شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱

انتقاد چین از آمریکا/ عدم توافق در اروپا برای تحریم انرژی روسیه

بورل پس از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد: بروکسل تصمیمی برای تحریم نفت و گاز روسیه نگرفت.

به گزارش روتیتر: اقدام نظامی روسیه در حالی وارد چهل و هفتمین روز خود شد که با توجه به عقب نشینی نیروهای روس از شمال اوکراین، گمانه زنی‌ها حاکی از آمادگی آنها برای انجام عملیاتی بزرگ در شرق این کشور برای اعمال کنترل کامل مناطق لوهانسک و دونتسک، تصرف شهر تحت محاصره ماریوپل و در نهایت تکمیل کریدور زمینی است که با عبور از این مناطق، خاک روسیه را به شبه جزیره کریمه متصل می‌کند.

در این میان، در حالی که مذاکرات صلح به کندی پیش می‌رود و طرفین راه جنگ و گفتگو را همزمان طی می‌کنند، در میدان دیپلماسی نیز شاهد تحرکاتی هستیم که دو گزینه آشتی و تنش را با هم پیش می‌برند تا آنجا که وقتی صدراعظم اتریش برای ترغیب رئیس جمهور روسیه به کاهش جنگ برنامه‌ریزی می‌کند، مستأجر کاخ سفید هم به نوبه خود در تدارک راضی کردن نخست وزیر هند به کاهش سطح روابط تجاری و امنیتی با مسکو است.

تحولات لحظه به لحظه اوکراین را می‌توانید در این گزارش دنبال کنید:

۰۵:۲۴ رئیس جمهور اوکراین دست به دامان کره جنوبی شد

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه از کره جنوبی درخواست کرد تا برای کمک به جنگ با ارتش روسیه، یه کیف تسلیحات پیشرفته نظامی بدهد.

زلنسکی این درخواست را در یک سخنرانی ویدئویی برای اعضای مجلس کره جنوبی ارائه کرد.

پیشتر وزارت دفاع کره جنوبی تأیید کرده بود که درخواست اوکراین برای تسلیحات ضد هوایی که طی تماس هفته گذشته وزرای دفاع دو کشور مطرح شده بود، رد شده است.

زلنسکی در سخنان ویدئویی خود در پارلمان کره جنوبی گفت: «جمهوری کره تانک‌ها، کشتی‌ها و تجهیزات مختلفی دارد که می‌توانند جلوی موشک‌های روسیه را بگیرند و اگر جمهوری کره بتواند به ما در مقابله با روسیه کمک کند، سپاسگزار خواهیم بود.»


۰۴:۰۷ اتحادیه اروپا تسلیحات بیشتری به اوکراین ارسال می‌کند

«آنالنا بربوک»، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سلاح و تجهیزات نظامی بیشتری به اوکراین ارسال کند.

بربروک که در پایان نشست رؤسای دیپلماسی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر سر افزایش ارسال سلاح به اوکراین توافق دارند.

این مقام آلمانی در این ارتباط اظهار داشت: «امنیت اوکراینی‌ها فقط با سلاح قابل دفاع است. به همین دلیل است که ما، اعضای اتحادیه اروپا، به عنوان دوستان مردم اوکراین، تحویل تسلیحات به این کشور را افزایش خواهیم داد.»


۰۳:۵۴ غرب خواهان حل دیپلماتیک درگیری در اوکراین نیست

«الکساندر لوکاشویچ»، نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا روز دوشنبه گفت که غرب خواهان حل و فصل دیپلماتیک مناقشه در اوکراین نیست و کیف را به نظامی‌گرایی سوق می‌دهد.

وزارت خارجه روسیه به نقل از این دیپلمات روسی در نشست ویژه شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: «ما می‌بینیم که چگونه حامیان خارجی اوکراین به طور مداوم آنها را از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک منصرف می‌کنند.»

او خاطرنشان کرد: «پس از چنین سیگنال‌های تشویق‌کننده از سوی پایتخت‌های غربی، رهبری اوکراین لفاظی خود را تغییر داده است تا دوباره نظامی‌گری در پیش گیرد.»


