یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸

جانشین قرارگاه پدافند هوایی: سامانه موشکی باور۳۷۳ “Vertical launch” است

روتیتر:جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ورتیکال لانچ بودن سامانه باور۳۷۳ را تأیید کرد.

 

به گزارش روتیتر: باور۳۷۳ یک سامانه پدافند هوایی برد بلند تماماً ایرانی است که توسط متخصصان صنایع دفاعی کشورمان طراحی و تولید شده است. مرداد ماه سال ۹۵ درجریان بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه دستاوردهای دفاعی از سامانه باور۳۷۳ و اجزای مختلف آن رونمایی شد. اما از آن زمان تا کنون اطلاع دقیقی از نحوه عملکرد این سامانه پدافندی منتشر نشده است.

بیشتر بخوانید

تصاویری که سال ۹۵ از سامانه باور۳۷۳ منتشر شد، نشان می‌داد لانچرهای پرتاب موشک این سامانه از نوع عمودپرتاب یا ورتیکال لانچ (Vertical launch) هستند اما هیچ مسئولی تاکنون این موضوع را به‌صورت رسمی تأیید نکرده بود.


رادار آرایه فازی معراج۴ متعلق به سامانه موشکی باور۳۷۳

اخیراً شبهاتی پیرامون ورتیکال لانچ بودن باور۳۷۳ در فضای مجازی مطرح شده و گفته می‌شد لانچرهای این سامانه عمودپرتاب نبوده و از نوع زاویه‌پرتاب هستند.

در همین رابطه، امیر علیرضا الهامی جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم ضمن تأیید ورتیکال لانچ بودن سامانه موشکی باور۳۷۳ گفت: لانچر موشک‌های این سامانه از نوع  زاویه‌پرتاب نبوده و عمودپرتاب یا ورتیکال لانچ هستند.

بیشتر بخوانید

وی درباره زمان عملیاتی شدن سامانه پدافندی باور۳۷۳ اظهار داشت: زمانی که قرار است یک سامانه پدافندهوایی در حد باور۳۷۳ که سامانه‌ای بسیار پیچیده بوده و از اجزای مختلفی تشکیل شده ساخته شود، به تست‌ها و آزمایشات مختلفی نیاز دارد که هرچه به مراحل پایانی این آزمایش‌ها نزدیک می‌شویم، این تست‌ها پیچیده‌تر می‌شوند.


لانچرهای سامانه موشکی باور۳۷۳

امیر الهامی ادامه داد: ما در حال طی مراحل پایانی تست‌های سامانه باور۳۷۳ هستیم و تلاش می‌کنیم این سامانه تا پایان سال عملیاتی شود.


به گزارش تسنیم، ورتیکال لانچ یا پرتابگر عمودی موشک‌ها یکی از انواع لانچرهای پرتاب موشک است که در سامانه‌های مختلف موشکی به‌ویژه سامانه‌های پدافندی از آن استفاده می‌شود.

در سامانه‌های ورتیکال لانچ، موشک به دو صورت “cold launch” (پرتاب سرد) و “hot launch” ( پرتاب گرم) پرتاب می‌شود. در سامانه‌های هات لانچ مانند باور۳۷۳، موتور موشک داخل پرتابگر، روشن می‌شود اما در سیستم‌های پرتاب سرد مانند سامانه موشکی S-300، ابتدا موشک به‌وسیله بوسترهای کمکی، از لانچر به بیرون پرتاب شده و پس از فاصله گرفتن موشک از لانچر، موتور اصلی موشک روشن شده و موشک روانه هدف می‌شود.


لحظه پرتاب موشک ۴۸N6 از سامانه اس۳۰۰ به بالا توسط بوسترها

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*