جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷

گزارش تصویری؛
دریاچه چیتگر بزرگ ترین دریاچه مصنوعی ایران

روتیتر: یکی از مناطق تفریحی بی نظیر در تهران که در غرب این کلان شهر واقع شده است، دریاچه چیتگر و یا دریاچه مصنوعی خلیج فارس نام دارد. این دریاچه به منظور فراهم کردن محیطی تفریحی، سالم، سرسبز و آرامش بخش برای خانواده ها و تمامی افراد شهر تهران ساخته شده است تا بتوانند به دور از دود و صداهای آزار دهنده شهر ساعاتی را در آرامش بگذرانند.

 

 

به گزارش روتیتر: این پارک شامل دریاچه ای آبی رنگ به همراه مرغان دریایی، ساحلی زیبا، پارک در اطراف این دریاچه است که زمانی رویایی بیش نبوده است اما بعد از گذشت زمانی و تلاش های بسیاری که دولت انجام داده است توانسته اند تمامی این رویاهایی که مردم کلانشهر ها دارند را محقق کنند. این پارک در هیچ روز و یا فصلی از سال خلوت نمی شود و مردم در تمامی فصول با توجه به فصل از این پارک لذت کافی را می برند. پس اگر از شلوغی، مشکلات و دود و هوای آلوده شهر تهران خسته شده اید پارک چیتگر را فراموش نکنید. پس با همگردی همراه باشید برای معرفی تفریحات دریاچه خلیج فارس…
دریاچه چیتگر

 

بزرگترین دریاچه مصنوعی کشور

اگر سری به این منطقه زده باشید ابهت بی اندازه دریاچه که به تاژگی نام آن را تغییر داده اند شما را مبهوت می کند. این دریاچه ۱۳۰ هکتاری رکورد بزرگترین دریاچه مصنوعی را در ایران زده است. به غیر از مساحت کلی این دریاچه محیط های سبز و اطرافش نیز ۱۲۰ هکتار می باشند که به طور کلی بعد از بررسی ها و بازرسی ها توسط ارزیابان بین المللی مدیریت پروژه در سال ۱۳۹۴ اعلام نمودند که یکی از ۱۰ پروژه برتر سال ۲۰۱۵ نیز می باشد و این خود یک افتخار بزرگ برای ایران نیز می باشد. تغییر نام دریاچه چیتگر برای آن است که شکل کلی آن همانند ایران بوده و نیت از ساخت دریاچه مصنوعی خلیج فارس هم پاسداشت از دلاوران سرزمینمان است که بی مهابا برای ما مبارزه می کنند، در نتیجه نام دریاچه چیتگر به شهدای خلیج فارس تغییر نام داده شد. اگر در تهران و یا شهرهای اطراف هستید خوب است بیشتر در مورد این دریاچه بدانید. دریاچه چیتگر در غرب تهران یعنی منطقه ۲۲ واقع شده است که از یک جهت یعنی شمال و شرق به واحد های مسکونی و آسمان خراش ها ختم می شود که سایه های آن را در تابستان و در هنگام تابش آفتاب در آب های نیلگون دریاچه سایه می اندازند و در جهت جنوب این دریاچه که به پارک جنگلی چیتگر ختم می شود و فضایی سرسبز و خوش آب و هوا را تشکیل می دهد.
همینطور خوب است بدانید که آب های نیلگون این دریاچه چیتگر از روان آب های حوزه میانی و سطحی و در نهایت از رودخانه کن تأمین می شوند. بهترین کاری که شهرداری در جه حفظ منابع آب انجام داده است استفاده از آب دریاچه برای آبیاری های محیط اطراف و جنگل چیتگر می باشد.
تفریحات دریاچه چیتگر

