شنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۷

تذکرات اخلاقی رهبر انقلاب |عاقبت کسی که به دیگران رحم نکند

روتیتر:مقام معظم رهبری در بیان حدیثی اخلاقی با اشاره به حدیثی ازرسول گرامی اسلام(ص) درباره ترحم به یکدیگر گفته‌اند: احتمال بر این معناست که مراد از این جمله تعاملات اجتماعی است.

 

به گزارش روتیتر: ترحم که بر گرفته از صفت رحمانیت و رحیمیت خداوند است، به معنای رحم کردن و مرحمت نسبت به دیگری و نیز رفتاری است که  از حالتی به نام رقّت قلب حاصل می‌شود؛ لذا میزان ترحم افراد بستگی به میزان صفای دل آن‌ها دارد.  امیرالمؤمنین(ع) در اهمیت تقید به این خصلت نیکو فرمود: «شایسته است که افراد پاکدامن و بهره‌‏مند از سلامت، با گنه‌کاران و اهل معصیت، رحیم باشند و سپاسگزارىِ (حق) بر جان آنان چیره شود؛ إِنَّما یَنبَغى لأَهلِ العِصمَهِ وَ المَصنوعِ إِلَیهِم فِى السَّلامَهِ أَن یَرحَموا أَهلَ الذُّنوبِ و َالمَعصیَهِ و َیَکونَ الشُّکرَ هُوَ الغالِبَ عَلَیهِم» (نهج البلاغه(صبحی صالح) ص۱۹۷) همچنین رسول گرامی اسلام(ص) در روایتی دیگر فرمودند:  «جز (شخص) رحیم به بهشت نمى‌‏رود؛ لا یَدخُلُ الجَنَّهِ إِلاّ رَحیمٌ» (نهج الفصاحه ص۶۸۰ ، ح۲۵۲۹).

مقام معظم رهبری در شرح حدیث اخلاق خویش با اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام(ص) درباره ترحم اشاره داشتند پیامبر(ص) فرمود: «مَن لا یَرحَم لا یُرحَم». کسی که ترحم نکند به حال دیگران، رحمت در رفتار و گفتار خود نسبت به دیگران نداشته باشد، دیگران هم نسبت به او رحمت نخواهند داشت. این یک احتمال بر این معناست که مراد از این جمله تعاملات اجتماعی است. همچنین در این روایت ظاهر این است که این جمله مراد، ترحم  بندگان نسبت یه یکدیگر است.

 

ادامه بیانات را در فیلم زیر ببینید.

انتهای‌پیام/

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*