شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱

سازمان آرامستانهای شهرداری کرج:بازخوانی عملکردها و دغدغه ها

روتیتر:وقتی که فرشته مرگ رو به زمین بال می گشاید و بر شانه های آدمی می نشیند؛ لحظه خداحافظی از خانه و خانواده فرا می رسد و زنگ تعطیلی کلاس زندگی در مدرسه دنیا نواخته می شود؛ البته در روز وداع یاران هم پای “شهرداری” در میان است و آمبولانس سازمان بهشت سکینه (س) آژیرکشان برای انتقال میت به خانه ابدی اش اعزام می شود؛ لطفا این گزارش را با یادی از مردگان بخوانید؛ «رحم ا… من یقرا فاتحه مع صلوات»

به گزارش روتیتر،قبل از تاسیس سازمان آرامستانها در شهرهای کشور که زیر نظر شهرداریها اداره می شوند؛ شاهد دفن غیر مجاز اموات در گورستانهای داخل شهر بودیم که علاوه بر مشکلات بهداشتی و زیست محیطی، چهره بصری شهر را نیز زشت و بدقواره می کردند؛ البته ترافیک در هسته های مرکزی شهر، پیچیدن بوی تعفن در سطح شهر بویژه در فصول گرم سال، ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمت برای همسایگان گورستان و چند معضل دیگر را نیز باید به این لیست اضافه کنیم.

بر اساس نص صریح قانون، احداث گورستانها در داخل شهر ممنوع است و شهرداریها ملزم به تامین قبرستان در حاشیه شهرها هستند. سازمان بهشت سکینه (س) در کیلومتر ۵ اتوبان کرج – قزوین و در حاشیه شهر کرج یکی از سازمانهای خدماتی می باشد که در سال ۱۳۵۴ بعنوان “گورستان” توسط فرمانداری و جنگلداری وقت طی صورتجلسه ای در مورخ ۲۰/۱۱/۱۳۵۴ تحویل شهرداری کرج شد و بعنوان یکی از گورستانهای شهر مورد استفاده قرار گرفت و در دیماه سال ۱۳۵۵ از گورستان شهرداری کرج به بهشت سکینه (س) تغییر نام یافت و در همین سال به عنوان سازمان بهشت سکینه (س) تأسیس گردید و در مورخ ۴/۱/۱۳۷۳ اساسنامه مورد تصویب وزارت کشور قرار گرفت.

برنامه ریزی و تعیین خط مشی در امور مربوط به آرامستانهای شهر، ایجاد و توسعه و یا نظارت بر احداث و توسعه آرامستانهای مورد نیاز با هماهنگی سازمانهای ذیربط، بهره برداری و یا نظارت بر طرز استفاده از آرامستانهای احداث شده و انتظام امور آرامستانهای واقع در شهر، انجام ترتیبات لازم جهت حمل، تغسیل، تکفین، تدفین و انجام مراسم و تشریفات مذهبی اموات مسلمین و… از جمله اهداف تاسیس سازمان بهشت سکینه (س) ذکر شده است.

مرور کمی و کاستی ها

اخیرا و در راستای ایجاد تحولاتی در سازمان بهشت سکینه (س)، شهردار کرج طی حکمی “مجتبی اسکندری” را در سمت ریاست سازمان منصوب کرد؛ جا به جایی و دست به دست شدن سکان هدایت این سازمان بهانه ای برای مرور کمی و کاستی از گذشته تا امروز شد.

زیارت مجازی قبور

سازمان فردوس های شهرداری مشهد امکان زیارت مجازی قبور را فراهم آورده و شهروندان با مراجعه به پرتال این سازمان می توانند با وارد کردن قطعه، ردیف و شماره آرامگاه مورد نظر خود، به صورت مجازی قبور اموات را زیارت کنند و برای شادی روح ایشان فاتحه و زیارت نامه قرائت کنند.

سامانه جستجوی متوفیات

همچنین در این پرتال، سامانه جستجوی متوفیات راه اندازی شده و با وارد کردن مشخصات فردی متوفی، قطعه، ردیف و شماره آرامگاه وی به راحتی در اختیار متقاضی قرار می گیرد تا برای پیدا کردن آرامگاه مورد نظر به زحمت نیفتد.

نرم افزار موبایلی زیارت مجازی گلزار شهداء

نرم افزار موبایلی زیارت مجازی اهل قبور و گلزار شهداء نیز روی پرتال سازمان فردوس های شهرداری مشهد قابل دریافت است و این خدمت را می توان متفاوت ترین خدمت در این حوزه دانست که رضایت حداکثری خانواده های متوفیان را تامین می کند.

