پنج شنبه, ۶ آبان , ۱۴۰۰

پهلوگیری ۵ کشتی اقیانوس‌پیما ‌در بندر امام خمینی(ره)/ ۳۰۱هزار و ۵۰۰ تن گندم و ۶۵هزار تن شکر خام وارد ایران شد

مدیرکل غلات و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: پنج فروند کشتی اقیانوس پیما حامل گندم و شکر خام روز سه‌شنبه در اسکله‌های غلات بندر امام خمینی پهلو گرفتند.

به گزارش روتیتر به نقل از بندر امام خمینی به نقل از اداره‌کل بنادر و دریانوردی خوزستان، امید جهان‌نژادیان گفت: این محموله‌ها شامل چهار فروند کشتی گندم به‌وزن ۳۰۱ هزار و ۵۰۰ تن گندم و یک کشتی حامل ۶۵ هزار تن شکر خام وارداتی است.

مدیرکل غلات و خدمات بازرگانی خوزستان با بیان اینکه محموله‌های گندم و شکر خام وارداتی به‌سفارش شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران بوده است افزود: طبق برنامه کار تخلیه گندم و شکر پس از انجام تشریفات و نظارت‌های قانونی شامل استاندارد، غذا و دارو و گمرک شروع می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان ابراز کرد: روزانه حدود ۴۰ هزار تن تخلیه بار از این کشتی‌ها انجام می‌شود که از این میزان ۱۵ تا ۲۰ هزار تن حمل یک‌سره به سایر استان‌ها خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید

جهان‌نژادیان با اعلام اینکه حدود ۳۵۰ هزار تن گندم، ۱۵۰ هزار تن روغن خام خوراکی و ۶۵ هزار تن شکر در انبار‌های بندر امام خمینی وجود دارد اضافه کرد: این کالا‌های اساسی به‌تدریج از انبار‌های بندر امام خمینی خارج و توسط شبکه حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای به مناطق هدف حمل می‌شود.

به‌گفته وی هم‌اکنون هیچ کالای اساسی رسوبی (غلات) که ۲ ماه از زمان تخلیه آن گذشته و بلاتکلیف باشد در بندر امام خمینی وجود ندارد، چون غلات وارداتی ظرف ۱۵ تا ۲۰ روز از بندرگاه به سایر استان‌های نیازمند حمل می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان در ادامه یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون ۱٫۸ میلیون تن کالای اساسی (غلات) از طریق بندر امام خمینی وارد کشور شده که از این میزان ۱٫۴ میلیون تن به نقاط مختلف کشور ارسال شده است.

جهان‌نژادیان تصریح کرد: براساس برنامه ابلاغی شرکت بازرگانی دولتی ایران، تا پایان امسال ۲ میلیون تن غلات دیگر از طریق بندر امام خمینی به‌منظور تأمین نیاز‌های داخلی وارد کشور می‌شود.

رونق چشمگیر ترانزیت فرآورده‌های نفتی در مجتمع بندری امام خمینی(ره)

عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) نیز با اشاره به اینکه مجتمع بندری امام خمینی(ره) با برخورداری از مزیت‌های بازرگانی و زیرساخت‌های لازم در زمینه تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی زمینه مساعدی برای فعالیت پایانه‌های نفتی بخش خصوصی فراهم کرده است، بیان داشت: در نیمه نخست سال جاری بیش از ۹۷۶ هزار تن در مجتمع بندری امام خمینی(ره) از طریق رویه‌های ترانزیت، صادرات و واردات تخلیه و بارگیری شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  143 درصد رشد را نشان می‌دهد.

دریس با اشاره به تردد ۱۰۰ فروند کشتی حامل فرآورده‌های نفتی در بازه زمانی یادشده، در تبیین دلایل رونق تخلیه و بارگیری این نوع کالا، افزایش تقاضا در بازارهای جهانی و به‌دنبال آن افزایش قیمت نفت و مساعد شدن زمینه فعالیت‌های بازرگانی بر اثر کنترل شیوع ویروس کرونا را از اهم این موارد برشمرد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*