سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰

شرایط آب پشت سد کرخه نامطلوب است/ در صورت رهاسازی آب پشت سد، قادر به تولید برق نخواهیم بود

روتیتر: مدیرعامل سد کرخه گفت: سد کرخه شرایط بسیار سختی دارد و ما را بر سر دوراهی جان انسان‌ها و یا احیا محیط زیست قرار داده است.

به گزارش روتیتر : محمدرضا یزدانی پور امروز جمعه در جمع خبرنگارانی که برای بازدید از آخرین وضعیت سد کرخه به موقعیت سد سفر کرده بودند اظهار داشت: سد کرخه یکی از استراتژیک ترین و مهم ترین سازهای آبی برقی کشور است که در شرایط مختلف نقش آن بر همه مشخص است.

وی افزود: نقش استراتژیک سد کرخه چه در زمینه تولید برق و چه در زمینه مدیریت آب و تامین آب آشامیدنی مردم  و همچنین آب کشاورزی و محیط زیست به گونه‌ای است که در شرایط سختی همچون تنش آبی فعلی اولویت‌ها را مدنظر قرار داریم.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه تصریح کرد: در شرایط فعلی بر سر دوراهی جان انسان‌ها و یا احیا محیط زیست قرار داریم و اگر احساسی تصمیم بگیریم ممکن است با جان مردم بازی کرده‌ باشیم که نباید تحت تاثیر فضا مجازی قرار بگیریم و نباید جان مردم و خطرهای بی برقی را دست کم بگیریم.

یزدانی در خصوص مطالبه مردم خوزستان در تامین حق آبه هورالعظیم تصریح کرد: ما در شرایط خشکسالی و تنش آبی شدیدی قرار داریم که اگر تامین آب هورالعظیم را در اولویت برنامه‌های خود قرار بدهیم با کاهش شدید ذخیره پشت سد رو به رو خواهیم شد که حتی قدرت تولید برق را از دست خواهیم داد که نتیجه آن قطعی برق طولانی مدت و به خطر افتادن جان مردم در گرما خوزستان و  بیماران بستری در بیمارستان‌ها همراه خواهیم شد.

وی در ادامه گفت: مردم در وسط چهارضلعی تنش آبی وخشک سالی، کاهش تولید برق، بیماری کرونا و بیماران بستری در بیمارستان قرار دارند که حفظ جان افراد در این شرایط برای ما اولویت اول قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

به گزارش تسنیم، در این نشست که با درگیری لفظی فعالان محیط زیست با مدیر عامل سد کرخه همراه  شد، یزدانی پور میزان ظرفیت پر فعلی سد کرخه را زیر ۴۴ درصد اعلام کرد و بیان داشت: حجم ورودی آب سد کرخه به شدت کاهش یافته است و در حال حاضر ۱۶ درصد مشابه پارسال ما ورودی آب به این سد را داریم که با حجم خروجی آن که ۳٫۵ برابر حجم ورودی است، آب موجود در سد را جهت تولید برق ناکافی می‌دانیم و ممکن است با ادامه این روند و عدم اولویت بندی صحیح ممکن است شاهد خروج نیروگاه از مدار برق باشیم.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*