شهروندان مشهدی با مراجعه به پرتال www.mcm.mashhad.ir می توانند از زمان و مکان برگزاری دعای زیارت عاشورا و مراسمات داخلی سازمان فردوس ها مطلع شوند و در صورت تمایل حضور بهم رسانند.

انتشار زندگینامه شهداء، مشاهیر و بزرگان مدفون

در پرتال اطلاع رسانی سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان اطلاعات مربوط به زندگینامه شهداء و همچنین مشاهیر و بزرگان مدفون در آرامستان های شهر قابل مشاهده است.

سامانه الکترونیک سفارش خدمات مجالس، مشاهده قبور پیش خرید، راهنمایی مراحل دفن متوفی و… از دیگر اطلاعات مفید این پرتال است.

در این حوزه، پرتال سازمان بهشت سکینه (س) شهرداری کرج تا رسیدن به ایده آل ها فاصله وجود دارد و انتظار می رود مدیر عامل جدید این مجموعه نسبت به ارایه خدمات الکترونیک بر روی درگاه مجازی سازمان تدابیر اساسی اندیشه نماید.

چند پیشنهاد متنوع

نوسازی خودروهای حمل متوفیان، ایجاد محدودیت های ترافیکی در مسیرهای منتهی به آرامستان بهشت سکینه (س) در روزهای پایانی هفته، راه اندازی مهدکودک در محوطه داخل آرامستان، برون سپاری کلیه فعالیت های سازمان به بخش خصوصی، راه اندازی خطوط تاکسی و اتوبوس از نقاط مختلف شهر به مقصد آرامستان بهشت سکینه (س)، ایجاد فضای سبز و احداث آلاچیق برای رفاه حال زیارت کنندگان قبور، تدارک زیارت عاشورا و سایر مراسمات مذهبی ویژه زائرین اهل قبور، احداث قطعه ای جهت هنرمندان و مشاهیر شهر کرج، فعال سازی پرتال سازمان و اطلاع رسانی بهینه از اقدامات صورت گرفته و… از دیگر اقداماتی است که می تواند در دستور کار مدیریت جدید قرار گیرد تا شهروندان شاهد تحول خدمات رسانی در سازمان بهشت سکینه (س) باشند.

تشریح رویکرد عمرانی و خدماتی سازمان

معاون عمرانی سازمان بهشت سکینه (س) در گفتگوی تلفنی با خبرنگار پایگاه خبری مدیریت شهری کرج به تشریح بخشی از رویکرد عمرانی و خدماتی این مجموعه پرداخت.

احداث سالن اجتماعات

“محمدرضا قربانی” از احداث سالن اجتماعات با ظرفیت ۶۰۰ الی ۷۰۰ نفر در محل سازمان خبر داد و گفت: برگزاری مراسمات ترحیم و همایش ها و جلسات عمومی شهر از کارکردهای این سالن اجتماعات است که ان شاء ا… ظرف شش ماه الی یک سال آینده به بهره برداری می رسد و برگزاری گسیخته مراسمات ترحیم در قطعات آرامستان را سامان می بخشد، ضمن آنکه دغدغه ها برای برگزاری مراسم سوم، هفتم و چهلم در فصول پاییز و زمستان که با چیدن صندلی در اطراف قبر انجام می شود؛ پایان می یابد.

ایجاد راههای جدید دسترسی

این مسئول با اشاره به ترافیک مبادی ورودی و خروجی سازمان در اعیاد و مناسبت ها و روزهای پایانی هفته و سال که در اثر هجوم مردم برای زیارت اهل قبور ایجاد می شود، خاطر نشان کرد: به همین منظور، ایجاد راههای جدید دسترسی و ساماندهی مبادی ورودی و خروجی و ایجاد محدودیت های ترافیکی با هماهنگی و مجوز پلیس راهور در دستور کار است و در راستای تکریم زیارت کنندگان قبور انجام می شود.

حل مشکل کم آبی

قربانی از کمبود آب شرب به عنوان یکی از چالش های سازمان یاد کرد و گفت: پس از برگزاری جلسات مختلف، حفر چاه جدید (با اخذ مجوزهای لازم) یا خرید چاه های بدون استفاده اطراف برای تامین آب مورد نیاز فعالیت های عمرانی و خدماتی، آبیاری و توسعه فضای سبز و… مصوب گردید که با رویکرد مدیریت جدید سازمان تحقق اش در آینده ای نزدیک دور از تصور نیست.