ایده های ساخت دریاچه چیتگر و ساخت آن

بهتر است از ابتدا شکل گیری این طرح یعنی از سال ۱۳۴۷ صحبت کنیم که مربوط به قبل از انقلاب اسلامی می شود . اما به دلایل فنی و … موفق به ساخت آن نشدند تا بعد ها در ده ۸۰ دوباره به این موضوع فکر کردند و طرح اولیه یک آبگیر را دادند اما با مطالعات بیشتر و به کمک مشافران ماهر و شهرسازان زبده در سال ۸۹ به این نتیجه رسیدند تا آن را کاملا به صورت یک دریاچه مصنوعی بسازند و ساخت آن را شروع کردند ، بعد از گذران دو سال در سال ۹۱ مرحله ساخت به بخش ساحلی رسید و آن شروع به عملیات ساخت آن کردند تا در نهایت در سال ۹۲ با مساحت مخزنی برابر با ۲۲۰ هکتار و گنجایش ۹٫۵ تا ۱۱ لیتر آب آ را به بهره برداری رسانیدند.
در تهران فضاهای خالی بدین منظور وجود دارد اما جهت قرار گیری این دریاچه هم نیز از روی اصول جغرافیایی بوده چرا که بادهای تهران از سمت غرب به شرق می وزند و این دریاچه را هم در جهت غرب تهران ساختند تا در صورت وزیدن باد بتوانند به سالم کردن هوای تهران کمکی کرده باشد حتی می توان گفت در اصل تغییر ایده آبگیر به دریاچه به همین منظور بوده است.
ایده های ساخت دریاچه چیتگر و ساخت آن

تفریحات دریاچه خلیج فارس

بهتر است بگوییم بخش ساحلی دریاچه مصنوعی خلیج فارس با ۱۲۰ هکتار توانسته بزرگترین مجموعه تفریحی، ورزشی و گردشگری تهران را به خود اختصاص بده به همین منظور در تمامی روز های هفته دریاچه مصنوعی خلیج فارس مملوء از جمعیت بوده و هرچه به روزهای آخر هفته نزدیک می شود شلوغ تر شده. تمامی مردم برای انجام تفریحات و ورزش های مختلف به این مکان می آیند.
ما شما را با چندی از این ورزش ها و تفریحات آشنا می کنیم:

۱) قایق سواری در دریاچه چیتگر

قایق سواری یکی از تفریحات محبوب در دریاچه چیتگر است که مشتاقان زیادی دارد. شما برای قایق سواری می توانید به اسکله در شمال شرقی دریاچه و اسکله جنوب غربی دریاچه مراجعه کنید. اما اگر می خواهید در نزدیکی در ورود باشید می توانید یک راست به همان اسله جنوب غربی بروید به همین دلیل هم تعداد متقاضیان بیشتری نسبت به اسکله دیگر دارد و بدین منظور دارای قایق های بیشتری هم نیز است. شما زمانیکه در دریاچه هستید حق انتخاب قایق ها را دارید از انواعی که وجود دارند می توان به قایق های پدالی دو نفره، قایق های پدالی چهار نفره، قایق های موتوری ۶ نفره و در نهایت لنج های ۱۵ تا ۲۰ نفره اشاره کرد. اگر تعدادتان برای لنج ها کمتر از ظرفیت موجود باشد باید منتظر بمانید تا لنج به ظرفیت مطلوب برسد و بعد حرکت کند. هر قایقی که انتخاب می کنید با هر هزینه ای که باید بپردازید به طور مثال قایق های ۴ نفره ۲۰ هزار تومان به شما اجازه نیم ساعت سواری داده می شود.
جالب است بدانید در نظر داشتند تا تفریحات دریاچه خلیج فارس، مانند جت اسکی و والیبال ساحلی را در این دریاچه راه اندازی کنند اما تاکنون موفق به اینکار نشده اند.
قایق سواری دریاچه چیتگر

