سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰

ثبت برد ۷۰۰۰ کیلومتری برای پهپادهای سپاه؛ چالش جدید آمریکا در منطقه

روتیتر: سرلشکر سلامی می‌گوید سپاه پاسداران به پهپادی با برد ۷۰۰۰ کیلومتر دست پیدا کرده که می تواند در هر نقطه مد نظری فرود بیاید.

به گزارش روتیتر: صبح امروز سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جریان رونمایی از واکسن نورا از دستیابی سپاه به پهپادهایی با برد ۷۰۰۰ کیلومتر خبر داد.

فرمانده کل سپاه که در این مراسم در حال برشماری دستاوردهای کشور در حوزه علم فناوری بود گریزی هم به حوزه هوافضا زد و گفت که ما امروز پهپادهای پهن پیکری داریم که ۷ هزار کیلومتر می‌روند و برمی‌گردند و در هر نقطه‌ای بخواهند فرود می‌آیند.

این صحبت سردار سلامی در حالی مطرح می شود که آخرین روز اردیبهشت ماه امسال سپاه از جدیدترین پهپاد پهن پیکر خود با نام «غزه» یا شاهد ۱۴۹ رونمایی کرد که با تجهیز به موتور توربوپراپ و ابعادی بزرگتر نسبت به شاهد ۱۲۹، توانایی حمل مقدار بیشتری مهمات را داشته و هرچند برد عملیاتی آن رسما اعلام نشد اما با توجه به نوع موتور بکارگرفته شده در این پهپاد می توان حدس زد که برد عملیاتی بیشتری نسبت به سایر پهپادهای سپاه داشته باشد.

اخبار نظامی | اخبار دفاعی , سپاه پاسداران | سپاه , پهپادهای ایران , سردار سرلشگر حسین سلامی | سردار سلامی ,


پهپاد شاهد ۱۴۹ یا غزه که توانایی حمل ۱۳ بمب در زیر بال و دهلیزهای داخلی خود را دارد

تا پیش از این، پهپاد شاهد ۱۷۱ که نمونه یک به یک پهپاد غنیمتی RQ-170 آمریکایی بود با برد ۴۴۰۰ کیلومتر، دوربردترین پهپاد ایرانی به شمار می آمد.

اخبار نظامی | اخبار دفاعی , سپاه پاسداران | سپاه , پهپادهای ایران , سردار سرلشگر حسین سلامی | سردار سلامی ,


پهپاد شاهد ۱۷۱ که نمونه یک به یک پهپاد RQ-170 آمریکایی است

اما در صحبت‌های سردار سلامی یک نکته دیگر هم وجود دارد و آن اینکه این پهپاد هرجا بخواهد فرود می‌آید. این بدان معنی است که احتمالا این پهپاد به سیستم نشست و برخاست خودکار هم مجهز شده و می‌تواند بودن نیاز به بازگشت به پایگاه مبدا، به اجرای ماموریت بپردازد.یعنی اگر قرار بود این پهپاد پس از اجرای ماموریت به پایگاه مبدا خود بازگردد، نیمی از برد عملیاتی آن در مسیر برگشت صرف می‌شود و به این ترتیب شعاع عملیاتی آن نصف می‌شد اما با تجهیز پهپاد به سیستم auto take off -land شعاع عملیاتی آن افزایش یافته و می‌تواند پس از پروزار از پایگاه مبدا خود در پایگاه دیگری فرود بیاید که این موضوع هم بر قابلیت‌های عملیاتی پهپاد ۷۰۰۰ کیلومتری می‌افزاید.

طی سال‌های اخیر نیروهای مسلح کشورمان و بخصوص نیروی هوافضای سپاه سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در حوزه پهپادی انجام داده‌اند و به دستاوردهای قابل توجهی هم در این حوزه دست پیدا کرده‌اند. این در حالی است که همپیمانان ایران در منطقه نیز با دست یابی به قدرت پهپادی و به ویژه پهپادهای انتحاری به قدرت دفاعی چشمگیری دست پیدا کرده‌اند؛ قدرتی که به گفته مقامات آمریکایی علاوه بر آنکه توانسته است برتری هوایی آسمان منطقه را از آمریکایی‌ها بگیرد موجب شده تا ترس از حملات پهپادهای انتحاری به بزرگترین نگرانی عملیاتی مقامات کاخ سفید در عراق بدل شود.

اخبار نظامی | اخبار دفاعی , سپاه پاسداران | سپاه , پهپادهای ایران , سردار سرلشگر حسین سلامی | سردار سلامی ,


پهپاد مهاجر ۶ ایرانی مجهز به بمب‌های قائم در رژه حشد شعبی عراق

در چند ماه اخیر حملات پهپادهای انتحاری علیه مواضع آمریکا در عراق افزایش پیدا کرده و حتی رادار سامانه پاتریوت مستقر در پایگاه عین الاسد و آشیانه هواپیمای سیا در اربیل نیز مورد هدف این پهپادها قرار گرفت.

بیشتر بخوانید

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*