سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد ۹۲.۴ درصدی مبتلایان/ سوغات سفرهای نیمه خرداد این هفته از راه می‌رسد + نقشه و نمودار

روتیتر: درحالی که نرخ ابتلای بیماران جدید به ویروس منحوس روز گذشته نسبت به اول هفته یکباره رشدی نزدیک به ۲ برابر را تجربه کرد برخی از کارشناسان معتقدند، این تغییر معنادار سوغات سفرهای تعطیلات نیمه خرداد و بی‌توجهی به پروتکل‌ها است.

به‌گزارش روتیتر : روز گذشته انتشار آمارهای رسمی وزارت بهداشت در زمینه همه‌گیری کرونا نشان داد پیش‌بینی کارشناسان بهداشت و درمان از نتیجه بی‌توجهی هموطنان در تعطیلات نیمه خرداد کاملا درست از آب درآمده و به قول معروف سوغاتی سفر در این تعطیلات این هفته از راه خواهد رسید.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد دیروز ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ تعداد ۱۳۹۸ نفر از هموطنان به جمع بیماران کرونایی پیوسته تا به این ترتیب نسبت به شنبه قبل نرخ ابتلای جدید بیماران به ویروس منحوس رشدی معادل ۹۲٫۴ درصد را تجربه کرده باشد، این درحالی است که میزان بستری بیماران نیز در همین دوره تقریبا ۵۴ درصد صعودی شده و اکنون به رقمی معادل ۱۴۹۱ نفر نسبت به ۹۷۳ نفر شنبه قبلی افزایش یافته است.

از سوی دیگر اگرچه تعداد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به ابتدای هفته کاهش حدود ۳۰۰ نفری را تجربه کرده و اکنون ۳۵۴۹ اعلام شده اما با درنظر گرفتن افزایش میزان بیماری زایی ویروس منحوس بخصوص با نوع جهش یافته احتمال اینکه یکی دو روز آینده این رقم دوباره به بالای ۴ هزار نفر افزایش یابد و به دنبال آن هم شاعد عبور تعداد متوفیان از مرز ۸۲ هزار نفر باشیم.

در این زمینه کارشناسان بهداشت و درمان دقیقا مثل مسئولان وزارت بهداشت تاکید دارند بادرنظر گرفتن کند شدن روند واکسیناسیون و ورود انواع ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی به کشور بهترین راهکار رعایت پروتکل‌های بهداشتی و البته اجرای دقیق فاصله‌گذاری اجتماعی است.

بیشتر بخوانید

روز سیاه کرونایی هرمزگان رقم خورد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، شرایط کرونایی در استان هرمزگان روند بسیار خطرناکی به خود گرفته و تمامی آمارها به شکلی کاملا محسوسی در حال افزایش هستند. 

تمام شهرستان‌ها در حال حاضر با شیوع شدید بیماری مواجه هستند و آمارها شامل ابتلا، بستری، قرنطینه در منزل و مرگ و میر کرونایی همچنان بر مدار صعودی هستند اما هیچ گام موثری برای کنترل این شیوع و همه گیری دیده نمی‌شود. 

پایتخت و مسئولان بهداشت و درمان کشور نسبت به هرمزگان بی تفاوت هستند و گویا اهمیتی ندارد در این استان چه فاجعه‌ای در حال وقوع است، از نامه درخواست تعطیلی ۳ روزه هرمزگان بیش از یک هفته گذشت اما دریغ ازیک واکنش معمولی به این درخواست! 

در سایه سکوت مرکز نشینان هرمزگانی‌ها امروز داغدار عزیزان خود هستند که یکی پس از دیگری جان خود را از دست می‌دهند و روز به روز بر تعداد موارد جان باخته افزوده می‌شود. 

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۲۸۵۱۰۰ تست از افراد مشکوک گرفته شده و بیشتر بیماران دارای نوع جهش یافته انگلیسی هستند. 

وی افزود: در حال حاضر ۵۵۰ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۸۲ نفر در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت ۲۱ بیمار وخیم است. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بیماران قرنطینه خانگی نیز رشد چشمگیری دارند و در آستانه ۱۰ هزار نفر شدن هستند، در حال حاضر ۹۴۸۸ نفر قرنطینه در منزل هستند. 

وی با اشاره به وقوع یک روز سیاه کرونایی در هرمزگان نیز گفت: متاسفانه در هفته‌های گذشته شاهد افزایش قابل ملاحظه موارد جان باخته کرونایی هستیم و این مسئله نگران کننده است..