۲) امکانات بازی در پارک چیتگر

در بخش بازی ها در ساحل دریاچه مصنوعی خلیج فارس هم به دو بخش شهربازی تقسیم می شوند که همانند اسکله ها یکی در جهت غرب دریاچه چیتگر و در اصلی که بزرگتر نیز است و دیگری در جهت شمال شرقی دریاچه و کوچکتر است. شهر بازی کوچکتر دارای بازی های مفرحی چون چرخ و فلک، پیست پرواز، سینما هرم هیجان و ماشین کوبنده نیز است. در شهر بازی اصلی بازی هایی چون جایزه، اسکیت  U، سرزمین بازی، دوچرخه، هرم هیجان و سافاری وحشت وجود دارد. پس مطمئن باشید با ورودتان به این پارک تمام لحظه هایتان پر از شادی و تفریح خواهد بود و از تفریحات دریاچه خلیج فارس لذت خواهید برد.
دریاچه مصنوعی خلیج فارس

امکانات تفریحی که در جهت غربی دریاچه چیتگر وجود دارد:

 اسکیت U

اسکیت U همانطور که از نامش پیداست به شکل یو انگلیسی بوده و شما دارای جایگاه دایره ای شکل است که باید در آن ها بشینید. هزینه ای که باید برای این وسیله بازی بپردازید ۱۰ هزار تومان می باشد. پس از استقرارتان در جایگاه وسیله شروع به حرکت می کند ابتدا حرکت های آرامی دارد و شما را به نوک آن می برد و در نهایت یک آن به طرف پایین پرتتان می کند. این بازی سرشار از هیجان بوده.
اسکیت u

دوچرخه سواری در پارک

همانند هر پارک دیگری پیاده روهایی برای دوچرخه تعبیه شده است و همچنین برای افرادی که دوچرخه ندارند، دوچرخه هایی با قیمت ۶ الی ۷ هزار تومان کرایه می دهند که تنها می توانید در ضلع جنوبی دریاچه سواری کنید. این راه های دوچرخه سواری در کتار دریاچه تعبیه شده اند.
دوچرخه سواری دریاچه چیتگر

سافاری وحشت

یکی از تفریحات دریاچه خلیج فارس که همراه با ترس و هیجان است سافاری وحشت می باشد که حتی می توان گفت اولین سافاری وحشت در ایران هم نیز است. شما با پرداخت ۱۰ هزار تومان وارد دالانی سرپوشیده و مخوف می شوید که از ابتدا تا انتها با ترس هایی مواجه خواهید شد. جذابیت این تفریح در این است که هرکسی تجربه ای متفاوت خواهد داشت و در نهایت زمانیکه به انتها می رسید با اره برقی مواجه خواهید شد. فراموش نکنید که مانند قطار های  وحشت نیست و شما باید تمام راه را پیاده طی کنید.
سافاری وحشت

 سرزمین بازی و جایزه

مکانی مانند شهربازی های سرپوشیده تعبیه شده است که شما می تتوانید از هر بازی که در آنجا وجود دارد با پرداخت هزینه ای که مختص آن است استفاده کنید و در نهایت امتیازهایی که به شما می دهد را جمع آوری کنید در زمان خروجتان از محوطه با توجه به امتیازی که کسب کرده اید به شما جایزه ای می دهند. این سرزمین بازی درست در پشت بازی اسکیت  یو قرار دارد.
سرزمین بازی و جایزه دریاچه چیتگر

امکانات تفریحی ضلع شمالی دریاچه چیتگر

بعد از آشنایی با تفریحات دریاچه خلیج فارس، ضلع غربی نوبت به ضلع شمالی و شمال شرقی می رسد:

 ماشین برقی

پیستی برای ماشین های برقی در نزدیکی چرخ و فلک و پیست پرش تعبیه شده است که با پرداخت ۶ هزار تومان می توانید از این ماشین ها استفاده کنید و اوقات خوشی را داشته باشید.
ماشین برقی چیتگر

 سینما هرم هیجان

این سینما که در ضلع شمالی دریاچه چیتگر قرار دارد ورودی آن ۱۰ هزار تومان می باشد. این سینما بسیار پیشرفته بوده و شما خود را کاملا درون فیلم تصور خواهید کرد. بعد از ورودتان به این سینما رو به رویتان تعدادی پله است که شما را به ارتفاع ۲ متری هدایت می کند و در نهایت بعد از نشستن روی صندلی پله ها را جمع می کنند و فیلمی که انتخاب کرده اید برایتان پخش خواهد شد.
سینما هرم هیجان

