شنبه, ۴ خرداد , ۱۳۹۸

برندگان جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۸ میلادی اعلام شد

روتیتر:جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۸ میلادی به «جیمز پی آلیسون» از آمریکا و «تاسوکو هونجو» از ژاپن به دلیل کشف روش درمان سرطان از طریق مسدود کردن تنظیم منفی ایمنی تعلق گرفت.

به گزارش  روتیتر از بنیاد نوبل، ازسال ۱۹۰۱ میلادی تاکنون، جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی به ۲۱۴ نفر تعلق گرفته است.
نوبل به تحقیقات پزشکی علاقه جدی داشت. او از طریق انیستیتوی کارولینسکا با یک پزشک سوئدی به نام یانس سوهانسن آشنا شد و در سال ۱۸۹۰ با وی قراردادی را منعقد کرد که بر اساس آن یوهانسن مدت کوتاهی در لابراتوار نوبل واقع در منطقه سوران فرانسه مشغول به کار شد. حوزه علوم پزشکی یا فیزیولوژی، سومین حوزه مورد علاقه نوبل بود که در وصیت نامه او جایزه ای برای آن تعیین شده است.
لازم به یادآوری است که نامزدهای دریافت جایزه نوبل علوم پزشکی یا فیزیولوژی بر اساس سازوکاری مشخص، توسط بنیاد نوبل واقع در انیستیتوی کارولینسکا انتخاب می شوند و هیچ شخصی نمی تواند خارج از چارچوب مشخص شده‏، خود را به عنوان نامزد دریافت این جایزه معرفی کند.
جایزه نوبل از سال ۱۹۰۱ میلادی به پاسداشت دستاوردهای فوق العاده محققان از سراسر جهان، در پنج زمینه فیزیک‏، شیمی، علوم‏ پزشکی‏ یا فیزیولوژی، ادبیات و برقراری صلح، اهدا شده است.

دانستنی هایی درباره جایزه نوبل پزشکی
-بین سال های ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۷ میلادی، ۱۰۸ جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی اهدا شده است.
-تابحال ۱۲ زن موفق به دریافت جایزه نوبل در حوزه پزشکی شده اند.
-دانشمند کانادایی Frederick G. Banting، در سال ۱۹۲۳ در سن ۳۲ سالگی به دلیل کشف انسولین موفق به دریافت جایزه نوبل شد و توانست لقب جوانترین برنده جایزه نوبل در حوزه پزشکی را به خود اختصاص دهد.
-مسن ترین برنده جایزه نوبل پزشکی Peyton Rous نام دارد که در سال ۱۹۶۶ و در سن ۸۷ سالگی به دلیل کشف ویروس های ایجادکننده تومور موفق به دریافت نوبل شد.
-متوسط سن برندگان نوبل فیزیولوژی و پزشکی ۵۸ سال است.
-۳۹ جایزه نوبل پزشکی به یک برنده اهدا شده است. ۳۲جایزه به دو نفر تعلق گرفته است و ۳۷ جایزه بین سه نفر مشترک است.
***
آلفرد نوبل در تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۱۸۳۳ در شهر استکهلم کشور سوئد به دنیا آمد. خانواده او از نوادگان اولاف رودبک، یک‏ نابغه مشهور سوئدی بودند که در قرن هفدهم، دوران پرشکوه قدرت نمایی سوئد در اروپای شمالی، می زیستند. نوبل در ۱۷ سالگی به پنج زبان زنده دنیا کاملا مسلط بود و اشعار و داستان هایی از وی به جای مانده است. وی همچنین به موضوعات اجتماعی و صلح علاقمند بود و دیدگاه های رادیکال داشت.
بنیاد نوبل در سال ۱۹۸۵ میلادی در پی تنظیم وصیت نامه آلفرد نوبل، شکل گرفت. نوبل بخش عمده ثروتش را برای جایزه ای درنظر گرفت که با نام خود او به برجسته ترین تلاش ها در پنج زمینه مذکور اهدا می شود.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*