چهارشنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۸

یک اشتباه عجیب و لزوم اصلاح فوری آن در بخش برق

روتیتر:انتظار می رود تا پس از رصد وضعیت شبکه برق در ۲۲ روز گذشته از تیرماه و مرور آمار ثبت پیک در این روزها، مسئولان صنعت برق کشور، ساعات اعلامی برای مدیریت مصرف در زمان پیک روزانه را در اطلاعیه ها و محاسبات تعرفه برق، یک ساعت بیشتر کنند.

 

به گزارش روتیتر:صرفه جویی در مصرف برق و مدیریت بخش تقاضا که در تابستان سال جاری محور نجات کشور از خاموشی هاست، بر اساس میزان مصرف در ساعات پیک سنجیده می شود. ساعات پیک، ساعاتی از شبانه روز است که مصرف برق در این ساعات، بر اساس نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی در روز و زمان اوجِ به مدار آمدن وسایل روشنایی در ساعات اولیه در شب، بیش از دیگر اوقات است.

تعیین ساعات پیک مصرف برق، از پیش از شروع تابستان در تمامی هشدارها، توصیه ها و درخواست های مسئولان از مردم که در قالب اطلاعیه و مصاحبه اعلام شده، برای روزهای گرم امسال همچون سالهای قبل، ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳ در نظر گرفته شد و همواره مدیریت مصرف در این ساعات مورد تأکید بوده است.

از نیمه خردادماه تا نیمه شهریورماه که تعرفه مصرف برق در ساعات پیک، تا ۲٫۵ برابر بیشتر از تعرفه مصرف در ساعات عادی محاسبه می شود و این موضوع، ابزاری برای کنترل مصرف در زمان اوج تعیین شده نیز در همین محدوده یعنی ساعات ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳ محاسبه می شود.

دو ماه تیر و مرداد، همیشه دو ماه پرمصرف برق در کشور هستند و از این دو ماه پرمصرف، در سال ۹۷ تا امروز ۲۲ روز گذشته است. مرور آمار رسمی مصرف برق در ساعات پیک (آمار رسمی اعلام شده توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران) نشان می دهد که بیشترین مصرف برق بر خلاف سالهای گذشته، در زمانی بین ساعت ۱۶ تا ساعت ۱۷ بوده، که زمانی خارج از ساعات پیک اعلام شده (۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳) است.

در واقع اگر مردم بعد از ساعت ۱۶ اقدام به استفاده از وسایل پرمصرف برقی خود کرده اند و در ساعت ۱۶ و ۳۸ دقیقه روز بیستم تیرماه، رکورد تاریخ مصرف برق کشور با ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات شکسته، اشتباه در تعیین و اعلام ساعات پیک مصرف، در ثبت این رکورد، نقشی پررنگ داشته است.

نکته جالب اینجاست که با وجود ثبت مصارف لحظه ای ۵۵ هزار و ۴۳۲ مگاوات در روز دهم تیرماه در ساعت ۱۶ و ۱۸ دقیقه، ۵۶ هزار و ۶۷۲ مگاوات در روز یازدهم تیرماه در ساعت ۱۶ و ۳۸ دقیقه، ۵۶ هزار و ۸۰۱ مگاوات در روز نوزدهم تیرماه در ساعت ۱۶ و ۵۲ دقیقه و ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات در روز بیستم تیرماه در ساعت ۱۶ و ۳۸ دقیقه، باز هم در اطلاعیه ای که شرکت توانیر در تاریخ ۲۱ تیرماه صادر کرده و همچنین اطلاعیه های مشابه شرکت های توزیع برق همچون اطلاعیه صادر شده شرکت توزیع برق تهران بزرگ در تاریخ ۲۰ تیرماه، ساعات پیک مصرف همچنان ۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳ ذکر شده اند.

اگرچه شاید پیش بینی تغییر زمان ثبت بیشترین پیک مصرف از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در تابستان های گذشته به ۱۶ تا ۱۷ در تابستان سال جاری پیش از ثبت این رکوردهای مصرف، سخت بود و یا حتی امکان نداشت، اما انتظار می رود تا پس از رصد وضعیت شبکه برق در ۲۲ روز گذشته از تیرماه و مرور آمار ثبت پیک در این روزها، مسئولان صنعت برق کشور، ساعات اعلامی برای مدیریت مصرف در زمان پیک روزانه را یک ساعت بیشتر کرده و در اطلاعیه های رسمی خود و همچنین محاسبه تعرفه های بازدارنده مصرف در ساعات پرمصرف، این موضوع را به سرعت اعمال کنند.

از اینرو، برخلاف اطلاعیه های رسمی صنعت برق کشور، ساعات پیک مصرف برق به جای ساعت (۱۲ تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۳) باید (۱۲ تا ۱۷ و ۲۰ تا ۲۳) باشد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*