چهارشنبه, ۷ فروردین , ۱۳۹۸

شروع تولید مصنوعات سنگی با سرمایه ۱۵ میلیون تومانی / کمبود مواد اولیه بزرگترین مانع تولید

روتیتر:یک تولید کننده مصنوعات سنگ مرمر گفت: در حال حاضر خرید یک دستگاه سنگ تراش که نمونه داخلی آن در کشور تولید می‌شود بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد و در روز می‌تواند حداقل ۳۰۰ هزار تومان درآمد زایی کرد.

به گزارش  روتیتر : یکی از صنایع و فنون کهن ایران سنگ تراشی محسوب می‌شود و در این بین فعالان این صنعت با تراش سنگ‌های مختلف بعضی از ابزار، اشیا و وسایل زینتی را می‌سازند.

در همین راستا با سجاد غفاری یکی از تولید کنندگان مصنوعات سنگ مرمر به گفت‌وگو پرداختیم تا از شرایط کلی کار و موانع پیش روی تولید آن‌ها باخبر شویم.

این تولید کننده مصنوعات سنگ مرمر در خصوص شروع به کار در این صنعت و وضعیت کلی تولید مصنوعات سنگی گفت: در کردستان شهرستان قروه بخش سریش آباد سنگ‌های طبیعی و مرمر بسیاری وجود دارد و این منطقه از شهرت جهانی برخوردار است از طرفی به همت مردمان این منطقه با خلاقیت، سعی شده از سنگ‌های بلااستفاده به طور بهینه استفاده شود.

وی با اشاره به ظرفیت بالای اشتغالزایی در زمینه تولید مصنوعات سنگ مرمر با صرف هزینه پایین گفت: در حال حاضر کارگاه تولیدی مصنوعات سنگ مرمر ما در شهرستان قروه ۲۰ نفر را به طور مستقیم و ۱۵ نفر را به طور غیر مستقیم مشغول به کار کرده است.

وی افزود: در حال حاضر خرید یک دستگاه سنگ تراش که نمونه داخلی آن در کشور تولید می‌شود، بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد و در کنار این دستگاه نیاز به مواد اولیه در درجه اول اهمیت قرار دارد.

غفاری عمده مشکل تولید مصنوعات سنگ مرمر را تامین مواد اولیه دانست و گفت: باتوجه به قیمت ارز، چون صادرات سنگ به صورت خام برای معدن‌دار صرفه اقتصادی دارد از این رو تمایلی برای فروش سنگ به تولیدکننده داخلی ندارند.

این تولیدکننده مصنوعات سنگ مرمر خاطرنشان کرد: خوشبختانه با هماهنگی انجام شده از سوی مسئولان با بهره برداران معادن قرار شد که در ابتدا سنگ‌ها به صورت سوبسید دار و با قیمت پایین به تولید کنندگان عرضه شود و بعد از رونق کارشان به همان قیمتی که به خارج از کشور صادر می‌شود، عرضه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه محدودیت بسیاری در میزان تولید این مصنوعات سنگی وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به کمبود مواد اولیه تولیدات ما نیاز داخل را هم برطرف نمی‌کند، اما با رونق این صنعت می‌توان با صادرات مصنوعات سنگی ارزش افزوده خوبی نصیب تولیدکنندگان این صنعت کرد.

غفاری در خصوص کالا‌های تولیدی و قیمت تمام شده مصنوعات سنگ مرمر گفت: تولید یک گلدان به ارتفاع ۳۰ سانتی متر با قطر ۱۰ سانتی متر حدود ۱۰۰ هزار تومان برای تولید کننده هزینه بر است و حدود ۲۵۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود که در این بین ۲۰۰ هزار تومان سود خالص برای تولید کننده دارد.

این تولید کننده مصنوعات سنگ مرمر در ادامه افزود: هر تولید کننده با داشتن ۱۵ میلیون تومان سرمایه اولیه و خرید دستگاه در صورت تحویل گرفتن ۱۰۰ کیلو سنگ به عنوان مواد اولیه در طول روز می‌تواند درآمد حداقل ۳۰۰ هزار تومانی داشته باشد، اما مشکل ما تامین مواد اولیه در این زمینه است.

وی با بیان اینکه تکنولوژی در تولید این محصولات به روز نیست، عنوان کرد: در صورت پیشرفت تکنولوژی و خرید دستگاه‌های به روز در این زمینه می‌توان ظرفیت تولید را تا حد زیادی افزایش داد.

غفاری در انتها به دیگر موانع بر سرراه تولید مصنوعات سنگ مرمر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نبود پشتوانه مالی مناسب، ضعف در آموزش و عدم وجود کارگاه‌های مناسب مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده که امیدواریم با رفع مشکلات بتوانیم صادرات این مصنوعات سنگی را در دستور کار قرار دهیم.

 

استارت تولید مصنوعات سنگی با سرمایه ۱۵ میلیون تومانی / کمبود مواد اولیه بزرگترین مانع تولید

استارت تولید مصنوعات سنگی با سرمایه ۱۵ میلیون تومانی / کمبود مواد اولیه بزرگترین مانع تولید

استارت تولید مصنوعات سنگی با سرمایه ۱۵ میلیون تومانی / کمبود مواد اولیه بزرگترین مانع تولید

استارت تولید مصنوعات سنگی با سرمایه ۱۵ میلیون تومانی / کمبود مواد اولیه بزرگترین مانع تولید

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*