 پیست پرش در آسمان

این پیست که به گونه ای می باشد که ابتدا بعد از پرداخت ۱۰ هزار تومان و خرید بلیط به بالای سرسره می روید و نهایت بعد از سر خوردن به هوا پرتاب می شوید و در نهایت بر روی بالشتک و یا تشکچه می افتید. این تفریح بسیار پر هیجان اولین بار می باشد که در ایران اجرا شده است.
پیست پرش در آسمان چیتگر

چرخ و فلک

چرخ و فلک را دیگر همه شما می شناسید وسیله ای است که حول محور عمودی می چرخد. برای سوار شد در این وسیله که در جهت شمال شرقی واقع شده است باید مبلغ ۷ هزار تومان را بپردازید. از شگفت انگیزترین تفریحات دریاچه خلیج فارس می باشد.
چیتگر

 پیک نیک در پارک چیتگر

برای آسایش افراد در تفریح آلاچیق هایی در نزدیکی ورود دریاچه چیتگر و تعدادی هم در ضلع جنوبی دریاچه تعبیه شده اند که دارای میز و صندلی و یا تخت هستند در کنار این آلاچیق ها باربیکیو وجود دارد برای افرادی که می خواهند غذاهای کبابی در پیک نیک خود میل کنند. این آلاچیق های ضلع جنوبی منظره ای زیبا به سمت دریاچه دارند که بسیار دلنشین نیز است. اما از آنجایی که تعداد مراجعه کنندگان بی اندازه است این محفل های خانوادگی و دوستانه را در میان چمن ها و در زیر سایه هم خواهید دید که محیطی گرم و آرامش بخش را به پارک بخشیده اند و از محبوب ترین تفریحات دریاچه خلیج فارس به شمار می آید.
پیک نیک در پارک چیتگر

 عکاسی

یکی دیگر از تفریحات دریاچه خلیج فارس می تواند عکاسی و خلق آثاری زیبا باشد. مطمئن باشید اگر حتی مقداری با هنر عکاسی آشنا باشید با دیدن این دریاچه عاشق عکاسی در این محیط می شوید. در عکاسی هنر های مختلفی وجود دارد مانند: سبک نوردهی طولانی که در شب میسر است. به طور کلی در تمامی فصول در روز و حتی در شب هم می توانید آثاری زیبا را خلق کنید. در زمان مهاجرت پرندگان که دریاچه چیتگر مملو از انواع پرندگان مخصوصا مرغان دریایی است بهترین زمان و مکان برای عکاسی است. اگر اطلاعاتی در مورد سبک نوردهی طولانی به دست آوردید و خواستید در شب از این دریاچه عکاسی کنید حتما سه پایه دوربین خود را فراموش نکنید.
عکاسی

 ساحل سنگی دریاچه

یکی از امکاناتی که این دریاچه برایتان فراهم آورده شبیه سازی این منطقه به دریا است با درست کردن ساحل سنگی. اغلب اطراف این دریاچه با حفاظ های فلزی پوشیده شده اند و اجازه ورود به هیچ کس داده نمی شود اما در بخش های شمالی و شمال شرقی دریاچه قسمتی را مانند: ساحل با سنگ درست کرده اند تا بتوانید تا نزدیک آب هم بیایید. البته این قسمت هم در حال حاضر با داربست هایی محدود شده است اما باز هم شما می توانید از آن قسمتی که باز است استفاده و لذت کامل را ببرید.
دریاچه چیتگر تهران

دیگر امکاناتی که در دریاچه چیتگر وجود دارد

اکثر امکانات موجود دیگری که برای رفاه حال مردم تهیه شده اند نزدیک در ورودی هستند. یعنی در ضلع غربی دریاچه تا مردم بتوانند به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند.

پارکینگ

دو پارکینک برای این مجموعه تعبیه شده است یکی در ضلع غربی و دیگری در ضلع شرقی به نوع ی در کنار دو ورودی هر کدام یک پارکینگ وجود دارد اما بازهم جوابگو متقاضیان نیست و مردم مجبورا در کنار حاشیه خیابان پارک می کنند.