۰۳:۱۹ روسیه از سلاح‌های شیمیایی در حمله به ماریوپل استفاده می‌کند

منابع اوکراینی ادعا کرده‌اند که روسیه از سلاح‌های شیمیایی در حمله به بندر ماریوپل استفاده می‌کند.

در همین ارتباط، مقامات محلی ماریوپول اعلام کردند که یک پهپاد روسی اواخر شب دوشنبه یک ماده سمی را در این شهر در جنوب شرقی این کشور پرتاب کرد.

«ایوانا کلیمپوش»، نماینده اوکراینی و رئیس کمیته پارلمانی پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا، گفت که این ماده ناشناخته به احتمال زیاد سلاح شیمیایی است.

کلیمپوش مدعی شد که این حمله حوالی ساعت ۱۰ شب به وقت محلی رخ داده است و در توئیتر نوشت: «امروز صبح روس‌ها تهدید کردند که از «نیروهای شیمیایی» علیه مدافعان ماریوپل استفاده خواهند کرد. قربانیان نارسایی تنفسی، سندرم وستیب-آتاکتیک و به احتمال زیاد سلاح‌های شیمیایی [شیمیایی]! را تجربه می‌کنند.»


۰۰:۴۰ گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا به اروپا می‌روند

هیئتی از نمایندگان کنگره آمریکا قرار است به زودی به اروپا سفر کنند.

این خبر را «استنی هویر»، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده و افزوده است که این هفته در رأس هیأتی از این مجلس به منظور ابراز همبستگی با متحدان ناتو به اروپا خواهد رفت.‌

گفته شده هیئت نمایندگان آمریکا، ابتدا در آلمان و سپس در دانمارک و لهستان با مقامات ارشد آن کشورها و نیز با پناهجویان اوکراینی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.


۲۳:۱۳ نیروهای روسی هنوز بسیاری از قابلیت‌های دفاع هوایی خود را دارند

«جان کربی»، سخنگوی پنتاگون، در نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد که به اعتقاد ایالات متحده، روسیه تمام واحدهای خود را از اطراف کیف و چرنیهف به بلاروس و مناطق شرق اوکراین منتقل کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که ایالات متحده بر این باور است که این واحدها می‌توانند دوباره تجهیز و تأمین شوند و سپس به دیگر مناطق اوکراین فرستاده شوند.

کربی گفت: «ما نشانه‌های اولیه‌ای را دیده‌ایم که نشان می‌دهد روس‌ها در واقع تلاش می‌کنند تا جبهه خود را در دونباس تقویت کنند.»

این مقام آمریکایی به تصاویری از خودروهای روسی که به سمت جنوب به سمت شهر ایزیوم حرکت می‌کردند، اشاره کرد و گفت: «ما معتقدیم که این مراحل اولیه تقویت نیروهای روسی در دونباس است. برای ما مشخص نیست که چه تعداد وسیله نقلیه در این کاروان وجود دارد و دقیقاً چه چیزی را حمل می‎‌کنند. به نظر می‌رسد این ترکیبی از خودروهای حامل پرسنل و همچنین خودروهای زرهی و شاید برخی از توپخانه و شاید برخی از قابلیت‌های توانمندسازی باشد.»


۲۰:۴۰ چین: تحریم روسیه ابزار نادرستی در مقابله با بحران اوکراین است

سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی امروز خود با انتقاد شدید از واشنگتن تأکید کرد: تحریم روسیه توسط آمریکا ابزار نادرستی در مقابله با بحران در اوکراین است.


۱۹:۳۵ بورل: اتحادیه اروپا تصمیمی برای تحریم نفت و گاز روسیه نگرفت

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیران خارجه این اتحادیه اعلام کرد: بروکسل تصمیمی برای تحریم نفت و گاز روسیه نگرفت.


۱۹:۳۰ آخرین خبرها از عملیات جنگی

یک مقام پنتاگون اعلام کرد: روسیه عملیات نظامی خود را در دونباس تقویت کرده است.

