چهارشنبه, ۷ فروردین , ۱۳۹۸

شهریورماه زنگ آخر«مرمت» دبیرستان امام(ره)/ بنای تاریخی جان گرفت

روتیتر:شهریورماه زنگ آخر «مرمت» دبیرستان امام(ره) بروجرد خواهد بود تا خیرین مدرسه‌ساز، قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور را جان تازه‌ای ببخشند.

 

 

به گزارش رونیتر:  دبیرستان پهلوی که امروز آن را با عنوان دبیرستان امام خمینی(ره) می‌شناسند یکی از مدارس قدیمی شهر بروجرد است، این بنا در دوره پهلوی اول و حکومت رضاشاه ساخته‌شده است و تاریخ بنای این دبیرستان ۱۳۱۵ خورشیدی است و در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طبقه اول این بنا در زمان احداث به‌عنوان دبیرستان و طبقه دوم بنا برای استقرار اولین آموزش‌وپرورش غرب ایران مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور در بروجرد

این بنای شکوهمند که تلفیق معماری ایرانی و اروپایی است دارای امکاناتی مانند زمین ورزشی، فضای سبز، سالن آمفی‌تئاتر، سلف غذاخوری، آزمایشگاه و … است و به لحاظ فضای آموزشی یکی از زیباترین بناهای تاریخی در نوع خودش است.

از سوی دیگر دبیرستان امام خمینی(ره) شهر بروجرد قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور محسوب می‌شود و بی‌شک همانند و حریفی چه ازنظر زیبایی و چه ازنظر قدمت در این منطقه از کشور ندارد.

وسعت این دبیرستان حدود ۱۴ هزار مترمربع است و ایوانی با دوازده ستون آجری رو به حیاط بزرگ دبیرستان در بنای آن تعبیه‌شده است.

ساختمان اصلی آن شبیه حرف H است و دارای دو یال با بیرون‌زدگی نسبت به موقعیت کلاس‌هاست. بیرون‌زدگی‌ها از سمت جنوب حالت نیم‌دایره دارند و دارای دو ایوان مشرف‌به حیاط و باغ روبرو هستند.

سقف زیرزمین آجری و به‌صورت طاق ضربی است. سقف طبقه‌های اول و دوم چوبی است که در طبقه دوم، سقف زیرشیروانی به‌صورت کاذب با گچ پوشیده شده است.

ساختمان دارای یک سالن همایش زیبا با ورودی گنبدی شکل در سمت غرب است و امکانات نمایش و گچ‌بری‌های زیبایی دارد.

دبیرستان امام(ره) بروجرد رنگ و روی تازه‌ گرفت

این اثر تاریخی پس از زلزله سال ۱۳۸۵ بروجرد دچار خسارت شد و پس‌ازآن به دلیل عدم تخصیص اعتبار و نبود برنامه مشخصی برای مرمت و احیا، دچار مشکلات متعددی شد.

در مهرماه سال ۹۶ با ورود خیرین مدرسه‌ساز با سرپرستی غلامرضا حافظی رئیس انجمن خیرین مدرسه‌ساز کشور و تیم همراهش، طرح احیای این دبیرستان جانی تازه گرفت و گفته می‌شود که با ادامه کار فاز اول مرمت این اثر تاریخی تا پایان مردادماه سال جاری به اتمام می‌رسد.

حالا قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور رنگ و روی تازه‌ای به خود گرفته است تا این اثر ارزشمند تاریخی بار دیگر سرپا بایستد.

دبیرستان تاریخی امام(ره)  بروجرد نماد علم و فرهنگ بروجرد است

شهاب روزبهانی ظهر امروز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن کنفرانس اداره آموزش و پرورش شهرستان بروجرد برگزار شد، اظهار داشت: سال گذشته بیش از ۵ همایش بزرگ برگزار شد که با پیگیری های انجام شده هر یک از همایش ها دستاوردها و خروجی های خوبی داشت؛ از جمله همایش «مدرسه ماندگار، شهر ماندگار» که موجب شد تا مرمت دبیرستان تاریخی امام (ره) پس از سال ها رکود صورت پذیرد.

وی تشریح کرد: دبیرستان تاریخی امام(ره)  بروجرد نماد علم و فرهنگ بروجرد است که برای مردم این منطقه اهمیت تاریخی دارد و به نوعی هویت علمی فرهنگی این شهر محسوب می شود.

شهریور سال جاری جشن پایان مرمت برگزار می شود

مدیر اداره آموزش و پرورش بروجرد افزود: دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد انصافا یک ظرفیت گردشگری و جذب توریست است که از سال گذشته مرمت آن توسط دکتر حافظی رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور کلید خورده است و در شهرویور سال جاری جشن پایان مرمت آن برگزار می شود.

روزبهانی با تاکید بر خدمات بی منت خیرین مدرسه ساز عنوان کرد: خوشبختانه ارتباط خوبی با خیرین مدرسه ساز در کشور وجود دارد که خیر و برکات زیادی دارد از جمله احداث مدرسه ۹کلاسه مسکن مهر که اخیرا عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*