رستوران ها

چندین رستوران در بخش شرقی و غربی این دریاچه در نزدیکی ورودی ها قرار دارند . اما مجموعه ای که از همه بزرگتر است در ضلع غربی بوده و دارای تعدادی رستوران و کافه با قیمت های مناسب است . رستوران های متعددی هم در بخش شرقی هستند اما تعدادشان از بخش غربی کمتر بوده .

دستفروش ها

بخش هایی وجود دارند که دکه مانند با آفتاب گیر هایی بوده و در این مکان ها دست فروش ها می ایستند. از موادی که می توانید از دستفروش ها خریداری کنید باید به ترشیجات ها و بلال کبابی اشاره کرد.

زمین بازی کودکان

یک زمین بازی مخصوص کودکان تعبیه شده است که در ضلع غربی در کنار شهربازی واقع شده و با خیالی آسوده فرزندانتان را می توانید به آنجا بفرستید.

درشکه سواری

درشکه هایی برای درشکه سواری همراه با اسب بعضی از روز های هفته در کنار دریاچه وجود دارند که می توانید به یاد سال های گذشته سوار درشکه ها شوید و لذت ببرید. محدودیت آن ها در روز های هفته به دلیل ازدهام بالای جمعیت است، بدین سبب در تمامی روزها نمی توانید آن ها را پیدا کنید.

آمفی تئاتر

اگر مشتاق برنامه های تلویزیونی در اعیاد و یا جنگ های شادی هستید می توانید به دو سالن آمفی تئاتری که در بخش شرقی و غربی دریاچه با ظرفیت های ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر تعبیه شده اند بروید و در آنجا از برنامه ها لذت کافی را برده. به طور مثال شب های ماه رمضان هر  شب در این آمفی تئاتر ها برنامه های شادی خواهد بود.

سرویس بهداشتی، آبخوری

در حین بازی و یا قدم زدن ممکن است شما تشنه شوید اصلا نگران نباشید آبخوری های متعددی در سطح مجموعه قرار دارند تا گرما و … شما را آزار ندهند، همینطور اگر به دنبال سرویس بهداشتی بودید، تعداد زیاد و تمیزی در سرتاسر مجموعه قرار دارند و در نهایت این مجموعه دارای نمازخونه بوده و شما به راحتی می توانید در آنجا به عبادت بپردازید.

آبنمای موزیکال

اگر علاقه زیادی به آبنمای موزیکال دارید نگران نباشید نیاز به گشتن ندارید بلافاصله از ورودتان با آبنمای موزیکال رو به رو خواهید شد که محیطی دلنشین را فراهم آورده است.
دریاچه خلیج فارس

معضلات زیست محیطی و پوشش جانوری دریاچه

یکی از زیبایی های این دریاچه کوچ پرندگان مخصوصأ مرغان دریایی در ماه های آخر پاییز و تا انتها زمستان هستند که امری غیر قابل پیش بینی بود اما بعد از دیده شدن این موضوع از اولین سال تأسیس این دریاچه خود امری بود تا بازدید کنندگان بیشتری را در فصل سرما به سمت خود بکشاند. وجود این پرندگان و مرغان دریایی بر عقیده محققان باعث شده است تا یک چرخه حیات و زنجیره حیوانی به وجود بیاید و نشانه سالم بودن وضعیت آب دریاچه نیز است. اما در بخش زیست محیطی طراحان اصلا موفق نبودند زیرا در طراحی و ساخت این دریاچه به مشکل رکود آب فکر نشده بود و چندی پس از افتتاح این دریاچه طول نکشید که آب حالت گندیدگی پیدا کرد و این موضوع باعث انتشار بوهای نامطبوع و به وجود آمدن حشرات موذی تغییر رنگ آب بسیار شد که نارضایتی بازدید کنندگان و ساکنین را برانگیخت. بعد از به وجود آمدن مشکل فعالان محیط زیست درصدد رفع این مشکل برآمدند و هرکدام پیشنهاداتی مانند: کاشت نیزار ها، ماهی کپور، نصب فواره، نصب تصویه خانه و …. را دادند که یکی از اصلی ترین و اولین مواردی که اجرایی شد ماهیان کپور بودند که همچنان هم در آب های این دریاچه هستند اما از پیشنهاداتی که عملی نبودند می توان به کاشت نی زار ها اشاره کرد زیرا نوع طراحی دریاچه این امکان را نمی داد. اما در نهایت رفته رفته مشکلات را کم کردند و فواره و تصفیه خانه اضافه کردند در نهایت با به حرکت در آمدن آب و افزایش اکسیژن میان مولکول های آب مشکل گندیگی حل شد و به همین سبب دیگر خبری از بوی ناخوشایند و حشرات موذی نیست.
ساحل سنگی دریاچه در پارک چیتگر

