چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰

گنجشک ها به مزارع فارس هجوم آوردند/ خسارت به مزارع گندم و کلزا

روتیتر: هجوم ملخ ها به مزارع کم بود، حالا خبر رسیده که پرندگان نیز به مزارع فارس حمله کرده و خساراتی را به بار آورده اند.

به گزارش روتیتر: چند وقتی است که هجوم ملخ‌ها به کشور آسیب‌هایی را به مزارع و باغات برای استان‌ها به ویژه فارس وارد کرده است. متولیان امر هم نسبت به دوره‌های هجوم ملخ‌ها همواره تلاش‌هایی را برای جلوگیری از ایجاد خسارت انجام داده‌اند.

اما اخیراً خبر رسیده که پرندگان نیز به مزارع استان فارس هجوم آورده‌اند. پرندگان هم اکنون به مزارع جنوب فارس حمله ور شده‌اند و تا زمانی که برداشت محصولات به پایان نرسد دست از سر مزارع بر نمی‌دارند و آنطور هم که جهاد کشاورزی فارس می‌گوید تنها علت اصلی حمله این پرندگان به مزارع کاهش بارندگی‌ها و نبود پوشش گیاهی مناسب در مراتع است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس در گفت وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پرندگانی مانند گنجشک و دیگر پرندگان گیاه خوار به مزارع جنوب استان حمله ور شدند افزود: تاکنون برخی از مزارع بین ۵ تا ۱۰ درصد خسارت دیده‌اند.

حمید دبیری گفت: در حال حاضر مزارع گندم و کلزا در مناطق گراش و خنج با حمله پرندگان مواجه اند و تا زمانی که برداشت محصولات صورت نگیرد پرندگان از منطقه خارج نمی‌شوند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس با بیان راهکارهای مقابله با این پدیده اشاره کرد و گفت: یکی از روش‌ها استفاده از دستگاه گنجشک پران است که دور تا دور مزارع قرار می‌گیرد اما گنجشک‌ها پرندگانی هستند که به این دستگاه و تشعشات آن عادت می‌کنند و بعد از مدتی دوباره وارد مزارع می‌شوند.

دبیری افزود: تمامی تلاش کارشناسان و کشاورزان برای جلوگیری از خسارت بیشتر به مزارع همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه این گفت وگو درباره هجوم ملخ‌ها هم گفت: احتمال اینکه شاهد هجوم ملخ‌ها از اواخر فرودین ماه باشیم وجود دارد اما تاکنون گزارشی در این باره دریافت نشده است.

به گفته وی هم اکنون ملخ هادر استان‌های خوزستان و بوشهر هستند و کار مقابله با این حشرات به صورت جدی در حال انجام است.

دبیری ادامه داد: چنانچه جهت باد مناسب نباشد و به طرف استان فارس نرود احتمال اینکه ملخ‌ها به استان نیایند هم وجود دارد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*