شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱

شورای حل اختلاف ویژه امور مدیریت شهری در کرج تشکیل شد

چهار روز پس از پیشنهاد ریاست قوه قضائیه، شورای حل اختلاف ویژه امور مدیریت شهری با شرح وظیفه پنجگانه در کرج آغاز به کار کرد.

به گزارش روتیتر، رییس کل دادگستری استان با اشاره به دیدار روز سوم خرداد رییس قوه قضائیه با مدیران شهری تهران و پیشنهاد تشکیل شورای حل اختلاف ویژه امور شهری گفت: کرج جزو پنج کلانشهر اول کشور است و مشکلات مشابهی با پایتخت در حوزه امور شهری دارد، لذا در اجرای پیشنهاد ریاست قوه قضائیه، از سوی  دادگستری استان پیشنهاد مشابه ای به شهردار و رییس شورای اسلامی کرج مبنی بر تشکیل شورای حل اختلاف ویژه امور مدیریت شهری ارائه شد.

«حسین فاضلی هریکندی» با اشاره به اینکه کمتر از ۴۸ ساعت پس از توافق دادگستری کل استان و شهرداری کرج  شورای حل اختلاف ویژه در امور مدیریت شهری کرج مورد بهره برداری قرار گرفت تصریح کرد: ترکیب این شورا متنوع و شامل متخصصان و افراد آشنا به حوزه امور شهری اعم از پیمانکاران، سازندگان، سازمان نظام مهندسی ساختمان، اشخاص حقیقی و حقوقی هستند.
وی با بیان اینکه این شورا در پنج  حوزه فعالیت خواهد کرد، متذکر شد: اولین رکن این شورا، شعبه ویژه صلح و سازش در پرونده‌های مرتبط با امور شهری است و رایی در آن صادر نمی‌شود در واقع به دنبال آن هستیم تا تمام پرونده‌های حقوقی و کیفری طرح شده در حوزه شهری را ابتدا به این شعبه صلحی ارجاع داده تا اختلافات در همین جا حل و فصل شده و طرفین به تفاهم و سازش برسند، این در حالی است که در عین حال به تناسب پرونده‌ها، شعب دیگری ایجاد خواهد شد.
فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه علاوه بر  این شعبه، واحد میانجیگری در امور کیفری مرتبط با امور شهری نیز تشکیل خواهد شد، تصریح کرد: به موازات تشکیل واحد میانجیگری که برای مصالحه در امور کیفری تلاش می کنند، واحد داوری ویژه اختلافات حقوقی حوزه مدیریت شهری ( با رعایت ضوابط قانونی) تشکیل و داوران متخصص در این واحد فعالیت خواهند کرد.
وی با یادآوری اینکه «صلح‌یاران» نقش بسزایی در حل اختلافات دارند، اضافه کرد: در گام‌نخست، هشت نفر از مدیران شهری و مهندسان با تجربه حوزه شهری به عنوان صلح یاران اختلافات شهری تعیین شده اند، همچین شهردار کرج به عنوان طلایه‌دار صلح در اختلافات شهری تعیین شد تا از تمام ظرفیت ها برای ایجاد صلح و سازش در حوزه مدیریت شهری استفاده شود.
رییس  شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز در ادامه گفت: یکی از راهبردهای اصلی ریاست قوه، پیشگیری از اختلافات و چالش های حوزه شهری است بنابراین علاوه بر اقدامات فوق، تفاهم نامه‌ای مابین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان و معاونت توسعه حل اختلاف البرز منعقد می شود تا به طور تخصصی برنامه‌ریزی لازم برای پیشگیری از وقوع اختلافات شهری با تکیه بر داده های شورای حل اختلاف را انجام دهند.
وی در تشریح شیوه فعالیت این شورا اظهار داشت: در خصوص فرآیند کاری این شورا و چگونکی اقدام واحدهای پنج گانه آن دستورالعملی تهیه شده که نقشه راه فعالیت‌های این شورا خواهد بود.
فاضلی هریکندی اقدام دیگری که به موازات تشکیل شورا پیگیری خواهد شد را تشکیل کارگروه ویژه ذیل شورای حفظ حقوق بیت المال با حضور استانداری، شهرداری و شورای شهر و دادگستری کل استان عنوان و اضافه کرد: این کارگروه، چالش هایی که توسط شورا قابل حل نیست را پیگیری و حل خواهد کرد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*