رئیس جمهوری خودخوانده دونتسک نیز از تسلط کامل نیروهای خود و ارتش روسیه بر بندر ماریوپول خبر داد.


۱۹:۲۴ روایت صدراعظم اتریش از دیدار با پوتین

صدر اعظم اتریش گفت: دیدار با پوتین دوستانه نبود. در گفتگو با او تأکید کردم جنگ اوکراین باید پایان یابد.

رسانه‌های اتریش هم خبر دادند کارل نیهامر و پوتین به مدت ۹۰ دقیقه در کرملین دیدار و گفتگو کردند.


۱۶:۵۰ کرواسی ۱۸ دیپلمات روس را اخراج می‌کند

وزارت امور خارجه کرواسی اعلام کرد که کرواسی به بهانه تحولات اوکراین، ۱۸ دیپلمات و ۶ مدیر سفارت روسیه را اخراج می‌کند.


۱۵:۵۰ زلنسکی از کره جنوبی درخواست تجهیزات نظامی کرد

خبرگزاری یونهاپ نوشت: رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی ویدئویی مقابل اعضای پارلمان کره جنوبی از قانونگذاران این کشور خواست با ارسال تجهیزات نظامی از کی‌یف حمایت کنند.

زلنسکی افزود: اوکراین به تجهیزات مختلف نظامی از جمله جنگنده و تانک نیاز دارد.

این خبرگزاری نوشت: کره جنوبی پیشتر با درخواست مقامات کی‌یف برای فرستادن سلاح مرگبار به اوکراین مخالفت کرده بود.


۱۵:۴۴ پرتاب موشک اسکندر در شرق اوکراین

وزارت دفاع روسیه تصاویری فیلمی از سامانه‌های موشکی اسکندر در جریان حمله به منطقه دونباس در شرق اوکراین را منتشر کرد.


۱۵:۳۸ لاوروف: هدف روسیه از عملیات در اوکراین، پایان سیطره آمریکا بر جهان است

لاوروف گفت: هدف عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، پایان سیطره آمریکا بر جهان است

وزیر خارجه روسیه در ادامه افزود که کشورش هرگز تسلیم فشارها نخواهد شد.

لاوروف گفت: اقدامات تحریک‌آمیز اوکراین در بوچا و کراماتورسک شرم آور است.


۱۴:۵۷ هشدار بانک جهانی درباره اقتصاد اوکراین

بانک جهانی پیش بینی می‌کند که طی سال جاری میلادی، اقتصاد اوکراین به واسطه جنگ به نصف کاهش خواهد یافت. رقم دقیق این کاهش ۴۵.۱ درصد اعلام شده است.


۱۴:۴۲ انهدام ۲ فروند جنگنده و یک سامانه اس -۳۰۰ اوکراین

وزارت دفاع روسیه از سرنگونی دو فروند هواپیمای اوکراینی در نزدیکی شهر «ایزیوم» خبر داد.

گفته می‌شود که جنگنده‌ها از نوع سوخو -۲۵ بوده‌اند.

همچنین خبرگزاری اینترفکس گزارش داد که سامانه موشکی اس -۳۰۰ اهدایی یک کشور اروپایی ناشناس به اوکراین، در نزدیکی «دنیپرو» منهدم شد و ۲۵ نظامی اوکراینی نیز هدف قرار گرفتند.


۱۴:۰۰ آلمان: در اوکراین جنایت جنگی انجام شده است

آنالنا بائربوک وزیر خارجه آلمان مدعی است که نشانه‌های بی شماری وجود دارد که ثابت می‌کند روسیه در اوکراین مرتکب جنایت جنگی شده است.

وی همچنین گفت که آلمان همانطور که وعده داده به طور مرحله‌ای وابستگی خود به سوخت‌های فسیلی را قطع می‌کند که این مرحله بندی با زغال سنگ آغاز می‌شود و بعد به نفت و گاز می‌رسد.


