیچ‌گونه مورد فوتی گزارش نشده و خسارت مالی نیز در دست بررسی است.

فرماندار شهرستان مریوان با تاکید بر اینکه شهروندان خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند، تصریح کرد: نیروهای امدادی هلال احمر در مناطقی که زمین لرزه احساس شده در حالت آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

۴ استان غرب کشور در وضعیت زرد قرار گرفت

محمدباقر محمدی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به وقوع زلزله ۵٫۳ ریشتری در مرز عراق و استان کردستان اظهار داشت: براساس اطلاعات اولیه از تیم‌های ارزیاب اعزامی به روستاهای مرزی مریوان و بانه، جز ترک‌خوردگی برخی از ساختمان‌ها، اتفاق دیگری نیافتاده است.

وی با بیان اینکه براساس بررسی‌های انجام شده شدت زمین‌لرزه در استان‌های غرب کشور احساس شده است، گفت: هم‌اکنون ۶تیم عملیاتی و ارزیاب به مناطق زلزله‌زده در روستاهای مریوان و بوئین بانه اعزام و در حال آماد‌ه‌باش هستند.

‌معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر افزود: هم‌اکنون همکارانم در شهرستان‌های بانه، مریوان، سنندج و سروآباد در حالت آماده‌باش هستند.

محمدی اعلام کرد: وضعیت زرد به استان‌های ایلام، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی اعلام شده است.

زلزله به ۳۰ واحد مسکونی روستاهای مرزی مریوان و بانه خسارت وارد کرد/ 4 مصدوم تاکنون

محمد فلاحی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در  سنندج، به تشریح جزئیات جدید از وضعیت و آسیب‌های زمین لرزه ۵٫۳ ریشتری مرز عراق و استان کردستان پرداخت و اظهار داشت خوشبختانه این زمین لرزه تلفات جانی نداشته و بر اساس آخرین گزارشات واصله، ۴ نفر از شهروندان مریوانی در هنگام فرار از منزل دچار مصدومیت شده که پس از مداوای سرپایی از بیمارستان ترخیص شدند.

وی با بیان اینکه ساعت ۲۱:۴۸:۱۳ و حوالی ساعت ۲۲:۲۱ دقیقه امشب نیز دو پس لرزه‌ به بزرگی ۳٫۸ دهم ریشتر و 3.3 دهم ریشتر پنجوین اقلیم کردستان عراق را لرزاند، افزود: در پی وقوع زمین لرزه امشب منازل روستاهای نوار مرزی شهرستان مریوان و بانه دچار ترک شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان با بیان اینکه هنوز میزان خسارت وارده به منازل مسکونی روستاهای مریوان و بانه مشخص نیست، گفت: تاکنون ۳۰ واحد مسکونی روستاهای مرزی مریوان و بانه همچون “قلقله، ساوجی، باشماق و روستاهای بخش ننور بانه” خسارت دیده‌اند.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*