پنج شنبه, ۶ تیر , ۱۳۹۸

چوب گرانی ارز لای چرخ صنعت/درآمد دلال از تولیدکننده بیشتر است

روتیتر:روزگار صنعت با افزایش تحریم‌ها سیاه شده، چوب گرانی ارز لای چرخ صنعت و کمبود نقدینگی باعث شده تأمین مواد اولیه برای صنعتگران هرروز مشکل‌تر از دیروز شود.

 

به گزارش روتیتر : از البرز به‌عنوان استانی صنعتی بیخ گوش پایتخت یاد می‌شود، استانی که به گفته متولیان دارای سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی است. بسیاری از برندهای ملی در این استان مشغول فعالیت هستند، همچنین استقرار بزرگ‌ترین شهرک صنعتی کشور یا به عبارتی خاورمیانه در این استان باعث شده از البرز به‌عنوان قطب صنعتی کشور یاد شود.

استقرار ۵۰ شرکت دارویی بزرگ در البرز یکی دیگر از افتخارات این استان به‌حساب می‌آید، به‌طوری‌که رتبه دوم کشور از حیث تعداد واحدهای دارویی را به خود اختصاص داده است.

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان البرز شش شهرک غیردولتی و پنج شهرک دولتی در این استان وجود دارد و سه مصوبه دولت نیز در خصوص احداث شهرک‌های صنعتی نظرآباد۲، هشتگرد و کرج معطل‌مانده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز نیز روند صادرات در استان را افزایشی می‌داند و می‌گوید: در شرایط کنونی صادرات برخی تولیدات به دلیل اختلاف نرخ ارز مقرون‌به‌صرفه است.

جهانگیر شاهمرادی در خصوص وضعیت حال حاضر صادرات واحدهای صنعتی استان البرز به خبرنگار مهر می‌گوید: تولیدات زیادی از این استان به کشورهای مختلف دنیا صادر می‌شود و کشورهای همسایه بخش مهمی از بازار فروش تولیدات واحدهای صنعتی البرز را به خود اختصاص داده‌اند، در برخی صنایع مانند دارو، صادرات زیادی به کشورهایی ازجمله ترکیه و روسیه از این استان انجام‌شده است.

گلایه تولیدکنندگان از نرخ بالای سود بانکی

وی اضافه می‌کند: تولیدات صنایع آرایشی و بهداشتی واحدهای صنعتی استان البرز هم به کشورهای زیادی صادر می‌شود و در مورد مشتقات نفتی تولید این استان، صادرات به کشورهای آفریقایی هم تعریف‌شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز بابیان اینکه شرکت‌های تولیدکننده انواع مواد غذایی و یا واحدهای تولید مواد پلاستیکی هم سهم بالایی در صادرات این استان دارند، می‌گوید: هرچند در شرایط اقتصادی کنونی کشورمان و به دلیل وجود تحریم‌ها، برای تأمین مواد اولیه واحدهای صنعتی با مشکلاتی مواجه هستیم اما در کل صادرات این استان نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده است.

درحالی‌که بسیاری از مسئولان در جلسات و کارگروه‌های تخصصی مدعی برداشتن سنگِ سر راه صنعتگران هستند، اما این قشر بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده و مدعی است که گرانی متهم ردیف اول وضعیت موجود است، در این وانفسا چه‌بسا بسیاری از صنعتگران تا مرز ورشکستگی رفته یا کارخانه هایشان به حالت تعطیل درآمده‌اند.

مروری اجمالی بر مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان نشان می‌دهد که بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان از نرخ بالای سود بانکی گلایه دارند، به‌طوری‌که دهم مردادماه جاری محمدعلی نجفی استاندار البرز در این کارگروه گفته بود؛ طبق قانون اگر مدیران بانک‌ها در استان‌ها برخلاف قوانین عمل کنند، مدیران عامل در کشور باید پاسخگو باشند.

افزایش تحریم‌ها، عدم وجود نقدینگی برای تأمین مواد اولیه و افزایش لحظه‌ای نرخ ارز روزگار صنعت را سیاه کرده و باعث شده بسیاری از کارگران خانه‌نشین شونداستاندار البرز همچنین از بانک‌های استان خواسته بود نسبت به انجام وظایف خود در قبال صنعتگران و تولیدکنندگان استان به‌درستی عمل کنند تا چرخ صنعت بچرخد و فرصت‌های شغلی ایجاد شود.

افزایش تحریم‌ها، عدم وجود نقدینگی برای تأمین مواد اولیه و افزایش لحظه‌ای نرخ ارز روزگار صنعت را سیاه کرده و باعث شده بسیاری از کارگران خانه‌نشین شوند.

میثم محمد زاده مدیرعامل یکی از کارخانه‌های چاپ و بسته‌بندی استان البرز در خصوص مشکلات حوزه کاری خود به خبرنگار مهر می‌گوید: عدم امنیت ورود کالا در آینده نزدیک مهم‌ترین مشکل صنعت است.

وی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه صنعتی می‌گوید: این مهم موجب نیاز به نقدینگی بالا برای تهیه مواد اولیه می‌شود به همین منظور توان کارخانه‌ها برای خرید مواد اولیه کاهش پیدا می‌کند.

این صنعت‌گر البرزی بابیان اینکه تمام تلاش خود را می‌کنیم که تعدیل نیرو در کارخانه نداشته باشیم و خود را در شرایط سخت حفظ کنیم، اضافه می‌کند: اگر برای صنعت و کاهش قیمت ارز کاری انجام نشود، قطعاً شاهد تعدیل نیرو خواهیم بود.

