پنج شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۷

گردش و ثبت اطلاعات به کاهش چشمگیر هزینه های سازمانی می انجامد

روتیتر:مقدمات آغاز پروژه مدیریت دانش درحالی در مدیریت شهری کرج و در حوزه معاونت فنی و عمرانی این دستگاه انجام می گیرد که این طرح از سال ها پیش در کشورهای پیشرفته آغاز شده و مقدمه کاهش بسیاری از هزینه ها و مشکلات آنها را فراهم کرده است.

 

 

به گزارش روتیتر، در یک تعریف ساده، مدیریت دانش به مفهوم مستندسازی تمامی اقدامات و اطلاعات یک سازمان به منظور بهره برداری از این دانش در آینده است. برای نمونه ثبت مراحل اجرای یک پروژه عمرانی و تمامی حواشی آن، باعث می شود اگر مدیریت جدیدی بر سیستم حاکم شده یا به هر دلیل طرح با مشکلات حقوقی و مسائلی نظیر آن روبرو شود، تمامی اطلاعات آن مستند بوده و در موارد لازم مورد وثوق یا بهره برداری قرار گیرد. همچنین با ثبت اطلاعات و دانش افراد یک دستگاه یا مجموعه، مانند کارمندانی که به هر دلیل از جمله بازنشستگی از سیستم خارج می شوند، عصاره ای از دانش این افراد در سازمان باقی مانده و موجب جلوگیری از تکرار بسیاری اشتباهات و همچنین کسب تجربه های موثر خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرج با اشاره به اینکه مباحث مرتبط با مدیریت دانش نزدیک به ۳۰ سال است که در دنیا مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: متاسفانه ما از این امر مهم غافل بودیم و ساده ترین مباحث و موضوعات نیز مستندسازی نشده است. این موضوع باعث می شود در مرور زمان همه اطلاعات و دانش مربوطه حذف و از سیستم خارج شود که این هزینه های سنگینی را به مجموعه تحمیل می کند.

علی اصغر کمالیزاده تاکید کرد: گردش اطلاعات و ثبت آنها می تواند به کاهش بسیاری از هزینه های سازمانی بیانجامد.

وی با اذعان بر اینکه اجرای این پروژه در شهرداری کرج یک ضرورت غیرقابل انکار است، افزود: برای تحقق این منظور دو اقدام باید انجام گیرد که مستندسازی داشن سازمانی در مرحله نخست آن قرار دارد و در مرحله دوم ضروری است ارتباطات گسترده ای با دستگاه ها و بخش هایی که به مستندسازی دانش مجموعه شان اقدام کرده اند، برقرار شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرج، خاطرنشان کرد: موضوع آی – تی طی سال های آتی حرف نخست را در جهان می زند و ناگزیریم با ورود آگاهانه به آن، از غافله تحولات دور نمانیم.

لازم به ذکر است مقرر شده این پروژه برای نخستین بار و به عنوان پایلوت در معاونت فنی و عمرانی شهرداری کرج اجرایی شود.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*