نوروزیان تصریح کرد: در شبانه روز گذشته در استان هرمزگان متاسفانه کرونا جان ۱۲ بیمار دیگر شامل ۵ مرد و ۷ زن در محدوده سنی ۳۲ تا ۹۹ سال از شهرستان‌های بندرلنگه، بندرعباس، قشم، میناب، سیریک و بندرخمیر را گرفت و شمار جان باختگان کرونایی در این استان به ۱۳۳۳ نفر رسید. 

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

آمار فوت ناشی از کرونا در ایلام روند کاهشی دارد

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام  از روند کاهشی آمار فوت ناشی از کرونا در استان ایلام خبرداد و اظهار داشت: تعداد فوتی های ناشی از کرونا در این استان روند کاهشی دارد و پنجمین روز متوالی بدون فوتی کرونا در این استان ثبت شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: در هفته گذشته تنها در روز شنبه ۲ مورد فوتی کرونا رخ داد و پس از آن پنج روز بدون فوتی ثبت شد این در حالیست که هفته ماقبل آن هشت نفر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه روز گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده، مجموع فوتی های استان تا این لحظه همچنان ۷۹۶ نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۶۵ ابتلای جدید کرونا روز گذشته شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۳۹ هزار و ۲۷۴ نفر افزایش یافت.

 کریمیان افزود: ۱۵ بستری جدید ناشی از کرونا روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند و تعداد بستری های موجود در استان ۹۳ نفر است.

وی با بیان اینکه مجموع بهبودیافتگان کرونا در استان ۳۸ هزار و ۲۰۷ نفر است، اظهار داشت: از بستری های جدید چهار نفر مربوط به ایوان، سه نفر ایلام، سه نفر آبدانان، سه نفر مهران و ۲ نفر نیز مربوط به دره شهر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: شهرستان های ایلام، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و آبدانان، دره شهر، بدره، چرداول، ایوان، سیروان، مهران، ملکشاهی و هلیلان در وضعیت زرد قرار دارند.

 کریمیان تاکید کرد: با وجود عبور از موج سهمگین چهارم و کاهش نسبی فوتی ها، کرونا همچنان در کمین است و ساده انگاری‌ها و عدم رعایت پروتکل ها به شیوع بیشتر آن دامن می زند.

آمار ابتلای کرونایی در قزوین ۱۰۲ درصد افزایش یافت

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به ۴ برابر شدن میزان مبتلایان کرونایی در ۳ روز اخیر اظهار داشت: آمار مبتلایان به کرونا در شبانه‌روز اخیر ۱۰۲ درصد افزایش یافته و از ۱۱۷ به ۲۳۶ نفر رسیده که بسیار نگران‌کننده است و در صورت ادامه عادی‌انگاری و جدی نگرفتن رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیک پنجم کرونای انگلیسی را در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: با این حال در ۲۴ ساعت گذشته میزان مرگ‌ومیر کرونایی ما نصف شده و از ۲ به یک نفر رسیده است و در ضمن میزان بستری‌های روزانه کرونایی هم نسبت به روز پیش یک نفر کمتر شده است که البته هر ۲ مورد یادشده کاهش اثرگذار و محسوسی در مدیریت بیماری کووید محسوب نمی‌شوند.

نامدار همچنین از تثبیت آمار بیماران بدحال کرونایی خبر داد و گفت: میزان بستری‌های زیر دستگاه ونتیلاتور که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت شدید تیم درمانی قرار دارند، طی ۲ روز اخیر روی عدد ۲۲ بیمار ثابت مانده است که امیدواریم این آمار استمرار یافته و هفته آتی به کمتر از ۲۰ نفر هم برسد که البته با توجه به چند برابر شدن ابتلا در روزهای اخیر چنین اتفاقی خیلی بعید است.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین ادامه داد: در ضمن در همین بازه زمانی میزان روزانه بیماران بهبودیافته کرونایی ۲۲ درصد کمتر شده و در شبانه‌روز اخیر ۴۳ نفر با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های سطح استان مرخص شدند.

