شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱

امضای تفاهمنامه مشترک بین پژوهشگاه مواد و انرژی ایران و کشور بلاروس

– پژوهشگاه مواد و انرژی ایران با چهار مجموعه‌ دانشگاهی از کشور بلاروس، تفاهمنامه‌ مشترک با محوریت تعریف پروژه‌های کلان پژوهشی و تجاری‌سازی فناوری در راستای نیاز کشورمان امضا کردند.

به گزارش روتیتر و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی ایران  ، دکتر غلامعلی فرزی مشاور بین‌الملل  این پژوهشگاه گفت: با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  کشورمان از چهار مجموعه دانشگاهی مختلف  از کشور بلاروس دعوت کردیم تا با حضور در پژوهشگاه مواد وانرژی ایران با ظرفیت های علمی و تحقیقاتی این پژوهشگاه آشنا شوند.

وی افزود: تاکید ما از برگزاری این نشست، استفاده از حضور این هیات دانشگاهی در بررسی راهکارهای همکاری برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری بود چراکه  درزمان حاضر می بایست از این ظرفیت‌ها برای حل مشکلات کشور استفاده کنیم.

 مشاور بین‌الملل پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار داشت: در این نشست ۲تفاهمنامه در سطح همکاری معاونین و ۲ تفاهمنامه در سطح روسای مجموعه امضا شد.

وی افزود: این تفاهمنامه‌ ها که جنبه کلی و حدود هشت تا ۱۰ بند دارند شامل موضوعات پژوهشی، همکاری‌های فناورانه و توسعه تجاری‌سازی فناوری‌ها می‌شوند؛ در این تفاهمنامه‌ها تاکید ما بر سیاست‌های کلی پژوهشگاه مواد و انرژی مبنی بر تعریف پروژه‌های کلان پژوهشی مشترک به‌همراه گرنتی که به این موضوعات اختصاص داده شود و نیز تجاری‌سازی یک یا دو موضوع فناوری با همکاری این مجموعه‌های دانشگاهی است.

 فرزی ادامه داد: در این نشست تعدادی از اعضای هیات‌علمی پژوهشگاه و نیز مهمانان بلاروس، موضوعات پژوهشی و فناورانه خود را ارائه دادند که با وجود تعداد زیاد موضوعات و محورهای پژوهشی مورد همکاری، از بین این موضوعات مشترک، ۶ محور را انتخاب کردیم و تلاش ما از اکنون روی آن محورها خواهد بود تا بتوانیم در این ۶ محور، موضوع پروژه‌های مشترک و تجاری‌سازی فناوری را داشته باشیم .

وی با بیان اینکه اساسا در حوزه بین‌الملل تلاش ما اینست که نیازهای کشور را شناسایی کنیم و برقراری ارتباط با کشورهای دیگر را در راستای نیازهای فناورانه کشور پیش ببریم، افزود: به همین جهت نیز با همکاران پژوهشگاه مواد و انرژی همفکری کردیم که ببینیم چگونه می‌توانیم از حضور این هیات دانشگاهی در بحث پروژه پژوهشی مشترک و تجاری‌سازی فناوری استفاده کنیم.

فرزی خاطرنشان کرد: در همین راستا یکی از تفاهمنامه‌ها با رییس پارک علم و فناوری کشور  بلاروس بود که در این نشست حضور داشت.

مشاور بین‌الملل پژوهشگاه مواد و انرژی یادآور شد:  درزمان حاضر باید از این ظرفیت‌ها برای حل مشکلات کشور استفاده کنیم و اکنون با توجه به بحران کم‌آبی، یکی از معضلات کشور بحث استفاده دوباره  از فاضلاب است؛ تصفیه فاضلاب‌ها یکی از محورهای همکاری بین پژوهشگاه مواد و انرژی و مجموعه‌های دانشگاهی بلاروس است و با توجه به اینکه این کار پژوهشی در این پژوهشگاه نیز انجام شده است، امیدواریم بتوانیم با کمک یکدیگر، آن را در سطح ملی سوق دهیم.

پژوهشگاه مواد و انرژی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری در مشکین دشت فردیس استان البرز مستقر است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*