شنبه, ۴ خرداد , ۱۳۹۸

عملیات حفاری طولانی‌ترین تونل جاده‌ای خاورمیانه به پایان رسید

روتیتر: عملیات حفاری تونل شرقی البرز به‌عنوان طولانی‌ترین تونل جاده‌ای خاورمیانه به طول شش هزار و ۴۰۰ متر در منطقه دو آزادراه تهران – شمال با حضور وزیر راه به پایان رسید.

به گزارش روتیتر، صبح امروز مراسم اتمام عملیات حفاری تونل شرقی البرز واقع در منطقه دو آزادراه تهران- شمال با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس بنیاد مستضعفان، استاندار البرز و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و جمعی دیگر از مسئولان استان و کشوری در محل پروژه برگزار شد.

قرارداد حفاری و لاینینگ این تونل سال ۸۹ منعقد شد اما اقدامات ویژه‌ای از دهانه شمالی و جنوبی در اواخر سال ۹۳ به وقوع پیوست.

این پروژه از شرایط زمین‌شناسی ویژه‌ای برخوردار است که ازجمله آن می‌توان به سازند کرج، دورود و شمشک و همچنین ناپایداری تکتونیکی و ورم‌های گسلی اشاره کرد.

مجموعه تونل البرز شامل سه رشته تونل طولی به طول شش هزار و ۴۰۰ متر شامل تونل‌های رفت‌وبرگشت و دسترسی است.

در قسمت تونل‌های دسترسی در فواصل هر ۶۰۰ متر دستک‌های نفررو و هر ۵۰۰ متر دستک‌های ماشین‌رو قابل‌رؤیت است.

قطر تونل اصلی ۱۳ متر و هر ۵۰۰ متر پارکینگی در نظر گرفته‌شده است. از ویژگی‌های این تونل می‌توان به کاهش زمان و مصرف سوخت اشاره کرد به‌طوری‌که ارتفاعات کندوان به‌طور کامل حذف می‌شود، از طرفی این تونل دارای سقف دوم کاذب برای جداسازی هوای پاک از آلوده است.

در این تونل جت فن‌های پرقدرت دمنده و مکنده نصب‌شده و از سیستم حساس برای انواع گازها، مهار آتش و تهویه هوا و مدیریت هوشمند ترافیک بهره می‌برد

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*