نامدار یادآور شد: همچنین در حوزه واکسیناسیون هم میزان کل واکسیناسیون ما به حدود ۷۶ هزار تزریق رسیده که ۶۳ هزار و ۲۹۰ تزریق مربوط به نوبت اول واکسیناسیون و مابقی هم مربوط به نوبت دوم واکسیناسیون هستند که البته در حال حاضر با توجه به اختلال در رسیدن آخرین سهمیه واکسن از سبد کوواکس میزان واکسیناسیون روزانه ما به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

آمار بستری‌ها در آذربایجان‌غربی کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، با کاهش آمار مبتلایان به حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد آمار روزهای اوج پیک چهارم، تعداد بستری‌ها هم حدوداً نصف آمار روزهای اوج پیک چهارم رسیده است هرچند که انتظار این بود که این کاهش چندهفته قبل‌تر رخ دهد اما سرانجام این اتفاق مثبت رخ داده و قطعاً کاهش بستری‌ها به معنای کاهش فوتی‌ها هم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با توضیح اجمالی آمار کرونا در استان گفت: رنگ‌بندی شهرها در آذربایجان‌غربی هیچ‌گونه تغییری نکرده است و تعداد مبتلایان نیز همچنان کمتر از ۵۰۰ نفر است به‌طوری که ۴۳۰ نفر در شبانه‌روز گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند  تا تعداد کل مبتلایان به ۱۷۴ هزار و ۸۰۷ نفر افزایش یابد.

جواد آقازاده با اشاره به کاهش بستری‌ها در استان اظهار داشت: خوشبختانه تعداد بستری‌های مشکوک در شبانه‌روز گذشته به ۳۰۱ نفر، تعداد بستری‌های آی‌سی‌یو هم به ۱۴۶ نفر و تعداد بستری‌های سندرم حاد تنفسی نیز به ۷۲۸ نفر کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به کاهش بستری‌های روزانه در مرکز استان افزود: برخلاف روز گذشته تعداد بستری‌های ارومیه اندکی متعادل شده است به‌گونه‌ای که در شبانه‌روز گذشته تعداد بستری‌های روزانه از ۸۲ نفر، به ۶۸ نفر کاهش پیدا کرده‌ است و دو شهر خوی و بوکان که معمولا در رتبه‌های دوم و سوم بیشترین آمار بستری‌های روزانه قرار می‌گیرند هم کاهش هرچند نامحسوسی را در آمار خود نشان می‌دهند.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با پایین خواندن تعداد فوتی‌های کرونایی در استان تصریح کرد: در شبانه‌روز گذشته در آذربایجان‌غربی هفت نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که از این بین، چهار نفر اهل ارومیه، دو نفر اهل بوکان و یک نفر اهل سلماس بوده‌اند و در کل، مجموع فوتی‌های کرونایی استان به چهار هزار و ۶۶۶ نفر افزایش یافته است.

 375 بیمار قطعی بستری در بیمارستان‌های استان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، طبق آخرین آمار رنگ بندی کرونایی اعلام شده در حال حاضر از ۲۳ شهرستان استان کرمان، ۱۳ شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، رودبار جنوب، زرند، کرمان، کهنوج، فاریاب و منوجان در وضعیت نارنجی و ۱۰ شهرستان ارزوئیه، رابر، قلعه گنج، ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، راور، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، وضعیتی که در آمار مبتلایان و بستری‌ها طی سه هفته اخیر در استان کرمان تقریبا ثابت بوده و به گفته مسئولان شکننده است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۳۷۵ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۲۱۲ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۲۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۸۹ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۳۶  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه با بستری ۸۴ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۲۱هزار و ۷۱۴ مورد رسیده است.

وی به فوت ۳ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۲ هزار و ۹۶۹ نفر رسیده است.

شفیعی با ابراز نگرانی از اینکه قبل از مدیریت و کنترل موج چهارم کرونا وارد موج پنجم بیماری در استان شویم تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جنوب کشور درگیر بیماری است و احتمال گردش نوع آفریقایی و هندی ویروس وجود دارد گفت: نمونه آزمایشات تعدادی از بیماران کرونایی و مشکوک استان کرمان به تهران ارسال شده اما تا کنون موارد مثبتی از کرونای آفریقایی و هندی در استان کرمان گزارش نشده است.

