جمعه, ۳ اسفند , ۱۳۹۷

شکوه باغ های تاریخی ایران به روایت محققان انگلیسی

روتیتر: سفیر ایران در انگلیس در یادداشتی نوشت که شکوه و زیبایی باغ های تاریخی ایران در کتاب جدید باغ های بهشتی محققان انگلیسی متبلور شده و این اثر در  اول فروردین سال ۱۳۹۷ در انگلستان منتشر می شود.

 

 

به گزارش روتیتر ، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در یادداشتی که در فضای مجازی منتشر کرده به انتشار کتابی توسط دو محقق و عکاس انگلیسی اشاره می کند که در خصوص شکوه و زیبایی باغ های ایرانی تحقیق کرده اند و قرار است این اثر اول فروردین سال ۱۳۹۷ در انگلستان منتشر شود.

متن کامل یادداشت به شرح زیر است:

دو محقق و عکاس انگلیسی چند ماه پیش وقتی به سفارت کشورمان در لندن مراجعه کردند از تاخیر در صدور ویزای خود واقعا مستاصل بودند. آنها که در خصوص باغ های اروپایی تحقیقات مفصلی کرده بودند، در پروژه ی جدید خود به تحقیق در خصوص باغ های اسلامی روی آورده بودند.

آنها در این خصوص نیز تحقیقات وسیعی بعمل آورده بودند و از جمله از هند، شهرهای اسلامی در اسپانیا و ترکیه بازدید کرده بودند ولی اصرار داشتند که اثر تحقیقی آنها بدون بررسی باغ های ایرانی ناقص خواهد بود و اصرار داشتند که سفارت کشورمان کمک کند که بتوانند در این آخرین لحظات باقیمانده با سفر خود به تهران این کار بزرگ را تکمیل کنند.

خوشبختانه با همکاری عزیزان وزارت امور خارجه و وزارت ارشاد این هدف محقق شد و این دو نفر واقعا در آخرین لحظات باقیمانده از مهلت تعیین شده برای انتشار کتاب توانستند به ایران سفر کنند. حالا با تکمیل تحقیقات و در پایان فرآیند عکاسی و فیلم برداری از باغ های اسلامی در سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا، و البته شامل ایران ناشر کتاب بطور رسمی از انتشار قریب الوقوع این کتاب با عنوان «باغ های بهشت» خبر داده است.

موسسه انتشاراتی هودر اند استاگتون که خبر انتشار قریب الوقوع این کتاب را اعلام کرده، با اشاره به عکاسی و فیلم برداری این دو محقق از سی باغ با معماری اسلامی از جمله باغ الحمراء در اسپانیا، باغ توپکاپی در ترکیه، تاج محل در هند و یک باغ در برادفورد انگلیس، آورده است که اما خاستگاه و محل تولد باغ بهشت و باغ اسلامی در ایران است و معماری چنین باغ هائی به باغ های فوق العاده جذاب و نادری نظیر پاسارگاد و میدان نقش جهان اصفهان باز می گردد.

آقای مونته دان نویسنده و فیلمبردار مشهور این اثر در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته است که وی اعتقاد دارد اولین باغ بهشت در ایران ساخته شده و لذا وقتی ما از باغ های بهشتی سخن می گوئیم در واقع از باغ های ایرانی حرف می زنیم، باغ هایی که برای هزاران سال نقش محوری در زندگی و تاریخ ایرانیان داشته اند. وی با اشاره به خدمات اسلام به هنر و علوم بشری در عین بی توجهی عمومی غرب به این دین، می گوید که واژه انگلیسی پاردایس از یک واژه تاریخی ایرانی سرچشمه می گیرد که برای باغ های دارای دیوار استفاده می شده، که به آن «پایری دیزه» می گفته اند.

وی با اشاره به اینکه کاشی کاری های زیبا و متقارن این باغ ها، نظم و تقارن درخت و بوته ها باغ ایرانی را تکمیل می کند و با اشاره به ایده ایرانی ها برای کاشتن گیاهان معطر در باغ هایشان می گوید که باغ ایرانی جائی است که جسم با روح یکی می شود و همزمان جسم از شیرینی های زمینی و میوه ها و عطرها لذت می برد.

نویسنده مذکور که صاحب آثار متعددی در معرفی باغ های کشورهای دیگر از جمله باغ های انگلیس و ایتالیاست، در یک مصاحبه رادیوئی به تاثیر فرهنگ اسلامی بر مسیر تکمیل باغ های ایرانی اشاره می کند و معتقد است ممکن است شما باغ خودتان را قطعه ای از بهشت بدانید اما باغ های اسلامی دقیقا با همین هدف ایجاد شده اند که انعکاس زمینی آن چیزی باشند که در جهان دیگر انتظار ما را می کشد. ریشه چنین باغ هائی به کویر می رسد و فضای دل انگیز باغ در کویر که در میان آن گرما و بی آبی ناگهان یک جان پناه آرام و امن و زیبا ایجاد کرده است، باغ بهشت چیزی میان دنیا و بهشت است.

مونته دان می افزاید از اینکه ایرانیان هنوزپس از هزاران سال به سنت باغ رفتن پایبند هستند شگفت زده شدم. همزمان با غروب آفتاب هنوز هم خانواده های ایرانی به میدان مرکزی نقش جهان اصفهان می روند، روی زمین یا روی چمن فرش پهن می کنند و شام خود را نشسته روی زمین صرف می کنند. در این کشور مردم به باغ هایشان عشق می ورزند. دیدن باغ های باشکوه پرشیا و باغ های مدرن ایران یک تجربه باشکوه در زندگی من است.

این نویسنده در گفتگوی دیگری با روزنامه دیلی تلگراف از کشف زیبای خود در باره فرهنگ ایرانی خبر می دهد و می گوید در سفر به ایران و جهان اسلام متوجه شدم که فصل گل دهی گیاهان فقط سه هفته است و به همین خاطر ایرانیان فرش هایی را تولید کرده اند که نه تنها وسیله زندگی بلکه ابزاری برای ادامه فصل گل تا تابستان است. فرش در فرهنگ ایرانی بخشی از باغ است درست شبیه حوض که بخش دیگری از باغ است.

مونته دان در عین حال از بی توجهی به این فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و نابودی باغ های تاریخی اسلامی در بسیاری از کشورهای منطقه و یا جایگزینی آنها با باغ های مدرن هم خبر می دهد، و میگوید این مثل این می ماند که انگار انسان درست وسط یک ماشین لباسشوئی ایستاده و دنیا دور سرش می چرخد.

این اثر زیبا قرار است اول فروردین سال ۱۳۹۷ در انگلستان منتشر گردد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*