۱۱:۴۰ نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با موضوع اوکراین

لوکزامبورگ امروز میزبان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا است و جوزف بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه می‌گوید قرار است طی این جلسه، درباره گام‌های بیشتر در ارتباط با وضعیت اوکراین از جمله تحریم‌ها علیه روسیه گفتگو شود.


۱۱:۳۶ دانمارک وابستگی به بازار انرژی روسیه را کاهش می‌دهد

دانمارک می‌گوید قصد دارد رفته رفته و ظرف چند سال آینده، گاز مصرفی را که از سوی روسیه تأمین می‌شود، با منبع انرژی دیگری جایگزین کند.

گفته می‌شود بهای برق و انرژی گرمایشی در دانمارک بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش داشته است.

به ادعای نخست وزیر دانمارک، این مقدمه تبعات جنگ روسیه تلقی می‌شود.


۱۱:۲۵ نیوزیلند برای کمک به اوکراین هواپیمای ترابری هرکولس به اروپا می‌فرستد

نیوزیلند از ارسال هواپیماهای ترابری هرکولس C-۱۳۰H و ۵۰ پرسنل امدادی به اروپا در مأموریتی دو ماهه خبر داد.

قرار است این تیم با پرواز به سراسر اروپا، تجهیزات حمل و نقل و دیگر ملزومات امدادرسانی را به مراکز توزیع کمک‌های ارائه شده به اوکراین ارائه کند.


۰۹:۳۸ روسیه: اوکراین آماده صحنه سازی کشتار غیرنظامیان در لوهانسک است

رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی روسیه می‌گوید نظامیان اوکراینی با همدستی غرب در تدارک کشتار غیرنظامیان در منطقه لوهانسک و در نهایت متهم جلوه دادن روسیه هستند.

گفته می‌شود که خبرنگاران رسانه‌های خارجی از قبل وارد یک بیمارستان محلی در شهر «کرمنایا» در منطقه «سورودونستک» شده‌اند تا برای صحنه سازی و تصویر برداری این اقدام تحریک‌آمیز آماده شوند.


۰۹:۳۱ آمار سازمان ملل از تعداد پناهجویان اوکراینی

آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که از آغاز بحران اوکراین، بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر این کشور را ترک کرده‌اند.

روسیه ۲ فروند جنگنده اوکراین را سرنگون کرد

۰۹:۱۵ دیدار صدراعظم اتریش با پوتین

صدراعظم اتریش قرار است امروز دوشنبه دیداری با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه داشته باشد. وی نخستین رهبر اروپایی است که از زمان آغاز جنگ اوکراین با پوتین دیدار می‌کند.

او در پیامی توئیتری گفته است اگرچه اتریش به لحاظ نظامی بی طرفی خود را حفظ می‌کند اما درباره اقدام نظامی روسیه در اوکراین موضع مشخصی دارد و این جنگ باید متوقف شود.


۰۸:۵۵ قدیروف: کی‌یف را هم می‌گیریم

رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن و از متحدان پوتین می‌گوید روسیه نه تنها در تدارک حمله به شهر ماریوپل بلکه به دیگر شهرهای روسیه ازجمله کی‌یف هم هست.
وی در این باره گفت: اول لوهانسک و دونتسک را به طور کامل آزاد می‌کنیم و بعد کی‌یف و سایر شهرها را می‌گیریم.

روسیه ۲ فروند جنگنده اوکراین را سرنگون کرد

۰۸:۴۸ از پیامدهای جنگ اوکراین / فنلاند و سوئد به ناتو ملحق می‌شوند

روزنامه تایمز انگلیس در گزارشی اعلام کرد که کشورهای سوئد و فنلاند تا تابستان امسال به ناتو ملحق خواهند شد.
گفته می‌شود که این تعجیل از عواقب اقدام نظامی روسیه در اوکراین است حال آنکه مسکو پیشتر به این دو کشور درباره عواقب نظامی-سیاسی پیوستن به ناتو هشدار داده بود.

loading...

نظرتان را بگویید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*