شمار قربانیان کرونا در استان خراسان جنوبی به ۹۰۴ نفر رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: در شبانه روز گذشته با ثبت دو مورد فوت جدید ناشی از کرونا تعداد فوتی‌های این بیماری در استان به ۹۰۴ نفر رسید.
کامبیز مهدی زاده بیان کرد: در شبانه روز گذشته ۱۹۲ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا ۵۳ بیمار جدید شامل ۷ مورد بستری و ۴۶ مورد سرپایی شناسایی شدند.
وی افزود: از این تعداد ۱۴ مورد از شهرستان قاینات، ۲۱ مورد از شهرستان بیرجند، شهرستان‌های بشرویه و طبس هر کدام ۱ مورد، شهرستان‌های خوسف، درمیان و زیرکوه و فردوس هر کدام ۲ مورد، شهرستان سرایان ۳ مورد و شهرستان سربیشه نیز ۵ مورد جدید کرونا شناسایی شدند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همزمان در شبانه روز گذشته از ۱۰۹ تست سریع کرونا نیز ۱۹ بیمار جدید شناسایی شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۵ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که ۸۲ نفر کرونا مثبتند، افزود: از این تعداد ۱۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۲ نفر نامساعد است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تا امروز 59 هزار و ۴۰۶ تست مولکولی کرونا در استان انجام شد که ۲۱ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شد.
مهدی زاده یادآور شد: تاکنون ۴۲ هزار و ۷۶۴ نفر در استان واکسن کرونا در نوبت اول و ۶ هزار و ۳۸ نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

بوشهر روز گذشته بدون فوتی کرونای پشت سر گذاشت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی سبب کنترل زنجیره انتقال بیماری کرونا می‌شود اظهار داشت: از مردم در خواست می‌شود بیش از پیش موارد بهداشتی را رعایت کنند و ضمن پرهیز از از دورهمی‌ها و تجمعات از روش خرید الکترونیکی و کارت‌های بانکی استفاده کنند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر ویروس‌های کرونا در جامعه را جهش یافته دانست و بیان کرد: ابتلا به این بیماری جهش یافته سریع انجام می‌شود و بسیار خطرناک که رعایت دستورالعمل بهداشتی امری مهم و ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر باتأکید بر عدم حضور در تجمعات تبلیغات نامزدهای انتخاباتی تصریح کرد: انتخابات نباید سبب سهل‌انگاری و ساده‌انگاری در رعایت اصول بهداشتی مقابله با کرونا شود باید حتما دستورات بهداشتی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

وی تهویه مناسب در خانه و محیط‌های سربسته، استفاده از ماسک، رعایت فاصله، شرکت نکردن در تجمعات و شستشوی مرتب دست‌ها را از مهمترین عوامل جلوگیری از ابتلای به کرونا عنوان کرد.

کشمیری با بیان اینکه روز گذشته، فوت بیمار مبتلا به کرونا در استان گزارش نشده است گفت: تاکنون یک‌هزار و ۱۹۳ نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به فوت ‌آقای ۲۳ ساله در شهرستان کنگان اظهار کرد: این شخص به سبب اینکه ساکن استان بوشهر نبوده طبق دستورالعمل جز آمار فوتی استان بوشهر محسوب نمی‌شود.

کشمیری افزود: پس از چند روز متوالی با آمار فوتی نسبتاً بالا روز گذشته مرگ ناشی از کرونا در استان بوشهر ثبت نشد و به صفر رسید که ان‌شاءالله با رعایت پروتکل‌های بهداشتی این روند کاهشی بستری و فوتی تداوم یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به بستری‌ها در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر پرداخت و تصریح کرد: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر با پذیرش ۵۷ نفر دیگر روز گذشته در مجموع به ۲۸۳ نفر رسید.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه اکنون ۲۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر بستری هستند تصریح کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۱۰ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند و با کمک دستگاه تنفس می‌کنند.

وی از ترخیص ۵۶ بیمار با حال عمومی خوب از  بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۴۵ هزار و ۷۰۰ نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

بستری ۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان

نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در سمنان پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون۲۷ هزار و ۶۱۸ مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی پی.سی.آر در مجموعه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده‌اند.

وی تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته (از بیستم الی بیست و یکم خرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید ۱۹ در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان افزود: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون به ۶هزار و ۵۲۸ نفر رسیده است و ۲۱ هزار و ۹۰ بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی ادامه داد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه به پنج هزار و ۶۳۱ نفر رسید.

در حال حاضر از هشت شهرستان استان سمنان پنج شهرستان سمنان، مهدیشهر، گرمسار، شاهرود و دامغان در وضعیت نارنجی و سه شهرستان سرخه، میامی و آرادان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

احتمال اختصاص یکی از بیمارستان‌های بزرگ اصفهان به بیماران کرونایی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، همچنان کرونا در حال تاخت و تاز است و عدم رعایت صحیح پروتکل‌های بهداشتی توسط عده‌ای از مردم و عادی انگاری کرونا باعث شده همچنان شاهد از دست دادن عزیزانمان در اثر ابتلا به بیماری منحوس کووید ۱۹ باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به وضعیت بیمارستان‌های پذیرنده کرونا در اصفهان، اظهار داشت: در طی هفته‌های گذشته یک سیر نزولی بستری بیماران را در استان اصفهان تجربه کردیم.