چگونه به دریاچه چیتگر بروید؟

آدرس دریاچه چیتگر : تهران، منطقه ۲۲، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه چیتگر، میدان چیتگر، دریاچه چیتگر
گزینه های مختلفی که شما می توانید به دریاچه مصنوعی خلیج فارس در شمال غرب تهران واقع شده است بروید را بررسی و معرفی می کنیم:

۱) مترو

اگر با مترو بروید دو راه برای رفتم به دریاچه دارید:
۱) در ایستگاه چیتگر پیاده شده به ایستگاه های اتوبوس بروید و اتوبوس های شهرک شهید باقری را سوار شوید تا شما را به سمت دریاچه ببرد.
۲) در ایستگاه ایران خودرو پیاده شوید این ایستگاه مابین ایستگاه چیتگر و ورد آورد است و بعد از پیاده شدن بازهم به سمت ایستگاه های اتوبوس بروید و اتوبوس شهرک شهید باقری را سوار شوید.

۲) اتوبوس

اگر از تهران می خواهید بروید باید به ایستگاه پایانه صادقیه بروید و اتوبوس هاس شهرک دریا را سوار شوید و به سمت دریاچه چیتگر و دریاچه مصنوعی خلیج فارس بروید. اصلا نگران نباشید زیرا ایستگاه اتوبوس در کنار در اصلی دریاچه یعنی در ضلع غربی قرار گرفته است.
اگر هم که از ایستگاه های ایران خودرو، چیتگر و المپیک سوار می خواهید به سمت دریاچه مصنوعی خلیج فارس بروید باید سوار اتوبوس های شهرک شهید باقری شوید.

۳) ماشین شخصی

می توانید از دو مسیر به دریاچه مصنوعی خلیج فارس بروید مسیر اول شما می توانید از بزرگراه آزادگان شمالی وارد خروجی شهید خرازی شوید و سپس  از خروجی دریاچه به سمت دریاچه چیتگر بروید برای مسیر دومش توانید به بزرگراه همت غرب بروید، بعد از آن وارد بزرگراه شهید خرازی شوید و سپس از خروجی دریاچه مصنوعی خلیج فارس به سمت دریاچه چیتگر بروید.

نکات مهم:

۱) در هرساعتی از شبانه روز که مایل بودید به دیدار این دریاچه بروید هیچ نگرانی نداشته باشید زیرا در جای جای این مجموعه نگهبانانی برای حفظ امنیت شما ایستاده اند و در نهایت محیطی امن را برایتان به ارمغان آورده اند.
۲) دیدار از پرندگان در فصل پاییز و زمستان را از دست ندهید. حتی می توانید برای آن ها غذا بریزید اما فراموش نکنید که نباید هرآنچه که باخود داشتید مانند چیپس و پفک به آن ها بدهید.
۳) در این مجموعه سعی شده است تا نظافت رعایت شود و هیچ گونه آشغالی بر روی زمین دیده نشود پس شما هم به این تمیزی کمک کنید و سعی کنید آشغال های خود را بر روی زمین مخصوصأ در زمانیکه برای پیک نیک آمده اید نیندازید.
تفریحات دریاچه خلیج فارس

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*