سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰

انتخاب شهردار و صیانت از استقلال شورا مهمترین چالش منتخبین کرج

روتیتر: عمده مشکلات کرج معطوف به استقرار زندان‌های ۴ گانه کرج و حواشی معطوف به آن می‌باشد. انتقال زندان از کرج عزمی ملی می‌طلبد و در قاموس اختیارات شورا نمی‌گنجد. آلودگی هوا، ترافیک فزاینده، مهاجرت، حاشیه‌نشینی، آسیب‌های فرهنگی_ اجتماعی و شکاف عمیق طبقاتی پاشنه آشیل کرج می‌باشد.

به گزارش روتیتر : انتخابات شورای شهر کرج با تمام فراز و فرودها و حواشی آن به پایان رسید. به عنوان یک فعال رسانه‌ای نام نیمی از منتخبین برایم ناآشناست، البته با دوستانی چون ایزدیار، چپردار، حاج قاسمی، سعیدی، قهرمانی، منعمی و… حشر و نشر مختصری داشته و با مختصات شخصیتی و توانمندی‌هایشان کم و بیش آشنایی دارم.
به هر حال ضمن تبریک به تک تک منتخبین ششمین دوره شورای اسلامی شهر کرج نکاتی را با این عزیزان به اشتراک می‌گذارم. امیدوارم با ورود منتخبین جدید هوای تازه‌ای به مجموعه شورا و شهرداری پمپاژ شده و از مشکلات مدیریت شهری کاسته شود.

🔷 مهمترین دغدغه راقم تلاش برای تبدیل شورای شهرداری به شورای شهر و نهایتا ریل‌گذاری برای پارلمان استانی است و البته مهم‌ترین چالش‌های پیش روی منتخبین شورا؛ انتخاب شهرداری در شأنیت کلانشهر کرج و حراست از استقلال شوراست. البته جلب اعتماد صاحبان آراء باطله که تعداد آن نزدیک دو برابر رأی منتخب اول شوراست نیز خود ابر چالشی جدی است.

🔰 درآمدزایی در گروه تعریف کارکردهای جدید:

برای انجام هر نوع برنامه قبل از هر چیز بودجه لازم است، پس قبل از هر کاری باید تلاش کنیم منابع جدیدی برای کسب بودجه پایدار (بجز تغییر کاربری، فروش زمین‌ها، جرایم و تخلفات ساختمانی و…) برای شهرداری کرج احصا کنیم. یکی از راه‌های معقول و متداول برای درآمدزایی شهری تعریف کارکردهای جدید با تلفیقی از کاردهای متنوع برای ایران کوچک می‌باشد.

🔻کارکرد خوابگاهی: کارکرد فعلی کرج بیشتر کارکرد خوابگاهی برای کارگران و کارمندان شاغل در تهران است. (مقیمان شهر بدون تعلق خاطر لازم و مسئولیت مدنی کافی در قبال کرج)

🔻کارکرد گردشگری: با توجه به وجود باغ شهر و تفرجگاه‌های کرج می‌توان انواع گردشگری‌ها را متناسب با ظرفیت و فرهنگ کرج تعریف نمود (گردشگری ورزشی، تجارت ورزش و…). بطور مثال کردان با بیش از ۱۰۰ باشگاه تبدیل به پایتخت سوارکاری ایران شده است.

🔻کارکرد ترانزیتی: وجود فرودگاه پیام، راه‌ها و شاه‌راه‌های ارتباطی ۱۴ استان و اتوبانی که از قلب کرج می‌گذرد فرصت‌های ترانزیتی فوق طلایی برای کرج ایجاد کرده است. مثلا می‌توان بخشی از فرودگاه پیام را به پایلوت پستی کشور مبدل نمود.

🔰 برنامه های فرهنگی هنری برای کرج:

بودجه فرهنگی شهرداری‌ها معمولا به تنهایی با‌‌ بودجه سایر مراکز فرهنگی برابری می‌کند. لذا معاونت فرهنگی هنری شهرداری به عنوان نرم‌افزار و شریان‌های روحی و روانی شهری عمل می‌کند. به تبع این اهمیت، کمیسیون فرهنگی شورا بسیار مهم، عینی و در دید مردم قرار دارد. لذا برنامه ریزی واقع بینانه، کارشناسی، مدون و عملیاتی برای این کمیسیون از اولویت‌های شورا و شهرداریست.

🔻برنامه‌های مناسبتی: برنامه‌های ملی و مذهبی که برای نوروز، شب چله، دهه کرامت، ولایت، شعبانیه، محرم و… به صورت روتین وجود دارد. البته باید تلاش کنیم این برنامه‌ها از حالت ایستایی خارج شده و متناسب با فرهنگ عمومی، ظرفیت‌ها و مطالبات به روز رسانی گردد.

🔻مراسمات روز خبرنگار: روز خبرنگار به دلیل تاثیرگذاری خاص حوزه رسانه از اهمیت بالایی برخوردار است. ساماندهی و انسجام خبرنگاران در راستای منافع عمومی و اهداف شورا و شهرداری و پرهیز از نوچه‌پروری و ساماندهی آگهی‌های شهرداری کاری ظریف، بایسته و ضروری می‌باشد.

🔻برگزاری کارگاه‌های تخصصی و مهارتی: آموزش حقوق شهروندی، چرایی و چگونگی ایجاد پیاده‌راه، آموزش تفکیک زباله از مبدأ و… می‌تواند از کارویژه‌های آن باشد.

🔻تعامل با سایر نهادهای فرهنگی: تعداد متولیان متکثر فرهنگی دو رقمی است. انسجام و همسویی آنها با لحاظ مأموریت‌هایشان بسیار مهم و کارگشاست و شورا و شهرداری می‌تواند محور این همگرایی و انسجام قرار گیرد.

🔻تلاش برای هویت‌بخشی به کرج و کرجی‌ها: با برگزاری جشنواره‌های مختلف و متناسب با فرهنگ عمومی کرج و توجه خاص به فرهنگ اقوام مختلف ساکن در کرج و تکمیل پارک اقوام،‌‌ نامگذاری معابر متناسب با واقعیتها و لحاظ لوازمات جای نام‌ها

🔻 تلاش برای برگرداندان زیست طبیعی: ایجاد پاتوق برای تنفس، جشنواره ویژه خانواده‌ها، حفظ باغ سیب، و اجرای برنامه‌های کیفی و قابل سنجش و در یک کلام تلاش برای برگرداندان زیست طبیعی برای شهروندان و شهر کرج

سخن آخر این که؛ عمده مشکلات کرج معطوف به استقرار زندان‌های ۴ گانه کرج و حواشی معطوف به آن می‌باشد. انتقال زندان از کرج عزمی ملی می‌طلبد و در قاموس اختیارات شورا نمی‌گنجد. آلودگی هوا، ترافیک فزاینده، مهاجرت، حاشیه‌نشینی، آسیب‌های فرهنگی_ اجتماعی و شکاف عمیق طبقاتی پاشنه آشیل کرج می‌باشد.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*