احداث قطعات جدید در آرامستان

به گفته معاون عمرانی سازمان، با سرعت بخشی به احداث قطعات جدید در آرامستان تعداد قبور خالی به نسبت سالهای گذشته رشد خوبی داشته و انتظار داریم ظرفیت فعلی به چندین برابر افزایش یابد.
قبور سه طبقه می شوند

این مسئول ادامه داد: بر اساس دستورالعمل های جدید، از ابتدای سال آینده قبور به صورت سه طبقه احداث می شوند تا دوراندیشی های لازم برای جلوگیری از کمبود فضای آرامستانی در دهه های آینده صورت پذیرد.

ایجاد تنفس گاه برای شهر کرج

وی، در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی به رسم دیرینه ایرانیان مبنی بر ایجاد فضای سبز در اطراف قبور اشاره کرد و بیان داشت: برای ایجاد هویت مناسب بصری و زیباسازی محوطه آرامستان، کاشت گلها و درختچه های سازگار با محیط و همچنین توسعه فضای سبز کنونی برای ایجاد تنفس گاه شهر کرج در حال انجام است و با رفع مشکل کم آبی، شاهد تشدید فعالیت ها در این حوزه خواهیم بود. از آنجا که عملا زمین مورد استفاده برای آرامستان غیر قابل بهره برداری است، بایستی با ایجاد فضای سبز در اطراف به جبران این نقیصه زیست محیطی بپردازیم.

کمبود سقاخانه در محوطه آرامستان

معاون عمرانی این سازمان در پاسخ به دغدغه های شهروندان مبنی بر کمبود سقاخانه در محوطه آرامستان اظهار داشت: افزایش تعداد سقاخانه ها جزو برنامه هاست و معمولا تعدادی از سقاخانه ها بر اساس وصیت متوفیان یا نیت وارثان توسط مردم احداث می شود.

نارضایتی ها از عملکرد پیمانکاران

قربانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره برخی نارضایتی ها از عملکرد پیمانکاران فروش سنگ قبر، اجاره صندلی، گلفروشی و… گفت: بر اساس دستورالعمل های جدید، بخش خصوصی موظف به نصب بهای خدمات در جلوی دید مشتریان است و چنانچه شهروندان اعتراضی به عملکرد آنان داشته باشند، می توانند از طریق مراجعه به سازمان مراتب نارضایتی شان را برای رسیدگی و بررسی بیشتر اعلام کنند.

این مسئول، همچنین بر افزایش تعداد خطوط تاکسی و اتوبوس منتهی به سازمان تاکید کرد.

امکان سنجی احداث آرامستان های جدید

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر کرج اما نظر متفاوتی دارد؛ وی با اشاره به وجود نقاط متراکم جمعیتی در کلانشهر کرج همچون فردیس، کلاک و… می گوید: در صورت تایید کارشناسان و صدور مجوزهای قانونی از سوی مراجع ذی صلاح می توان جهت رفاه حال بیشتر شهروندان نسبت به احداث آرامستان های جدید ایجاد کرد.

دکتر “محمدرضا باغستانی” می گوید: البته برخی شهرهای بزرگ کشور همچون تهران، مشهد و …. با وجود مساحت و جمعیت بالا اما یک آرامستان بزرگ و متمرکز دارند و باید بررسی شود که چرا مدیریت شهری این شهرها به تمرکز آرامستانها رای مثبت داده اند؟

وی گفت: در همین زمینه “علی بخشی” عضو کمیسیون سلامت و عضو ناظر شورای شهر بر سازمان آرامستانها ماموریت دارد نسبت به بررسی و تهیه گزارش جامع از وضعیت آرامستانها در شهر کرج، تاثیرات زیست محیطی آنها بر محیط، میزان نیاز کرج به قبر در دهه های آینده و نمایی از وضعیت کنونی، امکان سنجی احداث آرامستان های جدید، تاثیر آرامستانها بر وضعیت ترافیک، آلودگی هوا و… اقدام نماید که قرائت آن در صحن علنی شورای شهر تا حد زیادی سیاست و راهبرد آتی کمیسیون سلامت را مشخص می نماید.

باغستانی خاطر نشان کرد: در صورتی که کارشناسان احداث آرامستانهای جدید را به صلاح سلامت شهروندان ندانند؛ تاکید شورای شهر بر گسترش آرامستان کنونی خواهد بود.

به گفته وی، استفاده از تجربیات موفق کلانشهرهای کشور و همچنین سایر شهرهای بزرگ جهان در زمینه احداث آرامستانها در دستور کار کمیسیون سلامت شورای شهر کرج قرار دارد.

……….

گزارش از : مرتضی اکبری

چند نما از آرامستان بهشت سکینه (س)

 

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*