جمعه, ۳ اسفند , ۱۳۹۷

فاصله سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور

روتیتر:مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در جلسه تأمین مسکن روستایی استان گفت: میانگین مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور ۴۰ درصد است که استان سیستان و بلوچستان ۱۰ درصد تا رسیدن به میانگین کشوری فاصله دارد.

به گزارش روتیتر، «سهرابی» اظهار کرد: تا چهار ماه آینده نیز با بانک های عامل برای دریافت تسهیلات در این زمینه قرارداد بسته می شود.

سهرابی گفت: برای بازسازی بافت روستایی تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با بهره پنج درصد به ساکنان شهرستان های مرزی داده می شود.

وی تصریح کرد: از سال آینده ۱۰ هزار واحد مسکن روستایی سیستان و بلوچستان بهسازی و نوسازی می شود.

سهرابی با تشریح وضعیت مقاوم سازی و تاب آوری سکونت گاه های روستایی در برابر سوانح طبیعی اظهار کرد: این موضوع برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، علاوه بر حفظ سرمایه های ملی و کاهش بار مالی دولت پس از بروز حوادث، تأمین امنیت جانی و مالی روستاییان و کمک به توسعه و اشتغال مناطق دور افتاده و محروم، سبب ارتقای کیفیت زندگی و تمایل به ماندگاری در روستاها می شود که می تواند زمینه تأمین امنیت غذایی کشور و خودکفایی را فراهم کند.

وی ادامه داد: از دیدگاه اقتصاد ملی، مسکن پویاترین قسمت اقتصادی و تشویق کننده رشد تولید و اشتغال در کشور است و ۱۲ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.

«باقر کرد»، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز گفت: قسمت اعظم تلفات جانی در زلزله و دیگر حوادث مربوط به مسکن هایی است که به صورت نامناسب ساخته شده است و حاشیه نشینی امروز شهرها هم نتیجه مهاجرت روستاییان است.

وی ادامه داد: ۵۲ درصد جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند و سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین کشوری بالاترین نرخ جمعیت روستا به شهر را دارد، این مهم توجه ویژه ای را می طلبد تا روند اقدام ها و ارائه خدمات تسهیل شود.

به گفته وی، تسهیل کردن دریافت وام مسکن روستاییان و برداشتن سدی با عنوان ضمانت و سند های سنگین که از عهده یک روستایی بر نمی آید خدمتی بزرگ محسوب می شود و از پیدایش حاشیه نشینی در شهرها جلوگیری می کند.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*