عبور از هفت خوان رستم برای خرید مواد اولیه

محمد زاده ارز دولتی را تنها یک شایعه می‌داند و می‌گوید: ارز دولتی حرفی بی‌ربط است که فقط گفته می‌شود، تأمین‌کننده‌های مواد اولیه با مشکلات ارزی مواجه هستند و نمی‌توانند ارز دولتی تهیه کنند. مواد اولیه‌ای که وارد می‌شود نیز به علت تغییر قیمت‌ها به‌سختی پیدا می‌شود.

به گفته وی به خاطر تغییرات ساختار اداری امکان انتقال ارز به خارج از کشور نیز وجود ندارد.

این صنعتگر البرزی خاطرنشان می‌کند: به علت عدم امنیت قیمت کالاها، فروشنده‌های کالا بسیار کم هستند و آن‌هایی هم که کالا می‌فروشند، با هزینه بالا می‌فروشند و نقد هم می‌خواهند.

یکی دیگر از صنعتگران حوزه چوب نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: اخیراً برای خرید چوب و مواد اولیه موردنیاز به مشکل برخورده‌ایم، نوسان قیمت‌ها باعث شده که فروشندگان مواد اولیه تمایلی به فروش نداشته باشند، برای خرید چوب‌های «ام.دی.اف» باید از هفت‌خان رستم بگذریم، این مسئله در خرید نقد و غیر نقد مشهود است.

آقای مهدی زاده به کاهش خرید مبل و تولیدات صنعت چوب در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: تولید را متوقف کرده‌ایم، کارگران در مرخصی به سر می‌برند شاید اوضاع کمی بهتر شود.

این صنعتگر البرزی به موج گرانی‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: تا پیش‌ازاین مشکلاتی وجود داشت، پس از موج گرانی‌ها مشکلات چندین برابر شده است، از پس مشکلات برنمی‌آییم و نمی‌دانیم این وضعیت تا کی ادامه دارد.

درآمد دست‌فروش و دلال از تولیدکننده بیشتر است، وقتی نمی‌توانیم تولید کنیم، توصیه من به کارگران کارخانه‌ام این است که دست‌فروشی کنندمهدی زاده می‌گوید: برخی از تولیدکنندگان چند شریک دولتی دارند که باید به آن‌ها سود بپردازند، علاوه بر این‌ها مشکلات دیگری چون نبود بازار فروش، افزایش قیمت ارز و غیره گلوی صنعت را می‌فشارد.

وی با اشاره به انتظار تولیدکنندگان از دولت، می‌گوید: از دولت انتظار می‌رود به‌جای سنگ‌اندازی، راه را برای صنعتگر و تولیدکننده‌ای که به عشق مردم کار می‌کند، باز کند.

این صنعتگر البرزی با تأکید بر اینکه کارخانه‌ای پنج هزار متری دارد و تجهیزات آن جدید و کامل است، می‌گوید: این کارخانه در صورت رفع مشکلات صنعت چوب، ظرفیت ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر را دارد.

مهدی زاده می‌گوید: درآمد دست‌فروش و دلال از تولیدکننده بیشتر است، وقتی نمی‌توانیم تولید کنیم، توصیه من به کارگران کارخانه‌ام این است که دست‌فروشی کنند.

اما رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز در خصوص مشکلات صنعتگران برای تأمین مواد اولیه، می‌گوید: در شرایط کنونی با توجه به نوسان نرخ ارز در بازار و بخش‌نامه‌های روزانه وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی که در این رابطه اعلام می‌شود، تولیدکنندگان با سرگردانی مواجه هستند؛ زیرا آن‌ها به‌درستی نمی‌دانند قیمتی که برای خرید مواد اولیه پرداخت می‌کنند با درآمد حاصل از تولید محصولات آن‌ها در بازار قابل‌رقابت خواهد بود یا خیر.

کالاهای ارائه‌شده در بورس تنها به افراد خاصی واگذار می‌شود

رحیم بنامولایی می‌افزاید: تا زمانی که ثبات اقتصادی نداشته باشیم و شناور بودن نرخ ارز نیز متوقف نشود، بیشتر تولیدکنندگان همچنان در سردرگمی خواهند بود و به سمت تعطیلی کارخانه‌ها پیش می‌روند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید در این خصوص چاره‌اندیشی کند، ادامه می‌دهد: اگر قرار باشد دولت برای حل این موضوع قیمت‌ها را در بازار کنترل کنند ضروری است که به هنگام ثبت سفارش‌ها، کدهایی تعیین شود تا از زمان ورود کالا و مواد اولیه به گمرک و پخش در بازار، این موارد قابل‌پیگیری باشد و مشخص شود دست کدام تولیدکننده رسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز بابیان اینکه در بحث مواد اولیه کالاهای ارائه‌شده در بورس تنها به افراد خاصی واگذار می‌شود، می‌گوید: این افراد به هر قیمتی که می‌خواهند مواد اولیه را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند، از این موضوع گلایه‌مند هستیم.

بنامولایی تأکید می‌کند: کارخانه‌هایی که بنا به دلایلی در سطح استان البرز تعطیل‌شده است، باید شناسایی و آمار آن‌ها به‌روز شود، باید وضعیت روشنی از صنایع فعال در سطح شهرک‌های صنعتی استان داشته باشیم.

وی می‌گوید: توزیع مواد اولیه به قیمت عادلانه در میان صنعتگران و تولیدکنندگان نیز یک اقدام مهم دیگر در کنار کنترل وضعیت صنایع است تا ضمن حمایت از زنجیره تولید و کنترل سطح اشتغال به سمت مصرف بیشتر کالای ایرانی و کاهش واردات پیش رویم.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*