بهروز کلیدری افزود: در هفته گذشته متاسفانه تعداد بیماران از حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ بیمار بستری کمتر نشد و تجربه‌ای که در موج های قبلی در سال ۹۹ شاهد بودیم بعد از اینکه شرایط به سمت نزول پیش می‌رفت طی یک دوره ۲ تا ۴ هفته‌ای به کف بیمار حدود ۳۰۰ بیمار می‌رسیدیم اما متاسفانه در این دوره تعداد بیماران در کانال ۸۰۰تا ۹۰۰ بیمار باقی مانده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌ها، باعث نگرانی شده، گفت: ممکن است از هفته آینده علی رقم برنامه اولیه مجبور شویم در شهر اصفهان یکی از بیمارستان‌های بزرگ را به بیماران کرونایی اختصاص بدهیم.

وی تصریح کرد: اصولا بعد از آغاز  سیر نزولی پیک کرونا، تعداد بیماران بد حال از ۲ تا ۴ هفته بعد از  سیر نزولی وضعیت خودشان را نشان می‌دهند و در کل کشور وضع به این گونه است امیدواریم طی روزهای آینده میزان مرگ و میر کرونایی کاهش پیدا کند.

کلیدری ادامه داد: اگر سیر صعودی بیماری در استان اصفهان شروع شود باز با فاصله ۲ تا ۴ هفته بعد با افزایش میزان مرگ و میر ناشی از کرونا مواجه خواهیم شد

۴۸۸ بیمار کرونایی در اصفهان شناسایی شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از ابتلای حدود ۵۰۰ نفر در ۲۲ شهرستان استان خبر داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته۴۸۸ مبتلای جدید شناسایی  و ۱۶۰ نفر کارشان به بستری کشید در این مدت ۲۱ خانواده هم  به خاطر مرگ کرونایی داغدار شدند.

آرش نجیمی افزود: ۱۳۱ بیمار مرخص و ۱۶۰ بیمار جدید بستری شدند که مجموع بیماران بستری را در بیمارستان‌های استان به ۸۲۳  بیمار رساند در حال حاضر ۱۸۹ بیمار نیز در بخش مراقبت‎های ویژه تحت درمان هستند.

کاهش مراجعات سرپایی بیماران کرونایی دراستان  البرز

محمد فتحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در  کرج  در مورد آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان البرز طی ۲۴ ساعت گذشته ، اظهار داشت : طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۸ بیمار با علائم کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان البرز بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل بیماران مبتلا به کرونا در استان البرز از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به بیش از ۴۵ هزار ۶۳۵ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر ۵۸۲ نفر در مراکز بهداشتی و درمانی استان البرز بستری هستند، بیان کرد: ابتلای  293  نفر به بیماری کرونا  تا این تاریخ قطعی شده است. 

فتحی با اشاره به اینکه رعایت شیوه نامههای بهداشتی و پرهیز از حضور در مراکز بهداشتی و درمانی استان البرز همچنان مورد تاکید است، تصریح کرد:در ۲۴ ساعت گذشته ۶ بیمار مبتلا به کرونا در استان البرز جان خود را از دست دادند.

کاشان روز بدون فوتی را پست سر گذراند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۱۲ بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و یک بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل ۳۲ و حداکثر ۷۷ سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز بیمار ۲۱ سال سن دارد که در بیمارستان سیدالشهداء بستری شده است.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون ۸۳ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد ۷۳ بیمار در شهرستان کاشان و ۱۰ بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری تند.

وی از بستری ۱۰ بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته خوشبختانه هیچ بیمار حاد تنفسی در کاشان و آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۳۷ مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و ۸۸۴ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

تزریق واکسن کرونا در قم متوقف شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  قم ،   روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای از تعطیلی موقت مراکز واکسیناسیون کرونا در این استان تا اطلاع ثانوی خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به‌تزریق تمامی سهمیه واکسن کرونای استان در نوبت اول و دوم، از جمعه مورخ ۲۱ خردادماه، در تمامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون تزریق واکسن صورت نخواهد گرفت.

اطلاعیه حاکیست: با تامین واکسن، مجددا فعالیت این مراکز از سر گرفته خواهد شد. لازم به یادآوری است از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون کرونا در قم حدود ۵۱ هزار دُز واکسن تزریق شده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*