پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰

اهمیت بهداشت در مدیریت شهری

روتیتر: دکتر جواد چپردار یاداشتی با این عنوان «اهمیت بهداشت در مدیریت شهری» را در اختیار سایت خبری شهروند البرز قرار داده است که در ادامه می خوانید.

به گزارش روتیتر: در یادداشت دکتر جواد چپردار آمده است: «سلامت روحی و روانی شهروندان ما را دررسیدن به شهر سالم و پایدار رهنمون می‌سازد. مقوله بهداشت که می‌تواند از فرد، جامعه تا محیط شهری را شامل شود از آن مؤلفه‌هایی است که معمولاً در کلان‌شهرها و در میان تخصص‌های عمران و شهرسازی به فراموشی سپرده می‌شود.

گاهی مدیران شهری غافل می‌شوند که شهرسازی و احداث ابنیه عمرانی بدون لحاظ مطالعات زیست‌محیطی جز خسارت، ترافیک، آلودگی محیط‌زیست، سلب آرامش روانی شهروندان چیز دیگری را به ارمغان نخواهد آورد و در کالبد شهرهای بزرگ اگر بهداشت و محیط‌زیست نادیده گرفته شود بدون تردید افسردگی، ناهنجاری و درهم‌ریختگی از سیما و منظر شهری تا جسم، جان و روح شهروندان را تحت تأثیر خود دارد و بدیهی می‌نماید. در یک شهر زنده، پویا و پایدار در بسیاری از مقاطع بهداشت حرف اول را خواهد زد.

در حوزه‌های سازمانی شهرداری نیز برخی از مدیریت‌ها با تخصص بهداشت مرتبط بوده و از قالب کمیسیون تخصصی بهداشت و زیست‌محیطی می‌شود به تحول، اصلاح و ارتقاء آن سازمان یا مدیریت شهری رسید.

معاونت خدمات شهری و سازمان پسماند ازجمله آن مدیریت‌ها هستند که زباله‌های خانگی، زباله‌های عفونی یا بیمارستانی، زباله‌های صنعتی، آلاینده‌ای ترافیکی یا صنایع، حیوانات موذی، سگ‌های ولگرد، دفن اموات، فضای سبز، سیما و منظرهای سلامت شهری به تخصص بهداشت و زیست‌محیطی شورای شهر و ارتقاء کمیسیون‌های مربوطه در شوراهای اسلامی کلان‌شهر بستگی مستقیم دارد.

اینکه کلان‌شهر کرج هنوز در ارتقاء و آموزش فرهنگ تولید زباله از جانب شهروندان اعم از خانگی، عفونی و صنایع و یا سبک و شیوه جمع‌آوری این طلای کثیف موفق نبوده قطعاً به‌واسطه تأثیر پازل بهداشت و آموزش فرهنگ شهروندی در مدیریت‌های شهری است.

ضرورت شورای شهر با  تخصص آکادمیک در حوزه بهداشت و محیط‌زیست در کالبد مدیریت‌های شهرداری از معاونت خدمات شهر و پسماند شهری گرفته تا آرامستان ها و از سیما و منظر شهری تا مهدکودک‌ها همه به‌روشنی عیان و بدیهی گردیده است.

اینکه گفته می‌شود مدیریت شهرداری و شوراهای اسلامی شهر «من المهد الی اللحد» هستند بیراه نیست چون مدیریت شهری از مهدکودک‌ها تا آرامستان و دفن اموات دخیل بوده و بهداشت مقوله تفکیک‌ناپذیر در بطن  این مدیریت عظیم و گسترده شهری است. 

شهر زنده و پویا از تخصص‌های آکادمیک مستقر در  کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر با بهره‌مندی از اعضای متخصص در این حوزه که سبقه مدیریت شهری را نیز تجربه کرده و در کنار کارنامه آکادمیک از آن بی‌بهره نبوده‌اند، حادث می‌شود و این مهم با انتخاب کاندیداهای اصلح و متخصص باسابقه آشنایی مدیریت‌های شهری است که محقق می‌گردد.

و باز آن اولویت بسیار مهم که در انتخابات شورا، تخصص و کارآمدی افراد در کنار ولایتمداری و انقلابی بودن اهمیت دارد و انتخاب افراد با لحاظ همه این مؤلفه‌ها بصیرت، هوشمندی و دوراندیشی را می‌طلبد که انشا الله مردم فهیم، انقلابی و ولایتمدار کلان‌شهر کرج در این عرصه‌ی پیش رو نیز به شایستگی چون سایر میدان‌ها پیروز میدان نهایی حضور یابند.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*