یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸

روستایی زیر باران سنگ و صخره/ جان اهالی «رجب‌علی» در خطر است

روتیتر: اهالی روستای «رجب‌علی» با توجه به قرار گیری روستای خود در میان دره و خطر ریزش سنگ و صخره، شب‌ها را با کابوس به روز می‌رسانند، موضوعی که باید هشداری جدی برای مسئولان باشد.

 

به گزارش روتیتر : گاهی اوقات توپوگرافی و موقعیت جغرافیایی یک منطقه مانند روستادر معرض خطرات جدی ناشی از حوادث طبیعی مانند ریزش کوه، رانش، سیلاب و امثال آن قرار می گیرد و در این صورت اهالی قبل از هر نیاز ابتدا باید به فکر رفع بحرانی باشند که جان و مالشان را تهدید می کند.

روستای «رجب علی» زیر باران سنگ و صخره!

روستای «رجب علی» پلدختر یکی از روستاهای بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر است که ساکنان آن در گذشته شاید بدون توجه به کوهی که ممکن است یک روز روی سر آنها خراب شود، تنها به خاطر مسائل مطرح در آن زمان یعنی حکم پناهگاه بودن کوه و نزدیکی به رودخانه «کشکان»، در آنجا اسکان گزیده اند، غافل از آن که امروز پس از سال ها بر اثر فرسایش، رخدادها و عوامل طبیعی که به مرور زمان بر اثر تغییرات زمین اتفاق افتاده و اثرات آن روز به روز بیشتر می شود با خطر جدی ریزش مواجه شوند.

خبرنگار مهر با پیمودن حدود ۴۰ کیلومتر از پلدختر برای آگاهی از کم و کیف این موضوع راهی روستای «رجب علی» شد تا از نزدیک از زبان اهالی، مسائل و مشکلات آنها را در این زمینه جویا شود.

یکی از اهالی روستای «رجب علی» در گفت و گو با خبرنگار مهر در پلدختر، اظهار داشت: روستای ما در دامنه کوهی واقع شده که در فصل بارندگی و هنگام بارش باران سنگ ها و صخره ها  از کوه به سمت روستا سرازیر می شوند و از ابتدا تا انتهای آن را در بر می گیرند.

نگرانی از ریزش کوه هنگام بارندگی

عزیزعلی غلامی افزود: چند بار هنگام بارندگی این ریزش اتفاق افتاده که خوشبختانه تا کنون تلفات جانی نداشته اما این امکان و نگرانی وجود دارد که در بارندگی های آینده خطر آن منازل و جان اهالی را تهدید کند.

اگر تا قبل از آغاز فصل بارندگی چاره ای برای این مشکل اندیشیده نشود فاجعه ای بزرگ در انتظار اهالی روستا خواهد بودوی، یادآورشد: اگر تا قبل از آغاز فصل بارندگی چاره ای برای این مشکل اندیشیده نشود فاجعه ای بزرگ در انتظار اهالی روستا خواهد بود.

یکی دیگر از اهالی روستای «رجب علی» پلدختر، گفت: بخشی از منازل اهالی که در پایه و دامنه کوه قرار دارند و به سقوط سنگ ها نزدیک تر هستند خطر بیشتری آنها را تهدید می کند.

نورالدین اسدی، افزود: بافت کوهی که در بالای روستای ما قراردارد از صخره ها و سنگ های بزرگ با بافت خاک نرم و قابل شستشو تشکیل شده که سال گذشته طی ۲ مرحله بارندگی لایه هایی از آن دچار ریزش شد به گونه ای که از کوه جدا و با ریزش داخل روستا تمام آبادی را در بر گرفت.

جان مردم روستا در خطر است

یکی دیگر از اهالی روستا با بیان اینکه اگر بارش ها در این روستا آغاز شود حادثه ای جدی جان اهالی را تهدید می کند، گفت: با وجود تهدید ها و خطراتی که سنگ ها و صخره های کوه بالای روستا برای ساکنان دارد به ویژه هنگام بارندگی باید هر لحظه با ترس و دلهره سر به بالین بگذاریم که مبادا سنگ ها روی سر ما بریزند.

حمید فریدونی، افزود: برای رفع این مشکل بارها به مسئولان مراجعه شده اما تا کنون از طرف هیچ کدام از دستگاه های شهرستان اقدام لازم، عملی و مفیدی در این رابطه صورت نگرفته است.

دهیار روستای «رجب علی» پلدختر در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: این روستا با حدود ۲۰۰ نفر جمعیت و ۶۵ خانوار جزو بخش معمولان و از توابع شهرستان پلدختر است که در دامنه کوه واقع شده است.

سال ها است که اهالی روستا، شب ها را با هزار کابوس وحشتناک به صبح رسانده اندجواد فریدونی افزود: تمام روستا در معرض خطر ریزش صخره ها و ترانشه های کوه در بالا دست آن است به گونه ای که با اولین بارندگی یا زلزله، صخره ها و ترانشه ها به حرکت در آمده و روی روستا می ریزد.

وی تصریح کرد: سال ها است که اهالی روستا، شب ها را با هزار کابوس وحشتناک به صبح رسانده اند، بنابر این پیش بینی می شود با وقوع بارندگی یا زلزله با ریزش صخره ها و سنگ ها روی روستا یک فاجعه انسانی رخ دهد.

مسئولان قبل از وقوع حادثه ورود کنند

فریدونی، یادآور شد: این مشکل در جلسه ۲۸ شهریور ماه امسال با حضور معاون امور عمرانی استانداری لرستان مطرح شد و اکنون نیز به این موضوع تاکید می شود تا قبل از وقوع هر گونه حادثه به این مهم توجه شود.

وی، افزود: لازم است در این شرایط بحران، مجموعه دستگاه های تصمیم گیر با همکاری و تلاش یکدیگر برای رفع این مشکل کمک کنند زیرا اگر هر چه زودتر برای حل این مشکل اقدام نشود این موضوع می تواند حادثه ای هولناک را رقم بزند و منجر به بروز فاجعه ای عظیم شود.

دهیار روستای «رجب علی» پلدختر از مسئولان حوزه مدیریت بحران و حوادث استانداری لرستان خواست قبل از وقوع حادثه به این روستا و چند روستای دیگر در راستای رفع مشکل ورود کنند.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*